Anasayfa / Genel / Facebook, Çocuklar İçin Geliştirilen Messenger Kids ’i Türkiye ’de Yayınladı

Facebook, Çocuklar İçin Geliştirilen Messenger Kids ’i Türkiye ’de Yayınladı

SOSYAL MEDYA devi Facebook, çocukların arkadaşları ve aile bireyleriyle güvenli bir şekilde irtibat kurabilmesi için çevrimiçi güvenlik, çocuk gelişimi ve medya uzmanlarından oluşan Gençlik Danışmanları ekibiyle 2017 yılında Messenger Kids ’i geliştirmişti. 

2017 ’de geliştirilen Messenger Kids ’te çocukların tehlikesiz iletişimiyle beraber ebeveyn kontrolü de ön planda bulunuyor. Ebeveynler, Messenger Kids ’te çocuklarının irtibat kuracakları kişileri seçebilmenin yanına uygulamada çocukların neler yaptığını da öbür özelliklerle teftiş edilebiliyorlar. 

Messenger Kids, Türkiye ’de yayınlandı

Messenger Kids

Facebook, 2017 yılında geliştirilen Messenger Kids ’i bugün yaptığı açıklamayla Türkiye ’de de yayınladı. Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe önlemlerinin devam edeceği ve okulların tatil olacağı yaz mevsimi öncesinde Messenger Kids ’in yayınlanması, ebeveynler için oldukça fazla bir gelişme olarak değerlendirilebilir. 

Facebook, Messenger Kids ’i Türkiye ’de yayınlamadan önce Çocuk ve Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Betül Ulukol ’a danışarak ebeveynlerle bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıda ebeveynlerin Messenger Kids ’le ilgili görüşleri, endişeleri ve soruları dinlenildi. 

Türkiye ’den ebeveynlerin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Facebook ’un Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Çevrimiçi Güvenlik Politikaları Başkanı Sylvia Musalagani de katıldı. Musalagani, ebeveynlere Messenger Kids hakkında veri verdi. 

Messenger Kids ’in özellikleri

Messenger Kids

Çocukların güvenli bir şekilde aile üyeleri ve arkadaşlarıyla irtibat kurmasını sağlayacak Messenger Kids ’in muhabere ilk özelliği, ebeveynlerin çocuklarının iletişimi üzerindeki kontrolüdür. 

Çocuklarının Messenger Kids ’i kullanmasına izin veren ebeveynler, uygulamayı Play Store, Apple App Store ya da Amazon App Store ’dan çocuklarının telefonlarına ya da tabletlerine indirip kurabilecekler. Ebeveynler, uygulamayı indirdikten daha sonra kendi Facebook bilgileriyle uygulamaya giriş yapacaklar. 

Kendi bilgileriyle uygulamayı açan ebeveyn sonra çocuğunun bilgilerini girerek bir Messenger Kids hesabı açacak. Bu adımda göze çarpan olan girilen bilgilerle çocuğa bir Facebook hesabı açılmıyor. Özel bir Messenger Kids hesabı açılıyor. 

Messenger Kids

Çocuğuna Messenger Kids hesabı açan ebeveyn, bu noktadan daha sonra çocuğunun irtibat kuracağı insanları belirleyebiliyor. Uygulama tarafından sağlanacak kodlarla millet Messenger Kids ’e eklenebilecekler. 

Messenger Kids ’in kurulmasının peşinde ebeveynin kendi Facebook hesabının Ebeveyn Denetleme Panosu ’ndan çocuklarının Messenger Kids kullanımlarını peşine düşüp takip edebilecekler. Ebeveynler, Messenger Kids bir uçtan bir uca çocuklarının hangi gün ve saate uygulamayı kullanacağı belirlemenin yanına çocuklarının kiminle ve ne sıklıkla iletişim kurduğunu yoklama edebilecekler. 

Messenger Kids, çocuklara internette tehlikesiz bir bölge yaratacak

Messenger Kids

Messenger Kids ’in Türkiye ’de yayınlanmasıyla ilgili izah etme yapan Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, bir ebeveyn olarak çocuklarının çevrimiçi ortamda arkadaşlarıyla temas kurarken güvenliğinden endişe duymamanın fazla şiddet olduğunu belirtti. 

Facebook yöneticisi Matraş, “Böylece, çocuklara tehlikesiz, yaşlarına yerinde ve arkadaşlarıyla iletişim kurarken bununla birlikte öğrenebilecekleri ve dijital dayanıklıklarını ve dijital vatandaşlıklarını geliştirebilecekleri bir alan sunmayı hedefleyen Messenger Kids ’i Facebook olarak Türkiye ’de hayata geçiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. 

Messenger Kids

Geçtiğimiz iki yıl boyunca dünyanın dört bir tarafından ebeveynler ve uzmanlar görüştüklerini söyleyen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pekyörür, görüşmelerin gerisinde tüm aileler için elverişli olacak bir mesajlaşma uygulaması geliştirdiklerine belirlenmiş olduklarını söyledi. 

Facebook ’un Messenger Kids ’i Türkiye ’de yayınlamadan önce görüştüğü uzmanlardan olan Prof.Dr.Betül Ulukol, çocukların çevrimiçi güvenliğinde ilk olarak ebeveynlerin sorumluluk sahibi olduğunu ifade etti. Ulukol, “Çocuklarımız interneti ve yeni medya uygulamalarını kullanırken onlara tehlikesiz bir ortam oluşturmak, bu ortamdaki  etkinliklerini izlemek ve olumsuz bir durumla karşılaştıklarında da en dürüst müdahaleyi yerine getirmek bizlere düşüyor. Bu bağlamda ebeveynlerin çocuklarının olduğu değin kendilerinin  de interneti güvenli ve etkin kullanabilmeleri için dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeleri, çocuklarına misal olacak davranışlar sergilemeleri son derece önemli” dedi.

Messenger Kids, bugün Türkiye ’de yayınlandı

Messenger Kids

Facebook ’un çocuklar için özel olarak geliştirdiği iletişim uygulaması Messenger Kids, bugün düzenlenen lansmanla Türkiye ’de yayına başladı. Çocuklara tehlikesiz bir iletişimi taahhüt eden dilekçe mobil başvuru marketlerinden indirilebiliyor. 

Çocuklarının Messenger Kids ’i kullanmasını isteyen ebeveynler, Android cihazlar için buradaki bağlantıdan, Apple cihazlar için de buradaki bağlantıdan uygulamayı indirerek çocuklarının kullanımına hazır hale getirebilirler. 

Messenger Kids’in kullanımını ve özelliklerini bildiren görseller:

Messenger Kids

Messenger Kids

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12'nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone 12’nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone cihazların tamirinin nispeten daha zor olduğunu belki duymuşsunuzdur. Görünüşe göre iPhone 12 için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir