Anasayfa / Genel / Havadaki Nemden Şarj Olabilecek Pillerin Önünü Açan Bir Keşif Yapıldı

Havadaki Nemden Şarj Olabilecek Pillerin Önünü Açan Bir Keşif Yapıldı

Tel Aviv Üniversitesi ’nde yapılan yeni bir çalışmada bilim insanları, havadaki su buharının gelecekte kullanılabilecek bir yenilenebilir güç kaynağı olabileceğini ortaya koydu. Profesör Hadas Saaroni, Profesör Colin Price ve doktora öğrencisi Judi Lax ’ın gerçekleştirdiği çalışma, su molekülleri ve metal yüzeyler arasındaki etkileşime dayanıyor. 

Çalışmayla ilgili tanımlama yapan Profesör Colin Price, “Doğal olarak meydana gelen bir fenomen olan ‘sudan gelen elektrik’ enerjisinden faydalanmaya çalıştık. Fırtınalarda elektrik, suyun bambaşka hallerinde (su buharı, buz ve su damlacıkları) su göre üretilir. Yirmi dakikalık bulut gelişiminde, su damlacıklarından şimşek gibi büyük elektrik deşarjları oluşabildiği sonucuna ulaştık “ dedi. 

Daha önce gerçekleştirilen incelemeler, su moleküllerinin elektrik ürettiğini gösteriyordu

su buharı enerji

Suyun elektrik ürettiği sahiden yeni keşfedilmiyor. 19. yüzyılda İngiliz fizikçi Michael Faraday, iki su damlasının arasındaki sürtünmenin metal yüzeyleri çok miktar edebileceğini keşfetmişti. Yakın tarihli bir başka alıştırma da bir takım metallerin neme maruz kaldığında kendiliğinden bir elektrik yükü oluşturduğunu gösteriyor. 

Tel Aviv Üniversitesi ’nden bilim insanları da geçmişteki bu çalışmalardan yola çıkarak yüksek bağıl neme maruz kalan iki ayrı metal arasındaki voltajı saptamak için bir deney gerçekleştirdiler. Profesör Price, havanın kuru olduğu durumda iki metal aralarında voltaj olmadığını, ama bağıl nem yüzde 60 seviyelerine çıktığında izole edilmiş iki metal yüzey arasında voltaj oluşmaya başladığını söyledi. Nem seviyesinin yüzde 60 ’ın altına indiği durumlarda voltajın kaybolduğunu söyleyen Price, laboratuvar dışında yaptıkları deneylerde de benzer sonuçları elde ettiklerini açıkladı. 

su buharı enerji

Özel bir molekül olan suyun moleküler çarpışmalar esnasında bir molekülden diğerine elektrik yükü aktarabildiğini söyleyen Price, suyun sürtünme yoluyla bir cins statik elektrik oluşturabildiğini belirtti. Prof. Price, “Laboratuvarda elektrik üretmeye çalıştık ve farklı izole metal yüzeylerin atmosferdeki su buharından öbür miktarlarda siklet oluşturacağını, ancak bu olayın sadece bağıl nemin yüzde 60 ’ın üstünde olduğunda gerçekleştiğini bulduk” dedi. 

Profesör Price, ıslak havanın yüzeyleri takriben bir voltluk voltajlara yükseltebileceğini, bu nedenle gelecekte havadaki su buharından çok miktar olabilecek 1.5V ’luk kalem pillerin geliştirilebileceğini sözlerine ekledi. Price, yük edilebilir kalem pilin açık havada bağıl nem seviyelerinin yüzde 60 ’ın üstünde olduğu ülkelerde havadaki nemin yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak da kullanılabileceğini ifade etti. 

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir