Anasayfa / Genel / Ford, Koronavirüse Karşısında Polis Arabalarını Adeta Çöle Çevirecek

Ford, Koronavirüse Karşısında Polis Arabalarını Adeta Çöle Çevirecek

Bilindiği üzere sıcak havalarda arabaların direksiyonu ve torpidosu, dokunan kişinin ellerinin oraya yapışacağını düşündürecek kadar ısınıyor. Arabaya binince yüze sıcak havanın çarptığı bu zamanlarda, klima çalıştırmadan dolaşmak adeta imkânsız. Bunun bir avantaj olabileceğiyse yeni yeni keşfediliyor.

ABD’deki polis araçlarında, sıcak havalarda yaşanılan bu durumdan esinlenerek özel bir düzenek üstünde çalışıyor. Çalışmaları yürüten şirket Ford. Polislerin kullandığı, 2013/2019 yılları arasında üretilen SUV sınıfı araçlar, içlerinde araçları koronavirüsten arındıracak bir ısıtma sistemi barındıracak.  

Ford, polis arabalarına çölü aratmayacak bir ısıtma sistemi ekleyecek:

ford polis arabası

Polislerin kullanacağı bu arabalarda sağlık önemlerini elde etmek koşul. böylece eklenecek sistem, arabada koronavirüs olması olasılığına karşı arabayı 15 dakika baştan başa 56 dereceye kadar ısıtacak. Güney Kaliforniya ’daki Vefat Vadisi ’nin en sıcak gününden bile daha sıcak olan bu sıcaklık, arabadaki koronavirüsleri öldürmeye yetecek. 

Arabanın içindeki bu mod etkin edildikten sonradan aracın baskı aktarım organları ve klima yoklama sistemleri birlikte çalışarak yolcu bölümünün sıcaklığını hızlı bir şekilde yükseltmeye başlayacak. Yazılım, motoru yüksek bir seviyeye kadar ısıtacak. Arkasından ısı ve fan sistemlerini en yüksek seviyeye çeken program, arabanın iç sıcaklıklarını izleyecek. Uygun sıcaklık yakaladığında (56 derece), sıcaklık 15 dakika her tarafında korunacak.

fordint

Ford ’un koronavirüsle mücadele için yaptığı tek şey bu değil. ABD’deki diğer otomobil üreticilerinin de salgınla savaşa yardım olduğu bu günlerde Ford, ayrı yollarla destek sunmaya devam ediyor. Mart ayında imal tesislerini kapatan Ford, GE Healthcare ile iş birliği yaparak tıbbi teçhizat üretmeye başlamıştı.  

Ohio State Üniversitesi ’nin mikrobiyoloji laboratuvarından Jeff Jahnes ve Jesse Kwiek, polis araçlarını 56 derecede 15 dakika bekletmenin, yüzeydeki viral konsantrasyonunu %99 oranında azalttığını bildirdi. Ford’un polis araçlarından sorumlu yöneticisi Stephen Tyler, yaptığı açıklamada “Kolluk kuvvetleri, ambulansın bulunamayacağı bazı durumlarda acil müdahale görevlisi olarak gönderiliyor” dedi. Bu durumda geliştirilen bu mühendislik harikası dahiyane çözümün, ABD’deki polislerin görevlerini daha güvenli yapmasını sağlayabileceğini söyleyelim. 

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir