Anasayfa / Genel / Görev Yöneticisindeki COM Surrogate (dllhost.exe) Virüs mü?

Görev Yöneticisindeki COM Surrogate (dllhost.exe) Virüs mü?

COM Surrogate adını Ödev Yöneticisi ’nde ya da diğer bir yerde görmüş olma ihtimaliniz epey yüksek. Bu dosyaları daha evvelden ne işe yaradığını veya adını bilmiyorsanız birazcık üzüntü duyabilirsiniz. Ancak, sizlere anlatacağımız COM Surrogate dosyasını öğrendikten sonra konuya daha fazla hakim olacaksınız ve konu hakkında sağladığınız birikim işinize yarayacak.

Bu herif dosyaların bilgisayarınızda niçin yüklü olduğunu çakmak, işlevleri hakkında data sahibi edinmek tekrar tekrar avantajlı bir durumdur. Bilgisayarınızla ilgili işlem yaparken karşılaştığınızda ya da aklınıza takılan soru işaretlerinin giderilmesi açısından önem talep eder. Yazımızın ilerleyen kısmında COM Surrogate, COM nesneleri gibi kavramları sizlere anlatacağız ve bunun yanı sıra çoğu kez sorulan soruları cevaplandıracağız.

COM Surrogate (dllhost.exe)

COM Surrogate (dllhost.exe) nedir?

COM, Bileşen Nesne Modeli anlamına gelmektedir. Microsoft ’un 1993 yılında sunduğu ve geliştiricilerin değişik programlama dillerini kullanarak “COM nesneleri” oluşturmalarına olanak sağlayan bir arabirimdir. COM nesneleri diğer uygulamaların kullandığı ve birlikte geliştirilebildiği şeylerdir.

Örneğin, Windows dosya yöneticisi olarak bir klasörü çalıştırdığınızda; görüntülerin ve diğer dosyaların küçük resimlerini oluşturmak için COM nesneleri kullanılır. COM nesnesi, küçük resimleri meydana getirmek, görüntüleri, videoları ve öteki dosyaları işlemek için kullanılan bir arabirimdir. Bir diğer örnek olarak Dosya Gezgini ’nin video desteğiyle genişletilmesine olasılık tanır.

COM Surrogate

Ama, bu durum bazı sorunları da beraberinde getirebilir. COM nesnesi çökerse, bilgisayar işlemini durduracaktır. Bu alıcı sorunları tamir etmek adına Microsoft, COM Surrogate sürecini yarattı. COM Surrogate işlemi, benzersiz işlem dışındaki bir COM nesnesi oluşturur ve COM nesnesinin çökmesini sağlar. COM eşleşmesi işleme alınır ve benzersiz olan belli başlı bilgisayar işleminiz çökmez, yalnızca COM nesnesi çöker.

COM Surrogate işleminin barındırdığı COM nesneleri, bilgisayarımızda “dllhost.exe” adına yer alır. Microsoft ’un yarattığı bu COM Surrogate işleminin nedeni hemen şimdi de söylediğimiz gibi belli başlı bilgisayara hasar vermeden, sadece COM nesnesinin çökmesini sağlamak oldukça akıllıca! 🙂

COM Surrogate’in hangi COM nesnesini barındırdığını nasıl anlayabilirim?

COM nesneleri

Standart bir Windows ’ta yer alan Atama Yöneticisi, COM işleminin hangi COM nesnesini ve dll dosyasını barındırdığı hakkında artı data vermez. Bu bilgileri bakmak için Microsoft ’un İşlem Gezgini aracını kullanırız. Bu aracı indirin ve hangi COM ’un nesne veya dll dosyası olduğunu bakmak için İşlem Gezgini ’nde dllhost.exe üstüne tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğümüz gibi, bu özel dllhost.exe işlemi CortanaMapiHelper.dll nesnesini barındırıyor. Fakat, bu işlemi olabilmek için İşlem Gezgini ’ne sahip elde etmek gerekiyor. İşlem Gezgini programını buradan indirebilirsiniz. Programı indirin ve ardındaki montaj işleminden sonradan çalıştırdığınızda dosyaları ayırt etmenize ve dllhost.exe dosyasını görmenizi sağlayacak bu program, COM Surrogate kaldırma işlemini yaparken en manâlı yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Devre dışı bırakabilir miyim?

COM Surrogate devre dışı

Windows’un gerekli bir parçası olduğundan, COM Surrogate işlemini devre dışı bırakamazsınız. Öteki işlemlerin çalıştırmak istediği COM nesnelerini çalıştırmak için kullanılan bir kapsayıcı işlemdir. Örneğin, bir klasörü açtığınızda küçük resimler meydana getirmek için Windows Gezgini (ya da Dosya Gezgini) uyumlu olarak bir COM Surrogate işlemi oluşturur. 

Kullandığınız diğer programlar da kendi COM Surrogate işlemlerini oluşturabilir. Sisteminizdeki tüm dllhost.exe işlemleri başka bir program tarafından başlatılan bir operasyon için kullanılabilir. Bu durum, Windows ’a ait bir takım şeyleri silmeniz için bir engeldir

COM Surrogate (dllhost.exe) virüs müdür?

COM Surrogate virüs mü?

COM Surrogate işleminin kendisi kesinlikle bir virüs değildir ve Windows ’un alışılagelmiş işleyen bir parçasıdır. Oysa, kötü amaçlı yazılımlar tarafından kullanılabilen şeylerdir. Örneğin, Trojan, Poweliks gibi fena amaçlı yazılımlar amaçlarını gerçekleştirebilmek için dllhost.exe işlemlerini kullanır.

Çok sayıda dllhost.exe işlemi çalışıyorsa ve yüksek miktarlarda bir CPU kullanımına sebebiyet veriyorsa, COM Surrogate işleminin bir türlü virüs veya öteki kötü amaçlı bir uygulama göre kötüye başvuru formu gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu durumlarda anti virüs sistemlerini devreye sokmalıyız ve işi böyle çözmeliyiz.

COM Surrogate ’i kaldırmalı mıyım?

COM Surrogate, Windows bileşeninin bir parçası olduğunu söylemiştik. Windows ’un bileşenlerini kaldırmak, çoğunlukla iyi sonuçlar vermez. COM Surrogate ’i kaldırmanız da iyi netice vermeyecektir. COM Surrogate, işletim sistemindeki diğer işlemlerin ve programların çalışmasına tezgâhtar olan COM nesnelerini içerir.

COM Surrogate hataları niçin olur?

COM Surrogate hata

COM Surrogate disk kullanımı, COM Surrogate yanıt vermiyor, COM Surrogate virüsü, COM Surrogate bellek alıyor, COM Surrogate çalışmayı durdurdu gibi aramalarla hataların çözümlerini aramış olabilirsiniz. COM Surrogate kapatma, COM Surrogate cpu başvuru formu, COM Surrogate disk %100 uygulama gibi sorunlarınızın çoğu nedeni vardır fakat Yaygın olanları şunlardır; 

Üçüncü bir programın COM nesnelerini yanlış kaydettirmesi ve düzgün çalışmaması (Genel Olarak (Windows ’unuzun geçerli sürümü eski yazılımlarla düzenli değilse yaşanır) Sorun, Explorer ’da küçük resim çizerken ortaya çıkarsa, bunun nedeni eski ya da yanlış çalışan codec bileşeninden kaynaklanır. Virüsler veya fena amaçlı yazılımlar Windows sistem dosyalarına hasar verebilir. Çünkü kötü amaçlı şahısların elinde olan bir şart ve mevcut virüsler.

Bu hataları nasıl çözebilirim?

Codec bileşenlerini güncelleyin. Internet Explorer’ı sıfırlayın. Diski hatalara karşısında kontrol edin. DLL’leri her tarafta kaydedin. DEP (Veri Yürütme Engellemesi) Özel Durumuna dllhost.exe dosyasını ekleyin. Liste ya da ayrıntıların küçük resimlerini görüntülemeyi devre dışı bırakın. Antivirüs yazılımınızı güncelleyin.

Bu hataları çözmek için öbür yollar mevcuttur. Fakat, yaygın olan hataları çözmek için yukarıdaki yöntemleri uyguladığınızda COM Surrogate ile ilgili sıkıntıları arkanızda bırakmanız muhtemeldir. Ama unutmayınız fakat sorunun kaynağını bilmeden sadece çözüm üzerinden sürdürmek aşırı olabilir.

Windows 10 için en iyi antivirüs nedir?

Antivirüs programları

Virüslerin veya diğer kötü amaçlı yazılımların COM Surrogate ’i kullandıklarını saptama ettiğiniz lahza, bilgisayarınızda ciddi bir tarama ve onarıma gereklilik duyabilirsiniz. Bunun için de sağlam bir antivirüs programına gereklilik duyarsınız. 

Kötü anlarda kurtarıcımız olan antivirüs programları, yeniden bu durumda da devreye girecek ve COM Surrogate ’in fena yazılımlarca kullanılması durumunu bilgisayarınızdan def edecektir. Bedava olarak kullanabileceğiniz antivirüs programları için yaptığımız teklif yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Antivirüs yazılımı yüklemenizin yanı sıra manâlı olan bir öteki konu da yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz gibi antivirüs yazılımınızı aktüel tutuyor olmanız. Antivirüs yazılımınız güncel olduğu takdirde sizi fena amaçlı yazılımlardan korumayla ilgili kaygılarınız en daha aşağı seviyelere iner ve fena amaçlı yazılımlardan korunmuş olursunuz.

Hakkında admin

Check Also

Bilişim Teknolojileri Zirvesi, 16-20 Aralık'ta Online Olarak Gerçekleştirilecek

Bilişim Teknolojileri Zirvesi, 16-20 Aralık’ta Online Olarak Gerçekleştirilecek

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından “Sırada Ne Var?” temasıyla gerçekleştirilecek Bilişim Teknolojileri Zirvesi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir