Anasayfa / Genel / Gişede Başarısız Olsa da Sonrasında Kült Olan 9 Film

Gişede Başarısız Olsa da Sonrasında Kült Olan 9 Film

Bugün “kült” olarak kabul ettiğimiz filmlerin çoğu birincil vizyona girdiğinde istediği gişe başarısına ulaşamamıştı. Zaten gişe filmleri dendiğinde aklımıza süper kahraman filmleriyle birlikte aksiyon yönü yüksek filmler geliyor. Bu filmlerin daha çok diyaloglar üzerine kurulu ve iyi düşünülmüş senaryolara sahip olduğu düşünüldüğünde izleyicilerin sinemaya bu vesileyle nelerle karşılaşacaklarını bilmemesi anlaşılabilir bir koşul. 

Bugün sizlere, gişede istediği başarıyı yakalayamasa da modern klasikler aralarında giren 9 filmi listeleyeceğiz. Filmlerin bazıları yetişkin içerikli olabilir, izlemeden önce buna uyarı etmenizi öneriyoruz. Hazırsanız listemize başlayalım:

Anekdot: Bu filmler bütçeleri itibariyle hasar eden ya da beklenenden fazla daha eksik kazanç elde edebilen filmlerden oluşuyor.

Gişede başarısız olsa da çağdaş klasikler arasına giren 9 film

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) Fight Club (Dövüş Kulübü) Leon: The Professional (Sevginin Gücü) Memento (Hafıza Defteri) Blade Runner (Bıçak Sırtı) The Big Lebowski (Büyük Lebowski) Event Horizon (Ufuk Faciası) Dredd (Yargıç Dredd) Scott Pilgrim vs. the World

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

Üretim Yılı: 1994 IMDB Puanı: 9,3/10 Hasılat: 58,3 milyon dolar

Stephen King göre yazılı kitabın uyarlaması olan Esaretin Bedeli, sinema tarihinin en meşhur filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Morgan Freeman gibi isimlerin yer aldığı filmde, karısını öldürmekle suçlanıp ömür boyu hapse mahkum edilen bir adamın hikayesi anlatılıyor. Aradan fazla uzun bir vakit geçmesine rağmen hala pek fazla kişiye göre dünyanın en iyi filmi konumunda olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Fight Club (Dövüş Kulübü)

Yapım Yılı: 1999 IMDB Puanı: 8,8/10 Hasılat: 100,9 milyon dolar

Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter gibi oyuncuların yer aldığı film, topluma acayip bir bakış açısıyla bakmamızı sağlıyor. giderken unutmayın, Dövüş Kulübü’nün birincil kuralı, Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır.

Leon: The Professional (Sevginin Gücü)

Yapım Yılı: 1994 IMDB Puanı: 8,5/10 Hasılat: 46,1 milyon dolar

Luc Besson kadar yönetilen ve Natalie Portman, Jean Reno gibi oyuncuların efsane performanslarıyla hafızalarımıza kazınan bu kült üretim, oyunculukları kadar efsane müziğiyle hafızalarımıza kazınmıştır. 

Memento (Düşünce Defteri)

Yapım Yılı: 2000  IMDB Puanı: 8,4/10 Hasılat: 39,7 milyon dolar

Deha yönetmen Christopher Nolan ’ın elinden meydana çıkan Memento, psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerindendir. Sondan başa içten ilerleyen anlatımıyla hafıza sorunu yaşamış belli başlı karakterle izleyiciyi birleştirmeyi amaçlayan Nolan, bu anlatımıyla eleştirmenlerden de geri dönüşler aldı.

Blade Runner (Bıçak Sırtı)

Üretim Yılı: 1982 IMDB Puanı: 8,1/10 Hasılat: 260,5 milyon dolar (Bütçesi 150 – 185 milyon dolar olduğu için elde edilen kazanç düşük kalmıştı)

Blade Runner, 1982 yılında çekilmiş ve 2019 yılında insanların nasıl yaşayacağını öngören bir film. İnsanlara çok aynı androidlerin yer aldığı Blade Runner, aksiyon yönü yüksek bir film olsa da ahlak ve felsefi konulara da fazlasıyla değiniyor. 

The Big Lebowski (Büyük Lebowski)

Üretim Yılı: 1998 IMDB Puanı: 8,1/10 Hasılat: 46,7 milyon dolar

Gerçeküstücülük ve espri aralarında bir anlatımı benimseyen The Big Lebowski, Los Angeles ’ta bowling oynamayı seven orta yaşlı bir adamın hikayesini anlatıyor.

Event Horizon (Ufuk Faciası)

Yapım Yılı: 1997 IMDB Puanı: 6,7/10 Hasılat: 26,6 milyon dolar

Uzayda kaybolan bir gemiyi kurtarmaya dışarı giden bir ekibin etrafında şekillenen film, uzay tutkunları için daima özel bir yerde olmuştur. Kaybolan geminin gerçekten bir kara delik oluşturduğunu ve uzay-zamanda bir başıboşluk açtığını ayrım eden takım, bu sayede galaksiye yayılan bir yolculuğa çıkar.

Dredd (Yargıç Dredd)

Üretim Yılı: 2012 IMDB Puanı: 7,1/10 Hasılat: 41,5 milyon dolar

Kıyamet sonrası bir dünyada geçen Dredd, yargı ettiği ilgiyi alamayan filmler arasında yer alıyor. Film gişede beklentilerin fazla altında kalsa da eleştirmenler tarafından fazlasıyla beğenilmişti.

Scott Pilgrim vs. the World

Yapım Yılı: 2010 IMDB Puanı: 7,5/10 Hasılat: 48,1 milyon dolar

Bir çizgi roman uyarlaması olan Scott Pilgrim vs. the World, bir müzisyenin aşık olduğu kızın 7 eski sevgilisini yenmesini konu alıyor. Böyle açıklayınca garip gelmiş olabilir, ancak film absürt komedi sevenler için son derece hoş bir alternatif.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, 2020'nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Samsung, 2020’nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Akıllı telefon sektörünün ilk günlerinden beri Apple ile büyük bir rekabet içinde olan Samsung, çıkardığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir