Anasayfa / Genel / Fransa’da Danıştay, Google’a Kesilen 50 Milyon Euroluk Cezayı Onayladı

Fransa’da Danıştay, Google’a Kesilen 50 Milyon Euroluk Cezayı Onayladı

Fransa ’nın en yüksek yönetimsel mahkemesi kadar teknoloji devi Google ’a kesilen 50 milyon euroluk (382 milyon TL) para cezasına onaylandı. Şirketin Fransa ’daki yönetimsel mahkeme kadar cezaya çarptırılmasının sebebi ise Android kullanıcılarına veri koruma seçenekleri hakkında “yeteri değin açık ve transparan olmaması” oldu.

ABD merkezli teknoloji devi, 2018 yılında Avrupa ’da meydana çıkan yeni veri gizliliği kanunu nedeniyle birincil para cezasına Ocak 2019 ’da çarptırılmıştı. Google, bu kararı Fransa ’nın bu konulardaki en yüksek karar mercii olan Danıştay ’a götürmüştü.

Para cezası onaylandı

google

Danıştay, cuma günü aldığı kararda Milli Veri Koruması Komisyonu ’nun (National Data Protection Commission) yaptırım konusunda haklı olduğuna ve Google ’ın bu konudaki duruşunun sürekliliği nedeniyle para cezasının orantısız olmadığına karar verdi.

Google, karar sonrası ise şansın dönmesi yapacağını dile getirdi. Mayıs 2018 ’de yürürlüğe giren Avrupa Birliği ’nin Genel Veri Koruma Yasası, şirketler göre toplanan kişisel veriler konusunda bireylerin haklarını açık bir şekilde belirtiyor. Yasada, şirketlerin bu veriler ne yaptığını sade bir dille açıklaması gerektiği vurgulanıyor.

google veri gizliliği

Fransa ’nın veri gözlemciler, şirketin hedeflemeli reklamlar için data toplarken Google kullanıcıların neye katıldıkları konusunda “yeteri kadar bilgilendirmediklerini” söylemişti. Gözlemciler, kullanıcıların verilerinin nasıl ve niçin kullanıldığını öğrenebilmek için çok fazla operasyon yapması gerektiğini söylemiş ve Google ’ı suçlamıştı.

Danıştay da Google ’ı bilhassa izinsiz data toplama metotları sebebiyle suçlu buldu. Duruşma, firmanın “Android işletim sistemi kullanıcılarına yeteri kadar açık ve transparan data sunmadığını” söylerken kişiselleştirilmiş reklamlalar amacıyla kullanıcıların bireysel verilerinin işlenmesi için kullanıcılara açık ve bilgilendirilmiş onay seçeneği sunmadığını ifade etti.

hedeflemeli reklam

Google ise kullanıcıların verilerinin nasıl kullanıldığını denetlemek ve anlamalarına yardım etmek için sektöre istikamet veren araçlar geliştirdiklerini söyledi. Şirket “bu dava, kişiselleştirilmiş reklamlar için rızanın zorunlu olup olmadığı hakkında değil bu verilerin nasıl elde edildiği hakkındadır. Bu karar ışığında yapmamız gereken değişiklikleri gözden geçireceğiz” dedi.

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir