Anasayfa / Genel / Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Hakikat Arabulucu Yayınladı

Google, Sosyal Mesafe İçin Yeni Bir Artılmış Hakikat Arabulucu Yayınladı

Koronavirüse karşı alınması gereken önlemlerin başında bulunan sosyal mesafe, virüse yakalanmamak için uygulanması gereken en temel tedbir. Çoğu insanın jurnal hayatında kesinkes uygulamaya çalıştığı sosyal uzaklık için Google, yeni bir araç yayınladı. 

Google ’ın Sodar ismi bahşedilen aracı sosyal mesafe için en geçerli uzaklık olarak açıklanan 2 metreyi dairesel bir çizgiyle gösteriyor. Sodar ’ın 2 metrelik yuvarlak çizgisinin iç kısmında bulunan noktalar, yerinde sosyal mesafe alanını gösteriyor. 

Google’ın sosyal uzaklık aracı Sodar nasıl kullanılır?

Google Sodar

derhal yalnızca Android cihazlarda Chrome üzerinden çalışan Sodar ’ı denemek için Sodar ’ın internet sitesinde yer alan QR kodu telefonunuza okutmanız gerekiyor. QR kodu okuttuktan daha sonra artırılmış gerçeklik uygulaması kadar istenen izni vermeniz gerekiyor. İznin verilmesinin gerisinde açılan kamera arayüzünde Sodar, sosyal mesafeyi ekran aracılığıyla gösterecektir. 

Google ’ın sosyal mesafe hizmeti Sodar, 2 metrelik mesafeyi defalarca çok iyi bir şekilde gösteremeyebiliyor. Fakat ortaya çıkan ayrım sosyal mesafenin ihlal edilmesine müsade verecek değin büyük olmuyor. 

Google Sodar

Google ’ın sosyal uzaklık hizmeti Sodar ’da buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi internet sitesine girdikten daha sonra bir QR kod uygulamasıyla sitede yer alan kodu telefonunuzun kamerasına taratmanız gerekiyor. 

Google Sodar, sosyal mesafeyi devretmek için Chrome v79 ’la gelen WebXR ’ı kullanıyor. böylece Sodar ’ı kullanmak için Android cihazınızda Chrome ’un v79 ya da daha bir üstteki sürümü bulunması gerekiyor. 

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir