Anasayfa / Genel / Gök Bilimciler, Yaşama Elverişli Olma Potansiyeli Taşıyan İki Yeni Ötegezegen Keşfetti

Gök Bilimciler, Yaşama Elverişli Olma Potansiyeli Taşıyan İki Yeni Ötegezegen Keşfetti

Gök bilimciler, bir yanlamasına Güneş sisteminde yer alan gezegenler hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde etmek için araştırmalarına devam ederken bir yana da yeni ötegezegen arayışlarına devam ediyorlar. Başka yıldızların yörüngelerinde bulunan ötegezegenler, her ne değin çok uzaktan olsalar da gök bilimciler, farklı yöntemler ve büyük uzay teleskoplarıyla bu gezegenleri keşfedip onlar hakkında incelemeler yapabiliyor.

Kendi Güneş sistemimiz dıştan araştırmalar yerine getirmek, özellikle yaşama elverişli gezegenler olup olmadığını araştırmak, yakınımızdaki gezegenlere dair yapılan araştırmalarda da yol gösterici olabiliyor. Almanya ’da bulunan Göttingen Üniversitesi ’nde görevli bir grup araştırmacı da Doppler spektroskopisi adı verilen ve Güneş sistemimiz dışındaki gezegenlerin saptanmasını karşılayan bir usul yardımıyla iki yeni ötegezegen keşfetti.

Ötegezegenler yaşama kullanışlı olabilir:

yeni ötegezegenler

Araştırmayı yürüten takım, görece yakınımızda olan kırmızı cüceler üzerinde yoğunlaşmış durumda ve Gliese 887 isimli kırmızı cüce üzerinde araştırma yapıyorlar. Kırmızı cüceler, Güneş ’deri daha soğuk ve küçük yıldızlar ama bu yapılar, etraflarında pek çok gezegen bulunduruyor. Yeni keşfedilen Gliese 887b ve Gliese 887c isimli iki gezegense araştırmacılardan gelen bilgilere kadar gezegenimizden daha büyük ve çoğunlukla kayalıklardan oluşan gezegenler. Gliese 887b ’nin yörünge etrafında turunu tamamlaması 9,3 Dünya günü sürerken 887c ise 21,8 Dünya gününde bir yılını tamamlıyor.

Gezegenleri ve bu keşfi en fazla alımlı hâle getiren detaysa yüzey sıcaklıkları. Gliese 887c2 ’nin yüzey sıcaklığının 70 derece olduğu düşünülüyor ve bu her ne dek bizim bakış açımızla yüksek bir sıcaklık olsa da suyun bulunabilmesi için tatmin edici aralıkta bulunuyor. Bu da gezegende canlı yaşamına uygun bir ortam olabileceğine sinyâl ediyor.

yeni ötegezegenler

Gliese 887c ve Gliese 887b ’nin yaşama elverişli koşullara sahip olup olmadığının belirlenmesi ve daha pozitif detayın elde edilebilmesi için çeşitli incelemeler yapılması planlanıyor. Bu cins araştırmalar pek çok öbür noktada gök bilimcilere yardım etse de bizler için cazibeli olmasının sebebi, hepimizin kesintisiz sorduğu o soruya cevap verebilme potansiyeline sahip olmaları: “Dünya dıştan hayat var mı?” Bu soruya ne süre bir yanıt bulabileceğimizi bilmesek de bu cins çalışmaların devam etmesi baştan sona çok da uzaktan olmayan bir gelecekte bazı cevaplara ulaşacağımız kesin diyebiliriz.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir