Anasayfa / Genel / Firmaları Hackleyip Fidye İsteyen Bir Grup, LG’den 40 GB Veri Çaldı

Firmaları Hackleyip Fidye İsteyen Bir Grup, LG’den 40 GB Veri Çaldı

Güney Koreli elektronik devi LG Electronics‘ten büyük bir miktarda dosya çalındığı iddia ediliyor. İddianın sahibi, milletlerarası çapta kötü bir üne sahip fidye yazılım örgütü Maze Group. Bleeping Computer’a bir tanımlama yapan grup, “Daha önceki faaliyet tarzına uygun olarak çalınan dosyalar şifrelendi ve bilgisayarlardan alındı” dedi. Maze Group, LG sunucularından toplamda 40 GB’a yakın kaynak kodu alındığını öne sürüyor.

Maze Group’un söylediğine göre kod Python dilinde yazılmış ve görünüşe bakılırsa ABD’deki en büyük şirketlerden biri için geliştirilmiş ürünlerle bağlantılı. Bleeping Computer kadar yayınlanan bir ekran görüntüsüne kadar dosyalar BEYGIR&T tarafından satılan LG cihazları için hazırlanan kodları içeriyor. Bu dosyalardan biri .KDZ uzantısına sahip. Bu da kodun olasılıkla bir LG telefonun cihaz yazılımına ait olduğuna işaret ediyor. Bu telefon da olasılıkla, dosyanın başındaki karakterlerin G850 ile başladığına bakılırsa LG G8X ThinQ.

Kullanıcılar için büyük bir risk ortaya çıktı:

LG hacklendi

Bu alıcı kodların suçluların ellerine geçmesi kullanıcılar için büyük bir tehlike talep ediyor. Hackerlar, kodların savunmasız taraflarını çözümleme edip cihazları hackleyerek yüksek seviyeli istismarlara yol açabilirler. Bu istismarlar; fidye yazılım, kripto madencilik ve hatta gözcülük yapma araçları için kullanılabilir.

öte taraftan LG, henüz konu hakkında resmi bir izah etme yapmadı. Maze Group, daha önceki faaliyet tarzından vazgeçmemişse işlem şöyle işleyecek: Grup, LG’ye birincil etapta söyleyeceği fidye miktarı konusunda anlaşabilmek için kısa süreliğine bir fırsat penceresi açacak; bu pencere kapandıktan sonradan Maze Group kendi internet sitesinde ele geçirdiği bilgileri sızdırmaya başlayacak.

Fidye yazılım

Daha önce Maze Group’un saldırısına maruz kalan üst düzey şirketlerin birçoğu fidye ödemeyi reddetmiş ve kendi özel bilgilerinin internete sızdırıldığına şahit olmuştu. Bu ayın başında Singapur merkezli ST Engineering’e ait 10 GB boyutundaki dosyalar internete sızdırılmıştı. Ocak ayında da Medical Diagnostic Laboratories’e (MDLab) ait veriler yayınlamıştı. Kuşkusuz Maze Group, LG’nin fidye ödemeyi reddetmesi durumunda hacker dünyasında bu bilgileri satın olmak isteyecek başkalarını da bulabilir.

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir