Anasayfa / Genel / Google’ın Yeni Android TV’si Sabrina, Stadia İçin Gecikme Azaltıcı Oyun Moduyla Gelecek

Google’ın Yeni Android TV’si Sabrina, Stadia İçin Gecikme Azaltıcı Oyun Moduyla Gelecek

Google, geçtiğimiz zamanlarda zeki olmayan televizyonları zeki hâle getirmek ya da hâlihazırdaki akıllı televizyonunuzun kapasitesini artmak için kullanılabilecek Android TV ’sinin sinyallerini verdi. Sabrina adındaki bu zeki televizyon aparatının bazı yazılım bilgileri ortaya çıktı. Güzel olan haberse bu kod satırlarının, aygıt hakkında bazı ekipman bilgileri içermesi.  

XDA-Developers ekibinden bir yazılımcı, Sabrina ’nın ön sürüm yazılım bilgilerini paylaştı. Kodlardan Device Tree Source (DTS) bölümünü yakından inceleyen yazılımcı, cihazın bir takım donanım özelliklerini çözümledi. Bilgilerinse özellikle cihaz açılırken işlemciyle haberleştiği bölümlerden oluştuğunu belirtelim. 

Google Android TV, geç kalma azaltıcı oyun moduyla gelebilir:

sabrina

Paylaşılan kod hemen hemen 4.200 satır ve bunu anlayabilmek için yüksek derecede Android için Linux geliştirici bilgisine sahip olmak gerekiyor. O yüzden tüm satır kodlarını paylaşmanın gerek olmadığını düşünerek sizlerle manâlı yerleri paylaşacağız. Kod bütünün ilk satırlarına baktığımızda (sml_sabrina_2g) yazısından, Sabrina ’nın 2 GB RAM ’e sahip olacağını söyleyebiliriz. Yonga seti olarak g12a isminden anlayacağımız üzere zeki TV, işlemci olarak Amlogic S905X2 ’den zorlama alacak gibi gözüküyor. 

sabrina

İşlemciye azıcık daha yakından bakacak olursak Amlogic S905X2, 12 nm imal teknolojine sahip bir yonga seti. Bünyesinde 4 adet ARM Cortex-A53 çekirdek yer alan işlemci, defalarca bir çekirdeğini 1,8 GHz hızında çalıştırmayı başarıyor. Grafik operasyon birimi olarak ARM Parasal-G31 MP2 kullanan işlemci, video olarak 4Kp75 10-bit H.265 kodekleri destekleyebiliyor. HDMI 2.1 üzerinden 4Kp60 çıkış sağlayabilen cihaz, HDR ve Dolby Vision teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Android TV ’ler için oldukça popüler bir işlemci olan Amlogic S905X2 ’nin Google kadar da seçim edilmesi bizleri şaşırtmadı diyebiliriz. 

Kod dizilerinde öteki bir ortaya çıkan özellikse ALLM (Auto Low Latency Mode). HDMI 2.1 ile televizyonda oluşan görüntülerde gecikmeyi manâlı bir ölçüde azaltan bu teknoloji, Sabrina tarafından da destekleniyor. Piyasadaki birçok televizyonun ‘Oyun Modu’ adı aşağıda etkin ettiği bu özelliği Sabrina, kendi kendine faal edecek gibi gözüküyor. Yalnız bu özelliğin etkin olabilmesi için televizyonunuzda gecikme azaltıcı bir mod bulunması gerektiğini unutmayın.  

Google Stadia ’nın, 2020 ’de Android TV ’lere geleceğini bildiğimizden nedeniyle bu özelliğin oldukça uygun bir seçim olduğunu ekleyelim.  Piyasaya çıkış için herhangi bir tarih bilgisinin elimizde olmamasına rağmen, fiyatı konusunda da bir açıklama az önce yapılmadı. 

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir