Anasayfa / Genel / Facebook ’un Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Patenti Ortaya Çıkardı

Facebook ’un Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Patenti Ortaya Çıkardı

Apple ’ın artırılmış realite gözlükleri üstünde yoğun bir egzersiz gerçekleştirdiği bilinmekle beraber artırılmış hakikat gözlükleri geliştiren tek şirket Apple yok. Zira Facebook da bu teknolojiye büyük ağırlık veriyor.

Daha önce ortaya meydana çıkan söylentiler, sosyal medya devi Facebook ’un Rayban ’le beraber bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üstünde çalıştığını gösteriyordu. Derhal ise Facebook ’un geliştirmeye devam ettiği AR gözlüğü Facebook Glass’ın patenti ortaya çıktı. 

Facebook Glass patenti, gözlük hakkında yeni bilgiler sunuyor.

Facebook Glass

Facebook ’un artırılmış realite gözlüğü hakkında bugüne değin fazla az veri ortaya çıktı. Hatta sadece Facebook’un böyle bir gözlük üzerinde çalıştığını biliyoruz desek yeridir. Yayınlanan berat ise Facebook Glass hakkında bilinmeyen bir takım detayları gösteriyor.

Facebook Glass patenti, gözlüğün derinliği ve mesafeyi algılayabilmek için zeki telefonlarda kullanılanlardan öbür yöntemler kullandığını gösteriyor. Gözlüğün kullandığı teknolojiler, artırılmış gerçeklik araçları ve fotoğrafçılık için yardımsever uygulamaların ortaya çıkmasını sağlayabilir. 

Facebook Glass patenti

Facebook Glass

Zeki telefonlarda, AR uygulamaları için ToF sensörleri ya da lazer odaklama sensörleri kullanılıyor. Ama bu iki sensörün de bambaşka dezavantajları bulunuyor. Facebook, böylece artırılmış hakikat gözlüklerinde ayrı bir yöntem uygulamış görünüyor. 

Facebook Glass patenti, gözlüğün üç ayrı girişim deseni yaratıcı ve üçünün en iyisini seçen mercekle bir kamerayı gösteriyor. Bu kamera, Facebook Glass ’ın AR uygulamalarında fazla daha iyi bir performans sergilemesini sağlayabilir. 

Facebook Glass

Patentte aynı zamanda Facebook Glass ’ın camlarının, doktorlar göre tavsiye edilen numaralı camlar için yerinde olmayacağını da gösteriyor. böylece Facebook Glass, reçeteli gözlük kullananların kullanımı için uygun olmayabilir. 

Hakkında fazla eksik şey tanıdık Facebook Glass, Facebook ’tan bir tanımlama yapılmadığı için hala söylenti düzeyinde bulunuyor. Ortaya meydana çıkan patent de sadece sosyal medya devinin gözlük üzerinde çalıştığını gösteriyor. Ama Facebook, üzerinde bir vakit çalışma yaptıktan sonradan artırılmış gerçeklik gözlüğü çalışmasını rafa kaldırmış olabilir. Diğer patent haberlerinde de söylediğimiz gibi Facebook Glass ’ın üretiminin başlaması için Facebook ’tan gelecek bir açıklamayı beklemek gerekiyor. 

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir