Anasayfa / Genel / Facebook, Trump ’ın Nazi Sembolü Kullanan Reklamlarını Kaldırdı

Facebook, Trump ’ın Nazi Sembolü Kullanan Reklamlarını Kaldırdı

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump ’ın yayınlandığı andan itibaren tartışmalara niçin olan Antifa karşıtı bir reklamını kaldırdı. Trump ’ın başlattığı Antifa karşıtı imza kampanyasının bir ayağı olan reklamın kaldırılmasına, reklamda yer alan kırmızı zıt üçgen niçin oldu. 

ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd ’un öldürülmesinin ardından başlayan eylemler konusunda son günlerde Antifa isimli grubu suçlamaya başlamıştı. ABD Başkanı, son olarak Antifa ’yı terör örgütü fatura çıkarmak için bir imza kampanyasına başladı. 

Trump ve ekibinin imza kampanyasının bir ayağı da Facebook ’ta yürütülüyor. Facebook ’da Trump ’ın Antifa ’yı gaye bölge sözlerinin yanında bir de görsel bulunuyor. Sözler, Trump’ı tanıyan herhangi biri için artı can sıkıcı olmasa da açıklamaların altında bulunan zıt kırmızı üçgen, geniş bir kitle tarafından tepkiyle karşılandı.

Facebook’un kaldırdığı reklam

Donald Trump Nazi

Reklamda görülen ters kırmızı üçgen, Nazilerin birleştirme kamplarında kullandığı bir semboldü. Naziler, zıt kırmızı üçgeni, toplama kamplarında yer alan komünistleri ve yahudilere takviye edenleri işaretlemek için kullanıyorlardı. Trump ’ın reklamındaki sembolle ilgili tanımlama yapan Anti-Karalama Birliği (ADL), sembolün “Nazi rejimi göre birleştirme kamplarındaki siyasi mahkumları sınıflandırmak için kullandığı ile az daha benzer şekil olduğunu” söyledi. 

Facebook, ABD Başkanı ’nın Antifa karşıtı reklamını yayınlandıktan bir vakit sonra kaldırdı. Reklamın kaldırılmasıyla ilgili izah etme yapan Facebook sözcüsü Andy Stone, “Bu yayınları ve reklamları örgütlü nefrete karşısında politikamızı ihlal ettiği için kaldırdık. Politikamız, siyasi mahkumları kınayan veya tartışan bağlam olmadan anlatmak için yasaklanmış bir korku grubunun sembolünün kullanılmasını yasaklar” dedi. Facebook ’tan daha sonra yapılan açıklamada “yasaklanan nefret grubunun” Naziler olduğu doğrulandı. 

Nazilerin birleştirme kamplarında kullandığı semboller

Donald Trump Nazi

Trump ’ın Antifa karşıtı kampanyasını “Nazi” eleştirileriyle karşılaştığında, bu sembolün aslında Antifa üyeleri kadar kullanıldığı bahis edildi. Ama kampanyanın yönlendirdiği internet sitelerinde sembolü kullanan bir Antifa eylemcisine rastlanmadı. 

Reklamlarda kullanılan ters kırmızı üçgen sembolüyle ilgili tanımlama yapan Trump ’ın kampanya irtibat direktörü Tim Murtaugh, sembolün Antifa göre kullanılan bir sembol olduğu konusundaki yaklaşımlarını her tarafta etti. Murtaugh, sembolün ADL ’nin dehşet sembolleri bilgi tabanında olmadığını açıklama etti. 

Donald Trump Nazi

Tim Murtaugh ’ın açıklamalarının ardındaki bir tanımlama daha yapan ADL, veritabanlarında ABD ’de yaygın olarak kullanılan dehşet sembollerinin olduğunu, Nazilere ait sembollerin veritabanında yer almadığını açıkladı. 

ABD Başkanı Donald Trump ’ın reklamlarının Facebook kadar kaldırılması, Trump ’la sosyal medya platformları aralarında aralıksız gerilimi artıracağa benziyor. Daha önce Twitter ’la epey uğraşan Trump ’ın Facebook ’un adımından daha sonra ne oluşturacağı merak ediliyor. 

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir