Anasayfa / Genel / Hackerların 1 Saniyeden Kısa Sürede Kırabildikleri Şifreler

Hackerların 1 Saniyeden Kısa Sürede Kırabildikleri Şifreler

Kişisel kullanıcılar, özel şirketler ve devlet kurumları, her sene artan bir şekilde artan sayıda sızıntılar, veri istismarları ve emniyet ihlalleri ile aleyhinde karşıya kalıyor. Çevrimiçi gizlilik, içinde bulunduğumuz dijital çağın olmazsa olmazlarından biri haline gelmesine rağmen, yapılan incelemeler bu konuya yeteri kadar ağırlık vermediğimize muhabere ediyor.

Dünyanın en popüler parola yöneticisi hizmetlerinden biri olan Nordpass ’in yeni araştırması, bilgisayar korsanlarının milyonlarca internet kullanıcısı tarafından kullanılan şifreleri ne değin çabuk kırdığını gözler önüne seriyor. Firmaya tarafından, dünyanın en popüler şifrelerinin yaklaşık yüzde 70’i bir saniyeden daha kısa sürede kırılabiliyor. 

Dünyanın en popüler şifrelerinin takriben yüzde 70’i bir saniyeden daha kısa sürede kırılabiliyor

hacker

12345, 123456, 123456789, password, qwerty dahil 2019 yılında seçim edilen en popüler şifrelerin o kadar birçok, bir saniyeden daha az bir sürede kırılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere siber suçlular, çevrimiçi hesaplar için kullanılan şifreleri fethetmek için bir dizi yöntem kullanıyor ama en yaygın olanı, sonunda içten varsayım etme umuduyla çoğu şifre ya da parolanın uygulandığı Barbar Güç Saldırısı (Brute-force attack) yöntemidir.

Bu yöntemde kavgacı, doğru şifreyi bulana dek muhtemel bütün şifreleri ve parolaları sistemli olarak denetleme ediyor. Muhakkak bunu yaparken, her yılın sonunda güncellenen ‘Dünyanın En Fena Şifreleri ’ listesine de bir göz atmayı ihmal etmiyor. NordPass güvenlik uzmanı Chad Hammond, milyonlarca insanın hala yaygın olarak kullanılan bu şifreleri seçim ettiğini söylüyor.

Herkes göre kullanılan popüler şifrelerin daha basit hatırlanmasına karşın, insanların bu parolaları seçim ederek hackerlara büyük bir iyilik yaptıklarını bildiren Hammond, bu stil şifrelerin yalnızca bir saniyede kırılabileceğini ve kişisel verilerin fena niyetli şahısların eline geçebileceğini vurguluyor. 2019 yılının en kötü 10 şifresine aşağıdan göz atabilirsiniz. 

2019 yılının en kötü 10 şifresi

123456 123456789  qwerty  1234567  12345678  12345  111111  123123  abc123  qwerty123 

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir