Anasayfa / Genel / GitHub, Irkçı Olduğu Gerekçesiyle Artık ‘Master’ Terimini Kullanmayacak

GitHub, Irkçı Olduğu Gerekçesiyle Artık ‘Master’ Terimini Kullanmayacak

Yazılım projelerinin depolanmasında ve paylaşılmasında kayda değer bir kaynak olan GitHub, platformda kullanılan terimlerde değişikliğe gitmeye karar verdi. Github ’ın değişiklik kararını, kanımca GitHub Başkanı Nat Friedman açıkladı. 

Nat Friedman ’ın Twitter ’da Chrome geliştiricisi Una Kravets ’e tweet ile verdiği bir cevap, GitHub ’ın oluşturacağı değişikliklerin detaylarını gösteriyor. Friedman ’ın tweetine kadar GitHub ’da bundan böyle ‘efendi’ anlamına da gelen master yerine ‘ana’ anlamına gelen main terimi kullanılacak. 

Una Kravets, kodlamada kodun başlıca sürümü için kullanılan master kodu terimi yerine gelecek olan main ’in daha kısa ve daha basit akılda kalıcı olduğunu söyledi. Kravets, yeni terimin bununla birlikte siyahilerin kendilerini daha gizli hissetmelerini sağlayacağını da sözlerine ekledi. 

GitHub master

GitHub ’ın master ve origin terimlerini seçen Petr Baudis ise daha önce yaptığı açıklamalarda bu master yerine main ve origin yerine upstream terimlerini seçmiş olmayı birçok kere dilediğini söylemişti. 

Bir zaman önce Microsoft tarafından satın alınan GitHub ’ın kullanıcıları, proje sürümleri ve dalları için seçim ettikleri terimleri kullanabiliyorlar. Ama GitHub ’ın varsayılan terimleri değiştirmesi, geliştiricilerin de bu yönde adımlar atmaya başlamasını sağlayabilir. 

GitHub master

Yazılım dünyasının terminolojisi hakkında 2018 yılında yapılan bir egzersiz, kullanılan dilin sadece ırkçı kültürü yansıtmakla kalmadığını, bununla beraber bu kültürün güçlenmesini, meşrulaşmasını ve sürekliliğini sağladığını öne sürüyor. 

George Floyd ’un polis göre öldürülmesinin arkasında başlayan protesto gösterilerinden sonradan daha terimlerde değişliğe gitmeye karar veren tek kuruluş GitHub yok. Apple da “kara liste” ve “beyaz liste” terimleri yerine “engellenenler listesi” ve “izin verilenler listesi” terimlerini kullanmaya karar verdi. 

GitHub master

2018 yılında Python yazılım dilinde de aynı ırkçı kökenleri ifadeler kaldırılırken Drupal, 2014 ’te kodlarında yer alan “master” ve “slave” terimleri yerine “primary” ve “replika” terimlerini kullanmaya başlamıştı. Google ’ın açık kaynaklı tarayıcı projesi Chromium ’da da daha kapsayıcı bir dil için şartların değişmesi çok önceden yapılmıştı.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir