Anasayfa / Genel / FIFA Ultimate Team, Birleşmiş Krallık’ta ‘Kumara Teşvik Ettiği’ Gerekçesiyle İnceleme Aşağı

FIFA Ultimate Team, Birleşmiş Krallık’ta ‘Kumara Teşvik Ettiği’ Gerekçesiyle İnceleme Aşağı

Günümüzün en popüler futbol oyunu olan FIFA ’da yer alan ‘loot box’ sistemi devlet yetkililerinin radarına takıldı. Birleşmiş Krallık hükûmeti, FUT paketlerini ve diğer loot box eşyalarını çevrimiçi kumar sınıflandırmasına dâhil etmeyi tartışıyor.

Loot box konusuna dikkat kesilen ilk ülke Birleşmiş Krallık da değil. Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkeleri; Overwatch, Counter Strike: Global Offensive ve daha birçok oyundaki loot box sistemini ülke genelinde müdahale etme kararı almıştı.

EA Sports ’un gelirleri yükseldi:

ea sports

EA Sports tarafına bakıldığında FUT, en çok gelir getiren varlık konumunda bulunuyor. Bu oyun modunda 2019 ’dan bu yandan net gelirde %40 ’lık yükselme yaşandı. Şirketin 2020 yılının birincil yarısına ait finansal raporuna tarafından net gelir, 716 milyon dolara kadar çıktı. Gelirin FIFA tarafına bakıldığındaysa satışların büyük bir çoğunluğunun FIFA puanlarından geldiği görülüyor. Oyuncular, satın aldıkları bu puanları oyun içerisindeki FUT paketlerinde harcıyorlar ve paketten ne çıkacağını bilmiyorlar.

Sistemin çocuklar üzerindeki etkisi hakkında uzun süredir çeşitli tartışmalar yaşanıyor. FIFA oyunları, Türkiye ’ye ve dünyanın birçok ülkesine 3 yaş ve üstünün oynayabileceği yaş sınırına sahip bir şekilde geliyor. Tabii bu tartışmalar hükûmetler ve devlet yetkililerinin katılmasıyla çok daha ciddi bir hâl alıyor.

fifa 20 ultimate team

Bunun son örneklerinden bir tanesine de Birleşik Krallık oldu. Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı, çocuklarının kumara teşvik edilip edilmediği ve bu davranışın ilerleyen dönemlerde bağımlılığa ilerleyip ilerlemeyeceği konusunun tartışılması için partiler arası bir mülâkat yapılacağını duyurdu.

İşçi Partisi Milletvekili Carolyn Harris, “Bunlar; gençleri yalnızca risk almaları için cesaretlendirmeye ve normalleştirmeye asistan olan sanal spekülatif emtialar (mülk, ticari eşya). Gençlerin umulandan fazla daha pozitif kumar bağımlısı olmasına niçin olacak” ifadelerini kullandı.

anlaşılan FIFA ’daki FUT paketleri sistemi Birleşmiş Krallık ’ta ya bir değişime gidecek veya en ince ayrıntısına kadar kaldırılacak. Peki, siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce loot box ve yarı sistemler, insanları sanal kumara mı teşvik ediyor?

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir