Anasayfa / Genel / Facebook, ‘Eski’ Haberleri Paylaşan Kullanıcıları Uyaracak

Facebook, ‘Eski’ Haberleri Paylaşan Kullanıcıları Uyaracak

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte her bilgiye saniyeler içerisinde ulaşabilir ülkü geldik. Oysa bu durum beraberinde bir takım sorunlar da getirdi. Mesela internette yayılan her bilginin doğruluğu muhakkak yok ve bilgilerin doğruluğu çoğu süre sorgulanmıyor. Hal böyle olunca da sahte ya da eski haberler, yeniymiş gibi servis edilebiliyor. Hatalı bilgilerin yayılması konusunda uzun zamandır çaba eden Facebook, acilen ise ‘eski’ haberlerin yayılmasını engellemek için yeni bir özellik yayınladı.

Facebook göre yapılan açıklamalara göre kullanıcılar, 90 günden daha önce eski bir haber veya makale paylaşmak istediklerinde, yeni bir açılır pencere bildirimi ile karşılaşacaklar. Facebook, laf konusu gönderinin ne kadar eski olduğunu kullanıcıya bildirecek ve paylaşıp isteyip istemediğini soracak. Kullanıcı isterse, bildirim ekranına onaylama verecek ve paylaşımı yapılacak.

Facebook’un yeni bildirim ekranı böyle görünüyor

Facebook

Facebook göre yapılan açıklamalarda, içten haber için bir makalenin güncelliğinin önemli olduğu sonucuna ulaştıkları belirtildi. Şirket yetkilileri, attıkları bu adımla birlikte kullanıcıların güncel makalelere ulaşacakları ve bu sayede daha dürüst bilgiler paylaşacaklarını söylüyor. Facebook’un yeni bildirim ekranının ne kadar verimli olacağını ise süre gösterecek.

Facebook, bilhassa de koronavirüs salgını ardından sahte haberlerin yayılmasını alıkoymak için kayda değer adımlar attı. Dahası Facebook, bu çalışmaları yalnızca kendi bünyesinde yok, sahip olduğu öteki sosyal ağ uygulamalarında da yaptı. Mesela Facebook’un sahibi olduğu Instagram‘da da Facebook’takine benzer bir bildirim ekranı yer alıyor. 

Facebook, yeni bildirim ekranının nasıl kullanılacağını da paylaştı

Facebook, ilerleyen dönemlerde kullanıcıların koronavirüsle ilgili en dürüst haberlere ulaşabilecekleri yeni bir bildirim ekranı daha yayınlayacak. Bu bildirim ekranı, Facebook kullanıcılarını doğrudan “COVID-19 Data Merkezi“ne yönlendirecek.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir