Anasayfa / Genel / Google Meet’e Arka Planı Değiştirme ve Pek Çok Yeni Özellik Geliyor

Google Meet’e Arka Planı Değiştirme ve Pek Çok Yeni Özellik Geliyor

Video konferans uygulamalarının yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması, teknoloji şirketlerinin bu uygulamalar üzerine daha pozitif yoğunlaşmasına niçin oldu. Pandemi esnasında yoğun bir şekilde kullanılan video konferans uygulamalarından brinin sahibi olan Google da bu süreçte servisini ilerletmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Google, kurumsal kullanımının yanına eğitim alanında da kullanılması için Meet ’e bir dizi yeni özellik eklemeyi planlıyor. Bu özellikler aralarında flu veya kullanıcının seçebileceği özel arka planlarla birlikte el kaldırma sistemi ve yeni kontrol araçları da yer alıyor. 

Google Meet

Google Meet, yakında diğer video konferans uygulamalarında olduğu gibi kullanıcının arkadaki planını bulanıklaştırabilmesini ya da özel arkadaki planlar belirleyerek odağı kendinde toplamasını mümkün kılacak. Google, arkadaki planlar için bir dizi özel teklif sunacak ve oturum yöneticileri bu arkadaki plan işlevlerini devre dışı bırakabileceği gibi kullanıcılar kendi istedikleri arkadaki planları da kullanabilecekler. Google, bu özelliğin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacağını açıkladı. 

Google, kısa bir zaman önce Meet ’te 16 kişinin aynı anda ekran görülebileceği bir arayüzü kullanıma sokmuştu. Derhal ise benzer anda 49 katılımcının görünebileceği bir arayüzün Meet ’e eklenmesi planlanıyor. 

Google Meet

Yukarıda özelliklerin yanına video konferans katılımcıları, “el kaldırarak” anlatmak istedikleri bir şey olduğunu veya soru sormak istediklerini belirtebilecekler. Bu özelliğin yanına toplantıyı aranjör kişinin toplantıya kimlerin katıldığını görmesi için de kolay bir yol sunulacak.

Google Meet ’le yapılan büyük toplantılarda paralel tartışmaların ya da ufak toplantıların yapılabilmesi için yeni bir yöntem de geliştirildi. Bu sayede büyük toplantı bittiğinde küçük toplantıya katılacak halk küçük toplantıda kolayca bir araya gelebilecekler.

Google, Meet ’te yapılan toplantılarda konuşmacının konuşması kesilmeden soru ya da düşüncelerin aktarılabileceği bir araç da sağlayacak. Bu sayede hatip konuşmasını kesmek zorunda kalmadan soruları görebilecek ve cevaplayabilecek. 

Google Meet

Toplantıyı başlatan Google Meet kullanıcılarına da daha artı denetim imkanı sunulacak. Google, görüşme sahiplerine öteki kullanıcıların sesini kapatıp açma gibi ilave denetimleri önümüzdeki günlerde sunmayı planlıyor. 

Google, Google Meet ’le uzakta eğitim yapacak öğretmenler için de daha fazla yoklama ve denetleme arabulucu sunacak. Öğretmenler birini toplantıdan çıkardıktan sonradan ya da bir katılımcının toplantıya katılma başvurusu iki kere reddedildiğinde o kullanıcı toplantıda görünmeyecek. 

Video konferansını başlatan öğretmenler, toplantıyı tüm katılımcılar için sonlandırabilecekler. Bu sayede öğretmenler ayrıldıktan sonradan hiçbir öğrenci toplantıya devam edemeyecek. bununla beraber anonim kullanıcıların eğitim toplantısına katılmasına izin verilmeyecek. Sadece buluşma yöneticisi olan öğretmenler anonim katılımcıların toplantıya katılmasına izin verebilecek. 

Google Meet

Google’ın Meet donanım kitleri için geliştirilen “Hey Google” ses kontrolü de önümüzdeki haftalarda betadan çıkacak. Hey Google ses kontrolünün genelde Asus ve Logitech cihazlar için kullanılabileceği belirtiliyor.

Google, hem Jamboard ’ı Meet ’le buluşturacak yeni bir adım da atıyor. Jamboard ’la beyaz tahta üzerinde beyin fırtınası yapabilecek çalışanlar daha sonra buradaki notları kendi bilgisayarlarından ya da mobil cihazlarından görebilecekler.

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir