Anasayfa / Genel / Google Haritalar ’ın Android Sürümüne YouTube Music Desteği Geldi

Google Haritalar ’ın Android Sürümüne YouTube Music Desteği Geldi

Teknoloji devi Google, 2018 yılında iOS ve Android kullanıcıları için Haritalar uygulamasına medya oynatma özelliği eklemişti. Bu nitelik; Spotify, Apple Music ve Play Müzik gibi uygulamalar için medya kontrollerini içeriyordu fakat en önemli müzik hizmetlerinden biri olan YouTube Music şu esas kadar eksikti.

Şimdiyse şirket, bu hafta yapılan 10.43.2 güncellemesiyle birlikte Google Haritalar ’a arka planda YouTube Music desteği getirdi. Bu özelliği etkinleştirmek isteyen kullanıcılar, Google Haritalar içerisinden Ayarlar > Navigasyon sekmesine giderek açılan sayfada ‘Medya Oynatma Kontrolleri ’ seçeneğini aktif hâle getirebilirler. Bu noktada YouTube Music uygulamasının telefonda yüklü olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Google Haritalar içerisinden YouTube Music ’i kontrol etmek muhtemel:

Google Haritalar

Google Haritalar ’ı en son sürüme güncelleyen kullanıcılar, bundan böyle uygulamayı açtıklarında ekranın sağ tarafında bir YouTube Music simgesi görecekler. Bu simgeye dokunduğunuzdaysa ekranın daha aşağı kısmında ‘Oynat ’, ‘Geri Sar ’ ve ‘İleri ’ kontrollerini içeren bir YouTube Music penceresi açılacak. Açılan bu pencereden YouTube Music medya denetimlerini yapabilmek muhtemel.

Özellikle sürücüler için oldukça elverişli olan bu özelliğin çalışması için YouTube Premium üyeliğinizin olması gerekiyor. YouTube’un genellikle arkadaki planda medya oynatmaya müsade vermemesi göz önüne alındığında bu durumun o kadar de şaşılacak olmadığını söyleyebiliriz. Buna karşın pat diye fazla uygulama içerisinde gezinmek yerine tek bir uygulamadan medyayı da kontrol etmenin çok daha elverişli olduğunu belirtelim.

Google Haritalar ’ın şu anda medya oynatmayı desteklediği uygulamalar arasında Spotify, Apple Music, Play Müzik ve YouTube Music yer alıyor. Bu noktada YouTube Music ’in yalnızca Android işletim sistemlerinde desteklendiğini ve iOS kullanıcılarının bu özellikten faydalanamadığını belirtelim.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir