Anasayfa / Genel / Geliştirilen Koronavirüs Aşısının Fiyatı ve Etki Süresi Açıklandı

Geliştirilen Koronavirüs Aşısının Fiyatı ve Etki Süresi Açıklandı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonradan pandemi haline dönüşen koronavirüs salgını, bugüne kadar 437 bin 473 kişinin hayatına mülk oldu. Koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının daha evvelden bilinmiyor olması, tedavi ve virüsü erteleme sürecini önemli anlamda zorlaştırırken bilim insanları, ayrıca çare ayrıca de aşı için yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

az önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, bilim insanlarının en az 135 öbür koronavirüs aşısı üstünde çalıştığından bahsettik. Bu aşı çalışmalarından bir adam başına de AstraZeneca isimli bir ilaç firması tarafından yapılıyor. Derhal, şirketin CEO’su olarak ödev yapan Pascal Soriot, geliştirdikleri aşı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Soriot’un açıklamaları, koronavirüs aşısının hayatımızın bir parçası olabileceği çıkarımına niçin oluyor.

Koronavirüs aşısı

Soriot, yaptığı açıklamalarda birincil etapta 400 milyon doz aşı üretmeyi hedeflediklerini söyledi. COVID-19 hastalığına aleyhinde geliştirdikleri aşının halk müziği üzerindeki testlerini başlattıklarını açıklayan Soriot, ağustos ya da eylül ayında test sonuçlarının belirli olacağını vurguluyor. Soriot’a tarafından eğer testler istenildiği gibi sonuçlanırsa zaman kaybetmeden çabuk üretim yapılacak. Aşının insanlara ulaşması ise ekim ayını bulacak.

Koronavirüs aşısı, 2 euro civarında fiyatla satışa sunulacak

Pascal Soriot’un açıklamalarına tarafından AstraZeneca’nın 2 milyar aşı üretme potansiyeli var. Bu potansiyeli kar etmek için kullanmayacaklarını açıklayan Soriot, aşının neredeyse 2 euroya (yaklaşık 15 TL) satılacağını söyledi. Soriot’a kadar bu fiyat, aşının maliyetiyle aynı seviyede. Peki bu aşı, bir kere yapıldığında sonsuza dek koruyacak mı? Sorit, bu sorunun da cevabını veriyor.

Koronavirüs

Soriot, üzerinde çalıştıkları koronavirüs aşısının 1 yıl boyunca etki göstereceğini düşündüklerini ifade ediyor. Yani eğer bu aşı, hızlı üretime geçer ve dünya genelindeki 2 milyar insana ulaşmayı başarırsa, bu aşıdan her yıl 1 kez vurulmak gerekebilir.

Hakkında admin

Check Also

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Çok uzun yıllar boyunca internet kullanıcıları hemen her platforma üye olmak için ayrı ayrı oturum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir