Anasayfa / Genel / Facebook ’un Giphy Satın Alımı Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Facebook ’un Giphy Satın Alımı Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Çatısı aşağı WhatsApp ve Instagram gibi çoğu popüler uygulamayı barındıran sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz mayıs ayında GIF imal ve paylaşım platformu Giphy ’yi tam 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Bir süredir çok konuşulan bu satın alım, İngiltere ’nin rekabet kurumunun da dikkatini çekti.

Giphy ’nin video animasyonlarını içeren dev kütüphanesi, Facebook uygulamalarında epeyce popüler ancak dilekçe; TikTok, Snapchat ve Twitter gibi Facebook ’un rakibi olan öteki popüler sosyal medya platformlarına da hizmet sunuyor. Bu sebeple Birleşmiş Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Facebook ’un Giphy ’yi satın almasının herhangi bir sorun olup olmayacağını araştıracak.

Rekabet kurumu, şirketlerin birleşmesini soruşturma bitene değin durdurdu:

Facebook Giphy

Hafta içerisinde Facebook ’a bir icra emri gönderen rekabet kurumu, soruşturma bitene dek şirketlerin birleşmesini durdurdu. Bu sene mayıs ayında Giphy ’yi satın aldığını duyuran Facebook, uygulamanın trafiğinin yarısının, WhatsApp ve Instagram dâhil almak üzere Facebook uygulamalarından geldiğini söylemişti.

Açıklanan 400 milyon dolar değerindeki bu anlaşmanın, öteki ortaklarla yapılan anlaşmaları etkilemeyeceği duyurulmuştu. Buna rağmen CMA, satın almanın ‘rekabetin kayda değer ölçüde azalmasıyla’ sonuçlanıp sonuçlanmayacağını araştırdığını söyledi. Başlatılan soruşturmanın ne vakit karara bağlanacağına dair herhangi bir tanımlama yapılmadı. bununla beraber araştırmaların en azından 3 Temmuz tarihine kadar süreceği ve bu süreçte Giphy ’nin CMA ’dan evvelden yazılmış izin almadıkça personelini ve teknolojisini Facebook ’tan farklı tutması gerektiğine karar verildi.

Konu hakkında tanımlama yapan bir Facebook sözcüsü, Giphy ’nin insanlara daha artı nitelik ve araç vererek Instagram ’ın sunduklarını geliştirdiğini söyledi. Hem Facebook ’un daha önce belirttiği gibi Giphy kullanan diğer şirketlerin platforma erişimini kaybetmeyeceği de tekrarlandı.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir