Anasayfa / Genel / Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Bir dönemin popüler sosyal medya platformu Facebook, hala 2.6 milyar kullanıcıya sahip olsa da, bilhassa son yıllarda yaşanan skandallardan daha sonra, bir hayli gözden düştü. Facebook hesabını silmek yani kalıcı olarak kapatmak giderek yaygınlaşan bir operasyon haline geldi. Siz de Facebook hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. 

Facebook hesabını daimi olarak silme işlemi fiilen son derece kolay. Fakat unutmamanız gereken en manâlı nokta bu işlemin geri dönülemez olduğudur. Eğer sadece Facebook ’tan sıkıldıysanız hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Sizin için Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları açıkladık.

Facebook hesabı nasıl silinir? Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemi:

Adım #1: Buradaki Facebook hesap silme linki ile işlem sayfasını açın. Adım #2: Facebook hesap bilgilerinizle giriş yapın. Adım #3: “Bilgilerini indir” butonu ile hesabınızdaki belirli paylaşımları indirebilirsiniz. Adım #4: Altta göreceğiniz “Hesabı sil” butonuna tıklayın. Adım #5: Facebook hesap şifrenizi girin. Adım #6: “Devam” butonuna tıklayın. Adım #7: “Hesabı sil” butonuna tıklayarak işlemi onaylayın. Adım #8: İşlem tamamlanmış.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Silmek istediğiniz Facebook hesabınıza 30 gün içinde her yerde giriş yapmadığınız ve Facebook hesabını daimi olarak silme işlemini iptal etmediğiniz takdirde, Facebook hesabınız daimi olarak silinecek. Hesabı aktive etmemek için Facebook hesabınızla giriş yaparak kullandığınız diğer uygulamalar ile olan bağlantıyı da kesmelisiniz. 

Eğer Facebook hesabını daimi olarak silme işlemi yerine hesabı geçici olarak devre dışı teslim etmek istiyorsanız Facebook hesap silme linki üzerinden ulaşacağınız sayfadaki “Hesabı dondur” butonunu kullanarak dilediğiniz vakit başlatmak üzere Facebook hesabınızı dondurabilirsiniz. Bu operasyon sonrası kimse hesabınızı göremez ve sizinle iletişime geçemez lakin bilgileriniz kaybolmaz.

Facebook uygulamalarını silme:

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Böylece fazla internet sitesine ve uygulamaya kayıt olurken “Facebook ile tescil ol” butonu görebilirsiniz. Facebook hesap bilgilerinizle kolayca tescil olduğunuz bu internet sitesi ve uygulamalara hesabınızı sildikten sonradan giriş yaparken can sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Böyle bir durumun önlemek için Facebook hesap bilgilerinizle antre yaptığınız internet sitesi ve uygulamalardaki hesap bilgilerinizi değiştirmelisiniz. Benzer şekilde silmek istediğiniz Facebook hesabınızı aktive etmemek için de diğer uygulamalar ile hesabınızdaki bağlantıyı kesmelisiniz.

Facebook internet sitesinden ya da iPhone (iOS) ve Android cihazlarınızdaki Facebook mobil uygulamaları üzerinden hesabınızla bağlantılı uygulamaları kaldırabilirsiniz. Kullanım Ayarları ’na girerek burada tüm bağlantıları görebilir, düzenleyebilir ya da kaldırabilirsiniz. 

Facebook hesabı silinince ne olur?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook hesabını daimi olarak silme işlemini Facebook hemen uygulamaz. Kullanıcıya 30 jurnal bir zaman tanır. 30 gün içerisinde hesap bilgilerinizle baştan antre yaparak ve silme işlemini iptal ederek Facebook hesabınızın daimi olarak silinmesini engelleyebilirsiniz.

Facebook daimi hesap kapatma konusunda kararlıysanız, 30 günün sonunda hesabınız daimi olarak silinir ve yeniden hesabınıza ulaşamazsınız. Ama hesabınızdaki bilgiler, paylaşımlar gibi veriler Facebook sunucularında 90 gün daha saklanmaya devam eder.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Yöneticisi olduğunuz Facebook sayfaları ve grupları da hesabınızla birlikte silinir. Eğer bu sayfaların ve grupların silinmesini istemiyorsanız silme işleminden önce bu gruplara ve sayfalara yeni bir yönetici eklemelisiniz. 

Facebook ’ta içinde olduğunuz fakat hesabınıza dahil olmayan Messenger mesajları gibi veriler silinmez. Yani, arkadaşlarınızla veya diğer Facebook hesaplarıyla yaptığınız görüşmeler hesabınız silinse bile karşı tarafta kayıtlı durumda kalabilir. Aynı şekilde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar Facebook ’ta kalabilir, arama motorlarında veya üçüncü kişilere ait internet sitelerinde görünebilir. 

Facebook hesabınız silinse bile bilgilerinizi saklıyor mu?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Bu soruya kesinkes “Hayır” yanıtı saptamak olası yok. Silme işlemi sonrası 30 gün içinde giriş yapmazsanız hesabınız siliniyor ve sonradan 90 gün daha bilgileriniz saklanıyor. Toplam 120 gün sonunda Facebook hesabınıza ait bütün bilgiler siliniyor, ama hesabınıza alt olmayan bilgiler hala internet dünyasında görünür olabilir.

Bir Takım Facebook gruplarında yaptığınız paylaşımlar ve diğer kullanıcılara gönderdiğiniz mesajlar saklı kalabilir. Benzer şekilde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar da arama motorlarında ya da üçüncü kişilere ait internet sitelerinde görünebilir.

Aynı bir data saklama konusu kullanıcı alışkanlıkları için de geçerli. Özellikle Google mail adresinizle açıklanmış olduğunuz Facebook hesabı üzerinden antre yaptığınız diğer internet sitelerindeki alışkanlıklarınıza dair veriler saklı kalabilir. Örnek tahsis etmek gerekirse yeni bir Facebook hesabı açtığınızda veya Google reklamlarında eski kullanıcı alışkanlıklarınızla ilişkili tanıtımlar görebilirsiniz. 

Neden “Facebook hesabımı silmek istiyorum”?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook, kurulduğu 2004 yılında beri en fazla kullanıcıya sahip ve en aşina sosyal medya platformlarından bir adam başına. Bazı kullanıcılar için yeri bambaşka olsa, günümüzde Facebook yerine seçim edilen böylece fazla yeni sosyal medya platformu var. Bu değin fazla muadili yer alan Facebook ’un popülerliği de giderek azaldı.

Facebook hesabınızı silme nedenlerinden biri eski popülerliğinde olmaması olabilir. Yenilikleri oradan peşine düşüp takip edemiyor, sosyalleşemiyor ya da platform bundan böyle sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ve faal bir kullanıcı değilseniz Facebook hesabınızı silmemeniz için bir niçin değil. Akıllarda oluşan diğer bir sorun ise emniyet problemleri.

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Son yıllarda yaşanan büyük skandallardan sonradan kullanıcılar bundan böyle Facebook ’a eskisi dek güvenmiyorlar ve bu nedenle de hesaplarını silmek istiyorlar. Kesinlikle, bu konuda hak verilmeli ama unutmayın; Instagram ve WhatsApp’ın sahibi de Facebook. Yani emniyet ile ilgili endişeleriniz nedeniyle Facebook hesabını kalıcı olarak silme işlemini uygulayacaksınız, bunu öteki platformlarda da yapmayı düşünebilirsiniz. 

Instagram ve WhatsApp hala epeyce popüler platformlar. bu nedenle hesaplarınızı silme konusunda emin olmayabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıklarınızı seri bir şekilde değiştirmeniz şiddet olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz en kayda değer şey, özel mesajlarınız dahil, platformlar üzerinden yaptığınız tüm paylaşımlarda dikkat etmek. 

Instagram hesabı nasıl silinir?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme

Facebook ’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp gibi platformlardaki hesaplarınız Facebook hesabını kalıcı olarak silme işleminden etkilenmeyecektir. Bu platformlarda bulunan hesaplarınızı silmek için öbür bir operasyon uygulamalısınız. Instagram hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

Sizin için Facebook hesabını daimi olarak silme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık. Daimi olarak kapatma işleminin geri dönülemez olduğunu ve kararlıysanız, kaybetmek istemediğiniz verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Hakkında admin

Check Also

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan 'Darboğaz' Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

İşlemci ve Ekran Kartında Yaşanan ‘Darboğaz’ Sorunu Nedir, Nasıl Kontrol Edilir?

Eğer yüksek performans veren bir oyuncu bilgisayarına sahipseniz, daha yeni ve daha iyi bir ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir