Anasayfa / Genel / HAVELSAN’dan WhatsApp ’ın Yerini Alacak Yeni Mesajlaşma Sistemi: İLETEE

HAVELSAN’dan WhatsApp ’ın Yerini Alacak Yeni Mesajlaşma Sistemi: İLETEE

WhatsApp gibi öyle çok mesajlaşma uygulaması, tehlikesiz ve en ince ayrıntısına kadar gizli olup olmamaları konusunda kesintisiz sorgulanıyor. Bireysel kullanımlar için bile oldukça problemli yer alan bu uygulamaları böylece çok millet görevlisi de iletişim için kullanıyor ve bu durumun güvenlik sorunlarına yol açabileceği düşünülüyor. Bu soruna bir çözüm arzetmek nedeniyle HAVELSAN geçtiğimiz yıllarda İLETEE isimli yeni bir iletişim sistemi üstünde çalışmaya başladığını duyurmuştu. 

Yüksek gizlilik ve güvenlik sağlayacak olan bu yeni irtibat sistemi, kaynaklarda Ulusal Mobil Güvenli Haberleşme Sistemi (İLETEE) olarak yer alıyor ve gelen son haberlere kadar sistem üstünde yapılan çalışmalar tamamlandı. HAVELSAN ’ın sistem ile ilgili testleri de başarıyla gerçekleştirdiği ve yakın zamanda tanıtımı gerçekleştireceği söyleniyor.

Peki İLETEE Ne Gibi Özellikler Sunacak?

Mesajlaşma

Bu yeni iletişim sisteminin ayrıca yazılı ayrıca de sesli olarak iletişime geçme imkanı sağlayacağı biliniyor. Bu sayede güvenlik güçleri gibi millet görevlileri kendi aralarında irtibat kurarken daha tehlikesiz bir alanda yer almış olacaklar ve paylaşılan alıngan bilgilere dair duyulan mahremiyet endişesi de ortadan kalkmış olacak. WhatsApp gibi popüler mesajlaşma uygulamalarının yerini alması beklenen İLETEE ’de bilhassa bankacılık gibi önemli sistem güvenliği gerektiren bir takım sektörlerde kullanılan ‘Beyaz Kutu Kriptosu ’ adı bahşedilen teknolojik altyapının kullanıldığı belirtiliyor. İLETEE, ilk önce halk görevlilerinin kullanımına sunulacak. Sonrasında ise kişisel kullanıma da açılması bekleniyor.

İLETEE

Emniyet konusu, bu cins uygulamalarda defalarca var oldu ve WhatsApp ’ı da bünyesinde barındıran Facebook, bu konuda mimli diyebiliriz. Son yıllarda kişisel verilerin gizliliği konusunda yaşanan krizler sonrası kayda değer adımlar atılsa da kullanıcılar ne WhatsApp ’a ne de Facebook gibi öteki uygulamalara hala tamamiyle güvenemiyor. Bu durum da kullanıcıları Telegram gibi alternatif irtibat kanallarını kullanmaya itiyor. HAVELSAN ’ın bu yeni irtibat sisteminin de bu anlamda rasyonel bir adım olduğunu söylemek olası ama tabii ancak kişilerin bu sistemi ne değin benimseyecekleri ve kullanacakları da büyük bir soru işareti diyebiliriz.

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir