Anasayfa / Genel / GTA Online ve Inkar Dead Online, George Floyd Anısına Geçici Süreyle Erişime Kapatıldı

GTA Online ve Inkar Dead Online, George Floyd Anısına Geçici Süreyle Erişime Kapatıldı

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri ’nin Minneapolis bölgesinde George Floyd isimli vatandaşın bir polis tarafından öldürülmesi üstüne başlayan olaylar sürat kesmeden devam ediyor. ABD vatandaşlarının ülke çapında başlattığı ırkçılık karşıtı protesto eylemleri, şu an dünyanın farklı ülkelerine de sıçramış durumda. Herkesçe tanıdık büyük şirketler de olaya sessiz kalmayarak tepkilerini çeşitli şekillerde gösteriyor.

Bugün bahsi geçen büyük isimler arasına Rockstar Games de katıldı. Dünyaca meşhur iki oyun olan GTA Online ve Red Dead Online ’ın sunucuları, yayıncı firma tarafından geçici olarak kapatıldı. Video oyun endüstrisinin parmakla gösterilen şirketlerinin verdiği tepkinin yıllardır süren rahatsızlık ortamına bir tepki olduğu yorumları yapıldı. Şirketlerin olayın ciddiyetinin anlaşılması için takındıkları hitabe, oyuncular tarafından desteklendi.

Rockstar Games bir yorumlama yaptı:

george floyd

Ölenlerin anısına saygıdan ötürü oyunlarda durdurulma kararı alındığı Rockstar Games kadar resmi Twitter hesabından duyuruldu. Şirket, bugün söz konusu oyunlar olan Grand Theft Auto Online ve Inkar Dead Online ’ın 2 saatliğine (21.00-23.00) erişime kapatılacağını söyledi. Rockstar Games, hem kullanıcıları ırklar arası adaleti ve siyahi vatandaşların sahip olduğu işletmeleri destekleyen kuruluşlara bağış yapmaya yönlendirerek sözlerini noktaladı.

Geçtiğimiz günlerde de Sony, Microsoft, Nintendo, Ubisoft ve Activision gibi şirketler ırkçılık karşıtı protestoları destekleyen tavırlar takınmıştı. Bunların yanına Call of Duty: Modern Warfare ’in geliştiricisi olarak tanınan dev şirket Infinity Ward, ırkçılığa varan içerikleri uyandırmak ve hakaret raporlaması sistemlerini için harcadıkları çabayı iki katına çıkaracakları sözünü vermişti. Bunlara ilave olarak Pokemon Go ’nun geliştiricisi Niantic de farklı alanlara yönlendirilmiş kuruluşlara en düşük 5 milyon dolarlık bir bağışta bulunacağını açıklama etmişti. George Floyd olayı üzerine ırkçılık karşıtı protestolar devam ederken ilerleyen günlerde nasıl sonuçlar ortaya çıkacağı cümbür cemaat göre son derece merakla bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

Google'dan Farklı Zevklere Hitap Eden 3 Ayrı Duvar Kağıdı Koleksiyonu

Google’dan Farklı Zevklere Hitap Eden 3 Ayrı Duvar Kağıdı Koleksiyonu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, kendi işletim sistemi olan Chrome OS’un Canary …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir