Anasayfa / Genel / Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Bir dönemin popüler sosyal ağ platformu Facebook, hala 2.6 milyar kullanıcıya sahip olsa da, bilhassa son yıllarda yaşanan skandallardan daha sonra, bir hayli gözden düştü. Facebook hesabını silmek yani daimi olarak kapatmak artan bir şekilde yaygınlaşan bir operasyon haline geldi. Siz de Facebook hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. 

Facebook hesabını daimi olarak silme işlemi sahiden son derece kolay. Fakat unutmamanız gereken en manâlı nokta bu işlemin geri dönülemez olduğudur. Eğer sadece Facebook ’tan sıkıldıysanız hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Sizin için Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları açıkladık.

Facebook hesabı nasıl silinir? Facebook hesabını daimi olarak silme işlemi:

Adım #1: Buradaki Facebook hesap silme linki ile operasyon sayfasını açın. Adım #2: Facebook hesap bilgilerinizle giriş yapın. Adım #3: “Bilgilerini indir” butonu ile hesabınızdaki belirtilen paylaşımları indirebilirsiniz. Adım #4: Altta göreceğiniz “Hesabı sil” butonuna tıklayın. Adım #5: Facebook hesap şifrenizi girin. Adım #6: “Devam” butonuna tıklayın. Adım #7: “Hesabı sil” butonuna tıklayarak işlemi onaylayın. Adım #8: İşlem cilalı.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Silmek istediğiniz Facebook hesabınıza 30 gün içinde tekrar giriş yapmadığınız ve Facebook hesabını daimi olarak silme işlemini iptal etmediğiniz takdirde, Facebook hesabınız kalıcı olarak silinecek. Hesabı aktive etmemek için Facebook hesabınızla antre yaparak kullandığınız diğer uygulamalar ile olan bağlantıyı da kesmelisiniz. 

Eğer Facebook hesabını daimi olarak silme işlemi yerine hesabı geçici olarak devre dışı ayrılmak istiyorsanız Facebook hesap silme linki üzerinden ulaşacağınız sayfadaki “Hesabı dondur” butonunu kullanarak dilediğiniz süre başlamak üzere Facebook hesabınızı dondurabilirsiniz. Bu operasyon sonrası kimse hesabınızı göremez ve sizinle iletişime geçemez ama bilgileriniz kaybolmaz.

Facebook uygulamalarını silme:

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Öyle çok internet sitesine ve uygulamaya kayıt olurken “Facebook ile tescil ol” butonu görebilirsiniz. Facebook hesap bilgilerinizle kolayca kayıt olduğunuz bu internet sitesi ve uygulamalara hesabınızı sildikten sonra giriş yaparken bezginlik yaşayabilirsiniz.

Böyle bir durumun önüne geçmek için Facebook hesap bilgilerinizle antre yaptığınız internet sitesi ve uygulamalardaki hesap bilgilerinizi değiştirmelisiniz. Benzer şekilde silmek istediğiniz Facebook hesabınızı aktive etmemek için de öteki uygulamalar ile hesabınızdaki bağlantıyı kesmelisiniz.

Facebook internet sitesinden ya da iPhone (iOS) ve Android cihazlarınızdaki Facebook mobil uygulamaları üzerinden hesabınızla bağlantılı uygulamaları kaldırabilirsiniz. Başvuru Formu Ayarları ’na girerek burada tüm bağlantıları görebilir, düzenleyebilir ya da kaldırabilirsiniz. 

Facebook hesabı silinince ne olur?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını daimi olarak silme işlemini Facebook hemencecik uygulamaz. Kullanıcıya 30 jurnal bir vakit tanır. 30 gün içerisinde hesap bilgilerinizle baştan antre yaparak ve silme işlemini iptal ederek Facebook hesabınızın daimi olarak silinmesini engelleyebilirsiniz.

Facebook kalıcı hesap kapatma konusunda kararlıysanız, 30 günün sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir ve bir daha hesabınıza ulaşamazsınız. Ama hesabınızdaki bilgiler, paylaşımlar gibi veriler Facebook sunucularında 90 gün daha saklanmaya devam eder.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Yöneticisi olduğunuz Facebook sayfaları ve grupları da hesabınızla birlikte silinir. Eğer bu sayfaların ve grupların silinmesini istemiyorsanız silme işleminden önce bu gruplara ve sayfalara yeni bir idareci eklemelisiniz. 

Facebook ’ta içinde olduğunuz ama hesabınıza dahil olmayan Messenger mesajları gibi veriler silinmez. Yani, arkadaşlarınızla ya da öteki Facebook hesaplarıyla yaptığınız görüşmeler hesabınız silinse bile karşı tarafta belirtilmiş durumda kalabilir. Aynı şekilde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar Facebook ’ta kalabilir, arama motorlarında ya da üçüncü kişilere ait internet sitelerinde görünebilir. 

Facebook hesabınız silinse bile bilgilerinizi saklıyor mu?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Bu soruya kesin olarak “Hayır” yanıtı belirlemek muhtemel değil. Silme işlemi sonrası 30 gün içinde giriş yapmazsanız hesabınız siliniyor ve sonra 90 gün daha bilgileriniz saklanıyor. Toplam 120 gün sonunda Facebook hesabınıza ait bütün bilgiler siliniyor, lakin hesabınıza emrindeki olmayan bilgiler hala internet dünyasında görünür olabilir.

Bir Takım Facebook gruplarında yaptığınız paylaşımlar ve öteki kullanıcılara gönderdiğiniz mesajlar saklı kalabilir. Benzer şekilde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar da arama motorlarında ya da üçüncü kişilere ait internet sitelerinde görünebilir.

Benzer bir data gizleme konusu kullanıcı alışkanlıkları için de geçerli. Özellikle Google mail adresinizle belirtilmiş olduğunuz Facebook hesabı üzerinden giriş yaptığınız öteki internet sitelerindeki alışkanlıklarınıza dair veriler saklı kalabilir. Misal tahsis etmek icabında yeni bir Facebook hesabı açtığınızda veya Google reklamlarında eski kullanıcı alışkanlıklarınızla ilişkili tanıtımlar görebilirsiniz. 

Neden “Facebook hesabımı silmek istiyorum”?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook, kurulduğu 2004 yılında beri en çok kullanıcıya sahip ve en bilinen sosyal ağ platformlarından bir parça başına. Bir Takım kullanıcılar için yeri farklı olsa, günümüzde Facebook yerine seçim edilen pek çok yeni sosyal medya platformu var. Bu değin fazla muadili bulunan Facebook ’un popülerliği de artan bir şekilde azaldı.

Facebook hesabınızı silme nedenlerinden biri eski popülerliğinde olmaması olabilir. Yenilikleri oradan takip edemiyor, sosyalleşemiyor veya platform bundan böyle sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ve aktif bir kullanıcı değilseniz Facebook hesabınızı silmemeniz için bir neden değil. Akıllarda oluşan diğer bir sorun ise emniyet problemleri.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Son yıllarda yaşanan büyük skandallardan sonra kullanıcılar bundan böyle Facebook ’a eskisi kadar güvenmiyorlar ve böylece de hesaplarını silmek istiyorlar. Kuşkusuz, bu konuda adalet verilmeli fakat unutmayın; Instagram ve WhatsApp’ın sahibi de Facebook. Yani güvenlik ile ilgili endişeleriniz sebebiyle Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemini uygulayacaksınız, bunu öteki platformlarda da yapmayı düşünebilirsiniz. 

Instagram ve WhatsApp hala oldukça popüler platformlar. böylece hesaplarınızı silme konusunda belirlenmiş olmayabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıklarınızı hızlı bir şekilde değiştirmeniz zorlama olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz en manâlı şey, özel mesajlarınız dahil, platformlar üzerinden yaptığınız tüm paylaşımlarda dikkatli olmak. 

Instagram hesabı nasıl silinir?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook ’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp gibi platformlardaki hesaplarınız Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminden etkilenmeyecektir. Bu platformlarda bulunan hesaplarınızı silmek için bambaşka bir işlem uygulamalısınız. Instagram hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

Sizin için Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık. Kalıcı olarak kapatma işleminin geri dönülemez olduğunu ve kararlıysanız, kaybetmek istemediğiniz verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir