Anasayfa / Genel / Firefox ’ta Bir Site, PDF Olarak Nasıl Kaydedilir?

Firefox ’ta Bir Site, PDF Olarak Nasıl Kaydedilir?

Günümüzde herhangi bir şeyi internet ortamında bulabiliyoruz. zaman zaman da bu bulduklarımızı bir araya getirebilmek, araştırmak ve hazırlamak için bilgisayarımızda bir şekilde saklamak isteyebiliriz. Bunu yapmanın en kolay yolu da tabii ama aradığımız şeyi bulduğumuz siteyi, olduğu gibi PDF olarak kayda geçirmek olabilir.

Peki bir siteyi PDF dosyası hâline nasıl dönüştürebilirsiniz? Bugün kullandığımız az daha her tarayıcı, ziyaret ettiğimiz siteleri PDF dosyalarına dönüştürmemize izin veriyor. Gelin, en popüler tarayıcılardan biri olan Firefox ’ta bir siteyi PDF dosyası hâline şekil değiştirme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatalım.

Bir sayfa, PDF olarak nasıl kaydedilir?

firefox pdf

Firefox ’ta bu işleme başlamadan önce kuşkusuz istediğiniz içeriğin olduğu sayfaya ulaşmalısınız. Sayfaya ulaştıktan daha sonra Firefox ’un sağ üst kısmında yer alan mönü işaretine tıklayın. Karşınıza gelen menüde ‘Yazdır ’ seçeneğine tıklayın.

firefox pdf

Yazdır seçeneğine tıkladığınızda karşınıza belgenin PDF hâlinde önizlemesini görebileceğiniz bir pencere gelecektir. Bu önizlemenin iyi olduğunu düşündüğünüzde işleme devam edebilirsiniz. Bunun için sol üstteki kısımda bulunan ‘Yazdır ’ seçeneğine tıklamanız tatmin edici.

firefox pdf

Önizleme kısmında ‘Yazdır’ seçeneğine tıkladıktan sonradan burada ‘Microsoft Print to PDF ’ yazıcısını seçmelisiniz. Yazıcıyı seçtikten sonra pencerede bulunan ‘Yazdır ’ seçeneğine tıklayın. Arkasında PDF dosyasını nereye kaydedeceğinizi seçin ve dosyayı kaydedin.

Tüm bu kolay adımların gerisinde istediğiniz internet sayfası, hemen şimdi bilgisayarınızda seçtiğiniz konumda bir PDF dosyası hâline dönüşmüş olacak. Bu PDF dosyasını isterseniz yazıcınızdan çıkartmak için, isterseniz de üstüne notlar elde etmek için kullanabilirsiniz.

Herhangi bir internet sayfasını PDF hâline şekil değiştirme işlemi, az kalsın her tarayıcıda benzer şekilde yapılıyor. Dolayısıyla yukarıdaki adımları benzer şekilde Google Chrome ve Opera gibi tarayıcılarda da takip ederek bir siteyi PDF hâline dönüştürebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir