Anasayfa / Genel / Google, Haber Yayıncılarına İçerik Başına Ödeme Yapmayı Kabul Etti

Google, Haber Yayıncılarına İçerik Başına Ödeme Yapmayı Kabul Etti

Son yıllarda dijital abonelik sistemini baz alan haber platformlarının artışı, gazetecilik ekosisteminin büyümesi ve dijital dünyaya entegre olması açısından çok büyük bir tartı talep etti. Abonelik sistemi doğruca kayıtlı bir geliri garanti altına bölge haber yayıncıları, bütçelerini artırarak daha nitelikli işlet ortaya çıkarmaya başladılar.

Google ’ın Başkan Yardımcısı Brad Bender, kaliteli içerik üretici sayısını çoğaltmak için belirli haber yayıncılarına içerik başına ödeme yapmaya başlayacaklarını duyurdu. Şirket, kullanıcıların lisanslanan özel içeriklere Google Haberler ve Keşfet aracılığıyla ulaşmaya devam edeceklerini söyledi. Söz konusu plana Avustralya, Brezilya ve Almanya’daki bir takım medya gruplarıyla başlayacak olan Google, böylece haber bölümünü daha da zenginleştirmeyi hedefliyor.

google news

Bu yıldan başlatmak üzere, yayıncılara yüksek nitelikli içerikler için ödeme yapacakları yeni bir lisanslama programı hayata geçireceklerini belirten Bender, “Bu program, katılımcı yayıncıların, okuyuculara güzel bir hikaye anlatımı sundukları içeriklerinden para kazanmalarına asistan olacak. Okuyucular da bambaşka konular ve ilgi alanlarına değinen makalelere fazla daha sağlıklı bir şekilde erişebilecek” dedi.

Google ’ın lisanslama programına şu asıl değin Almanya ’dan Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit ve Rheinische Post; Avustralya’dan Schwartz Media, The Conversation ve Solstice Media ve Brezilya ’dan da Diarios Associados ve A Gazeta yayınları katıldı.

der spiegel google haber

ABD ’li arama devi, Google Haberler ’de listelenen haber içerikleri için kendilerine ödeme yapılmasını isteyen haber yayıncılarıyla yıllarca mücadele etti. Dolayısıyla söz konusu program, Google için çok kayda değer bir dönüm noktası olacak. sırası gelmişken şirket, arama sonuçlarında çıkan haber başlıkları ve açıklamaları (veya “snippet’leri”) için ödeme yapmayı hala reddediyor.

Yıllar her tarafında insanları aylık 24 milyarın üzerinde haber sitesine yönlendirerek, yayıncılar için hesaplı değerler, reklamlar, abonelikler ve büyük okuyucu kitleleri sağladıklarını söyleyen Bender, bu sayede içeriklerin ulaştığı kitlelerin arttığını savundu.

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir