Anasayfa / Genel / Gökbilimciler Dünya’nın Çok Yakınından Geçen Göktaşını Tespit Edemediler

Gökbilimciler Dünya’nın Çok Yakınından Geçen Göktaşını Tespit Edemediler

Görünüşe bakılırsa, Dünya’mız göktaşları erken uyarı sistemleri konusunda azıcık daha ileri gitmek zorunda kalacak. Geçen hafta fazla yakınımızdan geçen bir göktaşı, 2020 LD, bilim insanları göre fark edilmeden geçti. İşin daha acayip tarafıysa, bu göktaşının yaklaşık olarak ‘dibimizden’ geçmiş olması. 2020 LD, Ay’ın bulunduğu mesafenin yüzde 80’i değin yakınımızdan geçti. 

EarthSky’da bulunan habere tarafından 122 metre çapındaki göktaşı 5 Haziran‘da gezegenimizin yakınından saatte 97.890 kilometre hızla geçti ve gökbilimciler bunu ancak 2 gün sonradan gördü. Dünya ile Ay’ın yörüngesi arasında dolaşan göktaşları istisna olmasa da, 2020 LD Dünya-Ay mesafesinin içerisinde 2011 yılından bu yana görülen en büyük meteor olarak kayıtlara geçti. Dünya ile Ay arasındaki uzaklık 306.675 km.

‘Endişelenecek bir şey yok’

Göktaşı

EarthSky, 2020 LD boyutlarındaki bir göktaşının Dünya’ya çarpması durumunda hatırı sayılır bir hasar verebileceğini söylerken, bahsi geçen göktaşının uzun yıllar her tarafında geçen haftaki dek yakınımızdan geçmeyeceği için ‘endişelenecek bir şey olmadığını’ kaydetti. 2020 LD’nin yörüngesinin 50 sene olarak hesaplandığı düşünülürse, bir süre daha bakımlı edebiliriz. 

Gökbilimciler, göktaşını 7 Haziran günü Hawai’deki ATLAS teleskobu aracılığıyla ayrım ettiler. 2020 LD, Ay ile Dünya aralarında 2011 yılından bu yanlamasına görülen en büyük meteor olsa da, Mars ile Jüpiter arasındaki göktaşı kuşağı ölçeğine tarafından orta ile küçük büyüklükte sayılıyor. Büyük göktaşları yüzlerce kilometre çapında oluyor.

2020 LD

Akıl vermesi için, ABD’deki Flagstaff, Arizona yakınlarındaki göktaşı kraterini düşünelim. 1,2 kilometre genişliğindeki bu kratere 46 metre çapındaki bir göktaşının neden olduğu varsayım ediliyor. Bu göktaşının 50.000 sene kadar önce Dünya’ya çarptığı düşünülüyor. Yakın zamanlardan bir örnek belirlemek gerekirse, 15 Şubat 2013 tarihinde Rusya’daki Çelyabinsk üzerinden uçan meteor büyük bir krater oluşturmasa da 6 Rus kentinde camların kırılmasına neden olan şok dalgaları yaymış ve 1.500 civarında insan başlıca uçan cam kırıkları nedeniyle tıbbi yardım almıştı. Bu göktaşının çapı tahmini olarak 20 metreydi.

Şüphesiz, Dünya’ya çarpan bir göktaşının verdiği zarar sadece boyutlarına tabi değil. Göktaşının bileşenleri ve atmosfere giriş açısı da zararı belirleyen faktörler arasında yer alıyor.

Hakkında admin

Check Also

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 Yaşında: Uzayda Yaşamı Gösteren Videolar

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 Yaşında: Uzayda Yaşamı Gösteren Videolar

İnsanlığın uzayda kalıcı olarak attığı ilk adım olarak sayabileceğimiz Uluslararası Uzay İstasyonu, ilk olarak Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir