Anasayfa / Genel / Facebook, Popüler Sayfaların Arkasındaki Şahısların Kimliklerini Doğrulayacak

Facebook, Popüler Sayfaların Arkasındaki Şahısların Kimliklerini Doğrulayacak

sosyal medya platformları zaten hayatımızın oldukça içindeydi fakat koronavirüs pandemisi nedeniyle bu platformlar yaşamımıza ayrıntılarıyla dahil olmayı başardı. Evde kalınan günlerde açık havada açılan bir pencere olarak kabul edilen bu platformlar aza sayılarını katlayarak artırdı. Bu platformlardan bir tanesi de en büyükler aralarında sayılan Facebook. Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg her geçen gün artan yapının hasar görmemesi adına bir takım yeni doğrulama adımları getirileceğini açıkladı.

Zuckerberg ’in bahsettiği doğrulama adımları gerçekte bireysel kullanıcılardan çok popüler sayfaların arkasındaki kişileri ilgilendiriyor. Yüz binlerce kişinin peşine düşüp takip ettiği sayfaları yönetenlerin ne gibi bir gaye taşıdığının bilinmesi gerektiğini savunan yönetici bu işlemin yakın zamanda yapılmaya başlanacağını duyurdu. Zuckerberg ’in bu açıklamasının hızla yaklaşan 2020 yılı Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri yüzünden verilmiş bir karar olduğu konuşuldu.

Kimliklerin doğrulanması kayda değer:

facebook

Sayfa yöneticilerinin kimlik bilgilerinin gerçekten kim olduklarından daha çok seçimle ilgili herhangi bir kampanyanın parçası olup olmadıklarının anlaşılabilmesi bakımından alınacağı yorumları yapıldı. Açıklamanın geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump ’ın Twitter ’a karşısında başlattığı kavganın ardından gelmesi manidar bulundu. Facebook CEO ’su Mark Zuckerberg verdiği röportajda sosyal ağların ve çoğunlukla özel şirketlerin hakikat hakemliğine soyunmaması gerektiğini oysa gelinen noktada bazı müdahalelerin de yapılması gerektiğini vurguladı.

Zuckerberg bununla beraber siyasi konuşmaların demokrasinin en alıngan parçalarından biri sayıldığını ve bu anlamda politikacıların ağzından meydana çıkan her sözün çok önemli olduğunu da belirtti. Yapılan açıklama bakıldığında şirketin platform üstünde yayınlanan içeriklerin gerçek kişiler tarafından paylaşılıp paylaşılmadığına oldukça önem verdiği yorumları yapılıyor. Kimlik doğrulama işlemine ilk kez viral ışık halkası gelen geniş kitleye sahip hesaplarla başlanacağı söyleniyor.

Yapılacak doğrulama sonucunda testi tamamlayan hesapların aynı şekilde devam edebileceği, kimlik doğrulamasında başarısız olan hesaplar içinse öbür bir yol izleneceği aktarılıyor. İkinci seçeneğin gerçekleşmesi durumunda Facebook o hesaplardan gönderilen içeriğin görünürlüğünü kısıtlayacak ve viral ayla gelme şansını azaltmış olacak.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir