Anasayfa / Genel / Güney Kore’den Açıklama: Koronavirüs Salgınının İkinci Dalgası Başladı

Güney Kore’den Açıklama: Koronavirüs Salgınının İkinci Dalgası Başladı

Dünya Sağlık Durumu Örgütü dâhil birçok kuruluşun ve bilim insanlarının yaptığı ikinci dalga uyarıları gerçekleşiyor gibi görünüyor. Daha önceden eylül ayları için ikinci dalga uyarısı yapılan koronavirüs salgını etkisini bugünlerde ağır bir şekilde göstermeye devam ediyor. Bu bağlamda Kore Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri Başkanı Jeong Eun-kyeon, salgınla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Jeong Eun-kyeon, koronavirüs salgınındaki yeni yükselişle COVID-19 hastalığının aylarca ortadan kaldırılamayabileceğini belirtti.

Salgının ilk dalgasının nisan ayına kadar sürdüğünü belirten Jeong Eun-kyeon, mayıs ayından bu yanlamasına Güney Kore‘nin başkenti Seul’un bazı gece kulüplerinde ve bazı farklı bölgelerde yeni olgu gruplarının ortaya çıktığını söyledi. Salgının ortaya çıkışı ve birinci dalganın bitişi olarak kabul edilen nisan ayına dek Güney Kore’de günlük maksimum 1.000 vaka görülmüştü ve birinci dalganın bitişiyle Güney Kore’de üç gün üst üste hiç vaka görülmemişti lakin yetkililerin yaptığı açıklamalara göre son 24 saat içinde özellikle iş yeri ve depolarda 17 yeni olgu görüldü. 

Jeong Eun-kyeon: “Güney Kore’de ikinci dalga yaşanıyor”

Güney Kore Koronavirüs

Ortaya meydana çıkan yeni vakalarla ilgili Dr. Jeong Eun-kyeon, ülkede salgının ikinci dalgasının yaşandığını ve bunun devam edeceğini düşündüklerini açıkladı. Salgın Hastalıkları Önleme ve Teftiş Merkezleri, bu zamana dek ortaya meydana çıkan vakaları birinci dalganın devamı olarak nitelendiriyordu fakat olgu sayısının sıfırlanmasının gerisinde ortaya meydana çıkan yeni vakalar, büyük muhtemelen ikinci dalganın başladığına muhabere ediyor. Jeong Eun-kyeon, mayıs ayının başlangıcında Seul’da kutlanan bayram tatilinin yeni dalgaya yol açtığını düşündüklerini belirtiyor.

Yeni dalga dolayısıyla Seul’un güneyinde bulunan Daejeon kentinin yetkilileri süre kaybetmeden müzelerde, kütüphanelerde ve dağıtılmış kamusal alanlarda bireylerin bir araya gelmesini yasakladı. Seul Belediye Başkanı da 3 gün her tarafında günlük vaka sayısı 30’u aşarsa ve hastanelerdeki doluluk oranı %70’i geçerse Seul’da her tarafta sıkı sosyal uzaklık yönetimi uygulanacağını belirtti. Ocak ayından başından itibaren toplam 280 kişinin hayatını kaybettiği Güney Kore’de 12 bin vaka saptama edilmişti. Şu lahza ülkede virüs içeren şahısların sayısıysa 1.227 olarak varsayım ediliyor.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir