Anasayfa / Genel / Google, Haber Yayıncıları İçin Yeni Analiz Araçları Geliştirdi

Google, Haber Yayıncıları İçin Yeni Analiz Araçları Geliştirdi

Google, hiç şüphesiz ki dijital dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi ve her geçen gün büyümeye, etki alanını genişletmeye de devam ediyor. Şirketin tesir alanını genişletmeyi planladığı alanlardan bir adam başına de habercilik.

Şirket, bu alanda da etkili olabilmek için 2018 yılında Google News Initiative ’i duyurmuştu. Bu sayede gazeteciliğe fon sağlayacak ve endüstriyi de destekleyecekti. Dahası Google ’ın bu alandaki tek projesi bu da değildi.

Google ’dan haber alanına yatırımlar

google analytics realtime article performans

Şirket, 2018 yılından sonradan iki proje daha geliştirdi: Google Analytics: News Consumer Insights ve Realtime Content Insights. News Consumer Insights (NCI), yayıncılar için kitlelerini genişleterek daha artı kâr etmelerine destek etmelerine yardımcı olmak nedeniyle tasarlanırken Realtime Content Insights (RCI), haber merkezlerine aktüel ve trendde olan içerikleri görmelerine muavin oluyor.

Haber ve yayıncılık kazanç optimizasyonu ve analizi direktörü Amy Adams Harding, ortakları doğruca bu nesil araçlara istek olduğundan farkında olan olduklarını ama ortaklarının bu konuda ne yapacakları konusunda neler yapacaklarını bilmediklerini ifade etti. Harding, bu araçların Google Analytics kullanan cümbür cemaat için erişilebilir ve kullanımının ücretsiz olduğunu da dile getirdi.

google analytics

Digital Information World ’de bulunan habere tarafından Google, NCI ve RCI ’ın 2.0 sürümlerini tanıtımını gerçekleştirdi. Bu sürümde News Tagging Guide (Haber Etiketleme Rehberi) özelliği eklendi. Bu özellik; video analizi, kullanıcı sözleşmesi ve okuyucu kategorilerinde yayıncıların gereklilik duyduğu verileri toplamasını kolaylaştırıyor. Yayıncılar, Google ’ın kendi internet sitelerine yükleyebilecekleri JavaScript ’i vermesi sonrası kategoriyi ve takip etmek istedikleri spesifik bilgi türünü seçebilecekler.

NCI, yeni özelliğiyle birlikte yayıncılara kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Yayıncıların haber bültenlerine kayıt aktivitelerini öne çıkaracak ve geliştirilmesi için önerilerde bulunacak. RCI ’da aynı verinin yanı sıra video içerikleri hakkında geçmiş performans verileri bulunacak. Yayıncıların, hangi hikâyelerinin hangi süre diliminde en iyi performansı gösterdiğini görmesini sağlayacak. Hem sosyal bağlılıkları da peşine düşüp takip edecek ve akılsız okuyucular, markaya sadıklar ve sadık okuyucular arasında hangi hikâyenin daha çok alaka çektiğini belirleyecek.

google news

NCI, RCI ve Google Surveys for Publishers ’ın başındaki isim olan Anntao Diaz, bunlardan herhangi birisinin diğerinden daha iyi olmadığını söyledi. Diaz, öbür makalelerin öbür okuyucuların dikkatini çektiğini söylerken abonelik için para veren sadık okuyucularla ilişki kurulabileceğini ve toplam okuyucu sayısını genişletebileceğini söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl Yenilmezler serisinin Endgame filmiyle bir dönemi kapatmasıyla birlikte Marvel hayranları yeni teoriler üretmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir