Anasayfa / Genel / Google, Görsel Arama Sonuçlarına Doğrulama Kontrolü Ekledi

Google, Görsel Arama Sonuçlarına Doğrulama Kontrolü Ekledi

Dünyanın en büyük arama motoru konumunda bulunan Google, bünyesine yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Şirket kadar arama motoruna eklenen son özellikse doğrulama kontrolü (fact checking) oldu.

Google Görseller arama sonuçları için getirilen doğrulama kontrolü özelliği, insanların internette gördükleri şeyler hakkında daha içten yargılara varabilmesine tezgâhtar olacak.

Google görseller için doğrulama kontrolü:

google doğrulama kontrolü

 

Şirket, blog sayfasında yayınladığı yazıda “Fotoğraflar ve videolar, insanların dünyada neler olduğunu anlaması için doğaüstü yollar ancak görsel medyanın bilhassa bir görselin bağlamı, doğruluğu ve kökeni konusundaki sorgulamalar konusunda yetkisiz yönleri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

CNET ’te bulunan habere göre Google Görseller ’de yaptığınız bir aramada bir takım sonuçlara ait ufak resimlerde bir doğrulama kontrolü etiketi görebilirsiniz. Google kullanıcıları, görselin üstüne tıkladıklarında düzeltme kontrolünün bir özetiyle karşılaşacaklar. Ayrıca bu etiketler sadece görsellerde yok kesin görseller hakkındaki makalelerde ve içerisinde görsel barındıran yazılarda da ortaya çıkabilir.

google

Düzeltme kontrollerinin kim tarafından yapılacağı konusunu da ifade eden Google, sonuçlar sayfasında beliren etiketlerin Google ’ın spesifik kriterlerini tedarik eden bağımsız ve yetkili kaynaklar göre yapılacağını ifade etti.

İnternetteki bilgilerin doğruluğu konusundaki tek girişimi bu olmayan Google ’ın üst kuruluşu Alphabet, şubat ayında Assembler adını verdiği aracını tanıtmıştı. Bu vasıta, bir görselin hakiki mi yahut üstünde oynamalar mı yapıldığını belirlemeye yardımcı oluyor. Alphabet kadar geliştirilen Assembler, gazetecilerin ve düzeltme kontrolü yapan şahısların ‘deepfake’ ve manipülasyonlarla savaşması için tasarlandı. Assembler hakkında daha artı veri almak için projenin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir