Anasayfa / Genel / HAVELSAN’ın Geliştirdiği Deniz Gözetleme Sistemi Mars, Ödüle Layık Görüldü

HAVELSAN’ın Geliştirdiği Deniz Gözetleme Sistemi Mars, Ödüle Layık Görüldü

HAVELSAN’ın sivil ya da askeri kurumların taleplerine uygun bir şekilde deniz gözcülük yapma görevleri için geliştirdiği Mars (Maritime Surveillance), Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından Ürün Geliştirme Süreci Ödülü’ne layık görüldü. Mars, deniz gözetleme işlevleri için maliyeti düşük bir çözüm olarak öne çıkıyor.

TESİD, inovasyon konusunda başarılı firmalara her sene Yenilikçilik-Yaratıcılık Ödülleri veriyor. Bu sene 18’incisi gerçekleşen TESİD Yenilikçilik-Yaratıcılık Ödülleri’nde de KOBİ ve büyük işyeri kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu. HAVELSAN mühendislerinin geliştirdiği deniz gözetleme ürünü Mars, Mahsul Geliştirme Süreci Ödülü’nü kazandı.

HAVELSAN’ın geliştirdiği Mars, radarları daha işlevsel ülkü getiriyor

havelsan, mars, deniz gözetleme

HAVELSAN tarafından geliştirilen Mars, radar video işleme ve gaye tespit sistemi olarak kullanılıyor. Mars hem askeri ve ticari hudut gözcülük yapma kulelerine, her marka ve türden radar sistemine entegre edilebiliyor ve uluslararası standartlara sahip mesaj yapıları kullanıyor.

Mars, kompozit video sinyallerini ayrıştırma, radar ekolarından plot/iz tümdengelim, manuel/otomatik iz başlatma, verileri sayısala çevirme gibi görevleri gerçekleştiriyor. Geliştirilen yazılım tamamen eşikleme ve plot tümdengelim parametre ayarları, özgürlük alan maskeleme, radar video sergileme gibi işlevler sunuyor. Keza geliştirilen yeni algoritmalar doğruca üst seviye hassasiyete sahip iz tümdengelim işlemi de başarıyla gerçekleştiriliyor.

Amaç saptama ve takip yeteneği olmayan öbür tipte radarlar, Mars ile hedeflerin hareket bilgilerini, merkezi sisteme rapor edebiliyor. Proje, yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırma hedefi ve ayrı tipte sahalarda uyarlanabilen bir tasarım ihtiyacı üzerine geliştirildi.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir