Anasayfa / Genel / Evrimsel Biyoloji Uzmanı: Yüzük Parmağı Uzun Erkeklerin COVID-19’dan Ölme Riski Daha Eksik

Evrimsel Biyoloji Uzmanı: Yüzük Parmağı Uzun Erkeklerin COVID-19’dan Ölme Riski Daha Eksik

Swansea Üniversitesi’nde evrimsel biyoloji uzmanı olarak atama yapan Prof. John Manning, çok ilginç bir iddiada bulundu. İngiliz bilim insanına kadar yüzük parmağı uzun olan erkeklerin COVID-19 sebebiyle ölme riskleri, öteki insanlara kıyasla daha düşük. 

Rahimde daha pozitif testosterona maruz kalan erkeklerin daha uzun yüzük parmaklarına sahip olduklarını belirten Prof. Manning, bu insanların vücutlarında ACE-2 (Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2) proteinin daha fazla olduğunu açıklama etti. En fazla akciğer, yürek ve böbrekte yer alan bir protein olan ACE-2, akciğerin iltihap yapmasını ve su toplamasını önlüyor.

“Yüzük parmağı uzun olan erkeklerde ACE-2 enzimi daha fazla oluyor”

ACE-2 reseptörü

COVID-19 hastalığına niçin olan SARS-CoV-2 virüsü, insan hücrelerinde yer alan ACE-2 reseptörüne bağlanarak, işlevini bozuyor. Daha önceki araştırmalarda, yeni herif koronavirüsün söz konusu reseptöre, SARS hastalığına neden olan virüsteki (SARS-CoV) proteinden 10 kat daha kuvvetli bağlandığı belirlenmişti.

Prof. Manning ’e tarafından uzun yüzük parmağı olan erkekler, COVID-19 ’a yakalansalar dahi hafif semptomlar yaşayarak, hastalığı çabuk bir şekilde atlatıyor. İngiliz bilim insanın iddiası garip olmakla birlikte, cinsiyetin koronavirüs kaynaklı ölümlerde manâlı bir rol oynadığı öbür araştırmalarda da belirtiliyordu.

yüzük parmağı

Birleşmiş Krallık Milli İstatistik Ofisi (ONS) tarafından paylaşılan verilere kadar, 3 Nisan’a kadar İngiltere’de ve Galler’de ölen 4.122 COVID-19 hastasından 2.523’ü erkek, 1.599 ’u ise kadındı. Cinsiyet, her yaş grubu için vefat oranında kilit bir faktör gibi gözükse de, en kayda değer değişkenin yaş olduğunu söylemekte üstünlük var. 

Geçtiğimiz nisan ayında Çin Rahatsızlık Denetleme ve Önleme Merkezi göre yayınlanan bir başka araştırmada ise erkekler ile kadınlara aynı oranda virüs bulaştığı saptama edilirken, erkeklerde ölüm oranın yüzde 2,8, kadınlarda ise yüzde 1,7 olduğu belirlenmişti. 

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir