Anasayfa / Genel / Harvard Araştırmacıları, Dünyanın En Ufak Haşere Robotlarından Birini Üretti

Harvard Araştırmacıları, Dünyanın En Ufak Haşere Robotlarından Birini Üretti

Lüks otomobillerin yanı sıra jet motorları üretmesiyle de tanıdık Rolls-Royce, Harvard Üniversitesi ’nde faaliyet belirten bir grup araştırmacıyla iş birliği gerçekleştiriyor. Şirket, bu jet motorlarının tamirinde girilemeyecek değin ufak yerlerin daha rahat tamir edilebilmesi için araştırmacıların geliştirdiği mikro robotlardan yararlanıyor. 

Harvard Ambulatory Microrobot (HAMR) olarak adlandırılan bu robotlar, tırmanma yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Ayakları yapışık olarak tasarlanan robotun zıt gidebilme yeteneği de bulunuyor. Hâlihazırda oldukça küçük olan robot, bilim insanları tarafından daha da ufak hâle getirildi. Hamam böceğinden esinlenerek hayata geçirilen robot, en küçük ve en çabuk robotlardan biri olarak kabul ediliyor.

HAMR-JR, bir önceki model HAMR’ın yarısı büyüklüğünde:

böcek robot

HAMR’ın güya büyüklüğünde tasarlanan yeni robot HAMR-JR, önceki modele göre yüzme ve suyun aşağıda yürüme yetenekleriyle öne çıkıyor. Robot hakkında konuşan Kaushik Jayaram, “Bu çalışmanın inanılmaz kısmı, önceki tasarımda olan hiçbir şeyi başkalaştırmak zorunda kalmamamız. Bu işleyişin basitçe çeşitli boyutlardaki cihazlara uygulanabileceğini kanıtladık” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, zaten oldukça küçük bir robotu daha da küçük hâle getirerek alıştırma hızının ve öteki yeteneklerinin nasıl etkileneceğini bakmak istediler. Bu bağlamda HAMR-JR’yi yalnızca 2,25 cm uzunluğunda, 0,3 gram ağırlığında tasarlayan bilim insanları; benzer ölçekli böceklerin yaşantısını taklit ederek dört ayaklı robotun çabuk yürüme, zıplama ve sıçrama gibi aktiviteleri gerçekleştirebilmesini sağladılar.

Jayaram, “Bu ölçekteki robotların birçok epeyce kolay ve yalnızca esas hareket özellikleri sergiliyor. Ebat için kontrolden ve beceriden imtiyaz devretmek zorunda olmadığımızı gösterdik” diyerek küçük ölçekte bu özelliklerin sürdürülebildiğini belirtti. Araştırmacılar, projeyi bu hafta gerçekleşen Uluslararası Robotik Otomasyon Konferansı’nda sundu.

HAMR-JR’nin oldukça güzel görüntüleri:

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir