Anasayfa / Genel / Gizli Bilgiler Sızdıran Eski Bir ABD İstihbarat Analisti Hapis Cezası Aldı

Gizli Bilgiler Sızdıran Eski Bir ABD İstihbarat Analisti Hapis Cezası Aldı

ABD’nin Savunma İstihbarat Ajansı’nın (Defense Intelligence Agency – DIA) eski analistlerinden olan 32 yaşındaki Henry Kyle Frese, ajansın dar bilgilerini iki gazeteciye verdiği gerekçesiyle suçlu bulundu ve 2 yılın üzerinde hapis cezası aldı. Şubat 2018 – Ekim 2019 arasında DIA’da terörle uğraş analistliği yapan Frese’nin 2018 ve 2019 yıllarında bakımlı bilgileri sızdırdığına hükmedildi. DIA, ABD federal hükümetinin savunma ve askeri istihbarat alanında uzmanlaşan istihbarat örgütü.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Frese’nin DIA’da ‘Çok Rahat/Hassas Bilgi’ statüsünde güvenlik izni bulunuyordu. Frese bu ayrıcalıkları kullanarak dar verileri 2018 yılında en düşük 30 kere araştırdı. Bu veriler tehlikesiz ve bakımlı devlet bilgi sistemlerinde depolanmıştı. Ayrıca Frese, pat diye fazla örnekte vazifesiyle ilgisi olmayan bir istihbarat raporuna da erişti. Eski analistin bu verilere gazetecilerden gelen ‘özel talep‘ üstüne eriştiği kaydediliyor.

Bilgileri NBC ve CNBC muhabirlerine verdi

DIA

Duruşma kayıtlarına göre, Frese o zamanlar CNBC muhabiri Amanda Macias’la birlikteydi ve benzer evde kalıyordu. Macias, tanıdık olmayan silah sistemleriyle ilgili sızdırılmış bilgileri taşıyan 8 haber yayınladı. Macias, Frese’yi bir diğer gazeteci, NBC News muhabiri Courtney Kube ile tanıştırdı ve Frese Kube ile de birlikte çalıştı. Frese’nin bakımlı bilgileri bir gazeteciye, onun taleplerine karşılık olarak ve iyice kişisel çıkar için sızdırdığı iddia ediliyor.

Ulusal Güvenlik için Başsavcı Yardımcısı John Demers, sızdırılan bilgilerin yayınlanmasının gerisinde ABD’nin düşmanlarıyla paylaşıldığını ve ülke güvenliği için ağır bir risk yarattığını söyledi. Bu olayla birlikte istihbarat örgütlerinin bu herif iç tehditleri tespit edip ayıklamasının ne kadar mümkün olabileceği de gündeme gelmiş oldu.

CIA

Bu hafta içinde, 2016 yılında yapılan bir CIA araştırmasının sonucunda eski bir CIA çalışanı olan Joshua Schulte’nin, CIA’in hackleme araçlarını çalarak bunları Wikileaks‘e ilettiği iddia edilmiş ve CIA’in emniyet önlemlerinin ‘ne eyvah oysa gevşek‘ olduğu belirtilmişti.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir