Anasayfa / Genel / Hala Kırılamayan, Birbirinden Ilginç 10 Guinness Dünya Rekoru

Hala Kırılamayan, Birbirinden Ilginç 10 Guinness Dünya Rekoru

Guinness Dünya Rekorları, 1955 yılında ilk kere insanların kırdıkları değişik rekorları kaydetmeye başladı. Guinness Dünya Rekorları, 1955 ’den bu yana rekor sayıda rekor kaydetmeyi başarmış olabilir. Kuşkusuz ki bu rekorlar, doğruluğu ve ‘en’ sıfatını kesinkes almış rekorlar.

Guinness ’in kayıtlarına girmeyi başaran pek çok rekorun sahibi zaman içinde değişti. Fakat bazı rekorlar, kırıldıkları andan beri aynı kişilere ait durumda. Bu haberimizde Guinness Dünya Rekorları ’na bir defa girdikten daha sonra kırılamayan 10 rekora bakacağız. 

10. Dünyanın en uzun erkeği ve kadını

Guinness Rekorları

Guinness Rekorları başladığından beri birçok insan yaşayan en uzun insan dalında kitaba girmeyi başardı. Lakin bu rekorlar sadece o sadece yaşamış insanları kapsıyor. En uzun insan rekoru hala 1940 yılında hayatını kaybeden Robert Wadlow ’a ait.

Dünyanın yaşayan en uzun insanı olan Robert Wadlow, 1940 yılında 22 yaşında hayatını kaybettiğinde 2.72 metre boyundaydı. Robert Wadlow, pituiter hipertofisi isimli hastalık sebebiyle defalarca uzuyordu. Uzmanlar, Wadlow 22 yaşında ölmeseydi uzamasının duracağı konusunda belli değiller. 

Dünyanın yaşamış en uzun kadını ise Çin ’in Hunan eyaletindeki Yujiang köyünde yaşayan Zeng Jinlian ’dır. 1982 yılında 17 yaşında hayatını kaybeden Zeng Jinlian, sadece dört aylık bir bebekken anormal bir şekilde büyümeye başladı. Jinlian’ın anormal büyümesi nedeniyle 4 yaşındayken boyu 1.63 metreydi. 16 yaşında boyu 2.48 metre olan Jinlian, 17 yaşında hayatını kaybettiğinde ise 2.51 metre olmuştu. 

9. Dünyanın en büyük ofisi

Guinness Rekorları

“Dünyanın en büyük ofisi neresidir?” diye düşündüğünüzde muhtemelen birincil bakacağınız yer gökdelenler olur. Ama gerçek çok bambaşka. Dünyanın en büyük ofisi, zannedilenin aksine yalnızca 5 katlıdır. Tabii ancak burada kayda değer olan irtifa değil ofis alanı ve personel kapasitesidir. 

Dünyanın en büyük ofisi, Washington ’daki ABD Savunma Bakanlığı binası Pentagon ’dur. İçe içe geçmiş beş tane beşgen biçiminde olan Pentagon ’un toplam alanı 600.000 metrekare, dilekçe alanı ise 340.000 metrekaredir. New York ’taki Empire State Binası ’ndan üç kat daha fazla alana sahip olan Pentagon ’da 31.000 kişiden artı insan çalışıyor. 

8. Dünyanın yaşayan en zengin insanı

Guinness Rekorları

Amazon CEO ’su Jeff Bezos ’un dudak uçuklatan zenginliği dönem dönem haber oluyor. Bezos, şu anda 146.9 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en varlıklı insanı konumunda. Ama tüm tarihe baktığımızda dünyanın en varlıklı insanı Jeff Bezos değil.

Bireysel servet açısından bakıldığında ABD ’deki petrol üretiminin yüzde 90 ’ını kontrol eden John D. Rockefeller, dünyanın en zengin insanıydı. 1913 yılında Rockefeller ’ın bireysel serveti 900 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu rakam, Bezos ’unkiyle karşılaştırıldığında fazla düşük gelebilir. Oysa Rockefeller ’ın kişisel serveti günümüzün enflasyonuyla değerlendirildiği 418 milyar dolar seviyelerinde hesaplanıyor.

7. Dünyanın azami gişe geliri elde eden filmi

Guinness Rekorları

2019 yılında Avengers: Endgame, vizyona girdikten daha sonra en yüksek gişe geliri karşılayan film rekorunu Avatar ’ın elinden aldı. Endgame, mükemmel bir başarı elde ederek gişede 2.797.800.564 dolar elde etti. Oysa gişe gelirleri enflasyona kadar ayarlandığında Endgame, rekorun sahibi olamıyor. 

Enflasyonla hesaplandığında dünyanın maksimum gişe geliri elde eden filmi 1939 yılında vizyona giren Gone with the Wind oluyor. Film, 1939 yılında vizyona girdiğinde hayret verici bir şekilde büyük bir galibiyet elde ederek 390 milyon gişe geliri sağladı. Bu gelir, 1939 yılı için fazla yüksek bir gişe geliriydi. Gone with the Wind ’ın gişe geliri, 2020 yılının enflasyon değerleriyle hesaplandığında 7.2 milyar dolar ediyor. Bu da Endgame ’in yakaladığı gişe başarısının iki katından fazla. 

Gone with the Wind ’ın bilet satış sayıları da epeyce göze çarpan. Vizyona girdiğinde 78.3 milyon bilet satmayı başaran Avatar ’ın karşısında Gone with the Wind, 225.7 milyon bilet satışıyla büyük bir başarıyı elinde tutuyor. 

6. Dünyanın en uzun tırnakları

Guinness Rekorları

Shridhar Chillal, 66 sene boyunca hiç kesmediği tırnaklarıyla Guinness Dünya Rekorları ’ndaki yerini korumaya devam ediyor. Chillal ’in tırnakları rekoru kırdığında 909.6 cm uzunluğundaydı. 14 yaşından beri sol elinin tırnaklarını hiç kesmeyen Chillal ’in tırnakları rekor sonrası ise sergilenmek üzere kesildi. 

5. azami yıldırım çarpması yaşamış insan

Guinness Rekorları

Yıldırımların katiyen benzer yere iki kez düşmediği yaygın bir düşüncedir. Natürel paratonerlerin varlığını düşündüğümüzde gerçeğin böyle olmadığını anlayabiliriz. Peki bir insanın üstüne yıldırım düşme olasılığı nedir? Yapılan hesaplamalar, bir insanın üzerine yıldırım düşmesinin olasılığının 15.300 ’de 1 olduğunu ortaya çıkıyor. Buradan yola çıkarsak bir insanın üzerine ikinci veya üçüncü kez şimşek düşmesi olasılığının fazla fakat çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Ama laf konusu “Yıldırım İletkeni İnsan” lakaplı Roy C.Sullivan olduğunda olasılıklar sayılardan ibaret kalıyor. Sullivan ’ın üzerine hayatı baştan başa bütün 7 kere şimşek düştü. Şaşırtıcı bir şekilde Sullivan, bu şimşek çarpmalarının hepsinden sağ kurtuldu. Çoğu kez şimşek çarpan Sullivan ’ın yaklaşık olarak yanmayan yeri kalmadı. Sullivan, yedi yıldırımdan kurtulduktan daha sonra intihar ederek hayatına son verdi. 

4. Dünyanın en kilolu insanı

Guinness Rekorları

Yaşayan en uzun insan rekorunda olduğu gibi yaşamış en ağır insan rekoru da farklı kurallara kadar onlarca kez el değiştirdi. Ama gelmiş geçmiş en kilolu insan rekoru kırıldığı andan beri aynı kişinin elinde bulunuyor. 1941 yılında doğan Jon Brower Minnoch, 635 kiloluk ağırlıyla dünyanın en kilolu insanı listesinin birincil sırasındaki yerini korumaya devam ediyor. 

Hayatı boyunca hep kilolu bir insan olan Minnoch, 12 yaşında 121 kilodaydı. Minnoch, 22 yaşına geldiğinde boyu 1.85 metre olmuştu lakin tam 178 kiloya ulaşmıştı. 37 yaşına geldiğinde artık kiloları nedeniyle yürek ve solunum yetmezliği yaşamaya başlayan Minnoch, 1978 ’de hastaneye kaldırıldı. 

635 kilo olarak hastaneye kaldırılan Minnoch ’a ekstraselüler akıcı birikmesi tanısı konuldu. Doktorların belirlediği sıkı perhiz ve alıştırma programına uyan Minnoch, 16 ayda 419 kilo vererek büyük bir başarıya imza attı. 

216 kilo olarak hastaneden taburcu olan Minnoch, bir yıl sonra her tarafta hastaneye döndüğünde 432 kiloya çıkmıştı. Vücudunun birçok uygun ödemler oluşan Minnoch, yapılan müdahaleler karşın kurtarılamadı ve 1983 ’de hayatını kaybetti. 

3. Bir olimpiyatta maksimum madalya kazanan sporcu

Guinness Rekorları

Olimpiyatlarda herhangi bir sporda altın madalya elde etmek oldukça zordur. Dünyanın en iyi sporcularının karşı karşıya geldiği müsabakalarda ödül elde etmek için üstün bir çalışmaya ve yeteneğe gereksinim var. 

Herhangi bir branşta bir altın madalya edinmek epeyce zorken birden pozitif altın madalya galip gelmek ne dek olasıdır? Bu soruyu Michael Phelps ’e sormak gerekiyor. Çünkü Phelps, bir olimpiyatta maksimum madalya kazanan sporcu rekorunu elinde bulunduruyor. Phelps, 2008 Pekin Olimopiyatları’nda 8 altın madalya pat diye alarak doğaüstü bir başarıya imza atmıştı.

Michael Phelps, kariyeri her tarafında 28 olimpiyat madalyası kazanmayı başardı. Bunlardan 23 ’ü altın, üçü gümüş, ikisi ise bronz. Bu etkileyicisi başarının yanına Phelps, aynı zamanda birçok dalda Guinness Rekoru ’nu da elinde bulunduruyor. 

2. İki atom bombası saldırısında da hayatta kalan adam

Guinness Rekorları

ABD, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya ’nın Hiroşima şehrine atom bombası attı. Atom bombası düştüğünde ve sonrasındaki radyasyon ve yanıklar sebebiyle 90.000 ile 146.000 aralarında birey hayatını kaybetti. Hiroşima ’dan iki gün daha sonra da Nagasaki ’ye bir atom bombası tekrar ABD göre atıldı. Buradaki hamle da 39.000 ile 80.000 arasında insanın ölümüne neden oldu. 

200.000 ’den pozitif insanın hayatını kaybettiği bu saldırıların her ikisine de şahit olduğu halde hayatta kalabilen bir insan var: Tsutomu Yamaguchi. Yamaguchi, Hiroşima ’ya yapılan atom bombası saldırısı esnasında bir meslek seyahati nedeniyle Hiroşima’daydı. Saldırıdan canlı kurtulan Yamaguchi, ailesiyle yaşadığı Nagasaki ’ye dönmek üzere yola çıktı ve şehre vardığında bu seferde ikinci atom bombası Nagasaki ’ye atıldı. Yamaguchi, bu felaketten de canlı çıktı. 

İki atom bombası saldırısından canlı kurtulmayı başaran Yamaguchi, Guinness Dünya Rekorları ’nda bulunan en trajik rekorların birinin sahibi. İki atom bombasından da canlı kurtulmayı başaran Yamaguchi, hayatını nükleer silahlara karşısında mücadele ederek geçirdi. 93 yaşına değin yaşamış Yamaguchi, 2010 yılında mide kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti. Umuyoruz ancak bu rekor hiçbir vakit kırılmaz…

1. azami rekor kıran insan

Guinness Rekorları

Birçok insan yetenekleri veya başarılarıyla Guinness Rekorlar Kitabı ’na girmeye çalışıyor. Fakat bir kişi var ama onun mesleği rekor canını yakmak denilebilir. Ashrita Furman, ne konuda rekor kırdığını umursamadan yalnızca rekor kırmakla ilgileniyor. Furman, birbirinden acayip onlarca alanda kırdığı rekorla derhal maksimum rekor kıran insan olarak Guinness Dünya Rekorları kitabında yer alıyor. 

Ashrita Furman ’ın tüm rekorları natürel fakat durmuyor. Kırdığı rekorların bir kısmı sonra başka millet tarafından kırıldı. Furman ’ın acilen 200 rekoru hala duruyor ve bu rekorlar Furman ’ın dünyanın en ilginç rekorlarından birini elinde bulundurmaya devam etmesini sağlıyor.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir