Anasayfa / Genel / Evden Çalışanlar İçin Kıyafet Değiştirmenin İyi Hissettirdiğini Kanıtlayan 6 Neden

Evden Çalışanlar İçin Kıyafet Değiştirmenin İyi Hissettirdiğini Kanıtlayan 6 Neden

Pandemi nedeniyle çoğu profesyonel artık evinde çalışıyor. Peki çalışırken ne giyiniyor? Jurnal kıyafetlerinizle çalışanlardan biriyseniz, üstünüze gömlek ve altınıza eşofman tercih edenlerseniz, bu araştırma tam da size göre.  

Evinizden çalışırken sadece bilgisayarın başına oturmak yerine, her sabah güne başlarken temiz bir duş almanın, saçlarınızı tarayıp üstünüze güzel kıyafetler giymenin performansınızda ne denli bir etki yarattığını işe başlayınca ayrım ettiğinizi düşünüyoruz. Sahiden de özel giyinmenin psikolojik olarak olumlu anlamda etki ettiğini 6 maddede özetleyelim. 

Giysi başkalaştırmak, bizi bir rutinin içine sokuyor:

giysi dolabı

Şubat ayında sabahleyin güneşin doğuşu ve alarmınızın çalmasıyla uyanıp işe gittiğiniz zamanları hatırlayın. Çalışma masanızda çalışmaya zorlanmadan önce, bütün profesyonellerin bir rutin izlediğini söyleyebiliriz. Meşhur stilist Amber Alexandria, üretkenliğimizin uyanma, giyinme, arabaya binme, ofise girme ve iş arkadaşlarıyla irtibat kurmaya bağlı olduğunu söylüyor. Alexandria, kıyafet dolabımızın, ruh hâlimizle yakından ilgili olduğunu ve kendimizi başarılı bir güne açmak için bunun büyük bir etken olduğunu belirtiyor. 

Bize yoklama edebilme duygusu veriyor:

Birçok kişinin, yaşanılan süreci deneyimlediğini düşünerek olan biten olayların bizim kontrolümüz haricen geliştiğini söyleyebiliriz. Geleceğe yönelik yolculuk ve etkinlikler için bile plan yapamamak insanın ruh hâlini olumsuz yönde etkiliyor. En azından dolabımızdan giyebileceğimiz kıyafeti seçmek, bir nebze de olsa kontrolün elimizde olabileceğini bize gösteriyor. Copper + Rise ’ın kurucusu, kariyer ve yaşam koçu olan Joanna Lovering, birçok kişinin hayatta kalmak için denge ve zor aradığını belirtiyor. Lovering, kıyafet dolabımızdan yapabileceğimiz seçimlerle ne giyeceğimize karar verebilmenin ruh hâlimizi ve verimliliğimizi artı yönde etkileyebileceğini söylüyor. 

Kıyafetimizi, farklı duygularla ilişkilendiriyoruz:

takım elbiseli adam

Giyindiğinizde, sizi bir yıldız gibi hissettiren kıyafetinizi düşünün. Alexandria ’nın paylaştığı çalışmalarda, giydiğimiz kıyafetlerle bir takım duyguları bağdaştırdığımız gösterilmiş. İnsanların gözlük takmayla akıllı olmayı ilişkilendirmesi ve gözlük taktığımızda daha akıllı hissedip daha iyi performans göstermemizi buna örnek olarak verebiliriz. Özel bir ceket giyip işe gittiğimizdeyse iyi hissedebilir, ruh hâlimizi geliştirebilir ve daha üretken olabiliriz.  

Giysiler, depresyona aleyhinde bizimle birlikte savaşır:

Çoğu insan son zamanlarda yaşadığı sosyal etkileşim eksikliği yüzünden depresyon belirtileri gösteriyor. Psikolog Dr. Yvonne Thomas, bir insanın ümidini yitirme içinde kendi için bir şey yapmamak yerine kendi gurur duygusuna tutunup proaktif olarak kendine birazcık enerji katabileceğini söyledi. Evinden bile çalışsa duş alıp yeni kıyafetler giyerek işteki ruh hâlini ve performansını olumlu yönde arttırabileceğini de belirtti. 

Yaşamlarınız arasında hudut oluşturmanıza asistan olur:

Bir genelleme yapacak olursak, giysi dolabınızda profesyonel kişiliğinizle ilişkilendirdiğiniz bir takım kıyafetler vardır. Yorgun argın bir şekilde işten döndüğünüzde, koltuğunuzda yatmak için giydiğiniz bakımlı kıyafetleriniz tam da burada hayatınıza sınır çekiyor. Ayrı zihniyetleriniz arasında bu şekilde geçiş yerine getirmek, üretkenliğinizi ne zaman devreye sokup sokmamak konusunda size yardımcı olacak.  

Renkler, ruh hâlinizi destekler:

Sabahtan uyandığınızda mutsuz ve geçimsiz bir modda mı hissediyorsunuz? Biraz rengin ruh hâlinize iyi gelebileceğini söyleyelim. Dr. Thomas, birazcık rengin tutumunuzu iyileştirmek, daha mutu ve hafif hissetmenizi sağlayacağını belirtiyor. Parlak bir tişört veya rujun, iş uygun can sıkıntısını önlemeye muavin olacağını da ekliyor.  

Hakkında admin

Check Also

MSI, Bütçe Dostu GeForce RTX 3070 Twin Fan Modelini Duyurdu

MSI, Bütçe Dostu GeForce RTX 3070 Twin Fan Modelini Duyurdu

NVIDIA’nın iş ortaklarından Tayvan merkezli donanım üreticisi MSI, geçtiğimiz aylarda tanıtılan GeForce RTX 30 ekran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir