Anasayfa / Genel / Eski Sony Patronu, Oyun Fiyatlarından Şikayetçi: Bu Fiyata AAA Oyun Geliştirmeye Devam Edilemez

Eski Sony Patronu, Oyun Fiyatlarından Şikayetçi: Bu Fiyata AAA Oyun Geliştirmeye Devam Edilemez

AAA oyunlar, çarpıcı grafikleri ve keyif veren mekanikleri ve hikayeleriyle öteki oyunlara göre farkını net bir şekilde hissettiriyor. Ama eski Sony Worldwide Studios başkanı Shawn Layden, AAA oyun geliştirip satma modelinin bundan böyle sürdürülebilir olmadığını belirterek ve geliştiricileri planlarını yeniden değerlendirmeye çağırdı.

AAA yapımlar, Naughty Dog’un yeni oyunu The Last of Hafıza Part II gibi büyük geliştiriciler göre yüksek bütçeler ile geliştiriliyor. Naughty Dog’un birincil oyununu geliştirmesi üç buçuk sene, devam oyununu geliştirmesi ise altı sene sürdü. Geçtiğimiz sene PlayStation Worldwide Studios’taki görevinden ayrılan Layden, bu tür uzun soluklu oyunlar geliştirmenin fazla fiyatı yüksek olduğunu düşünüyor.

‘Oyun geliştiricileri çoğalan maliyetlere aleyhinde planlarını daha iyi değerlendirmeli’

shawn layden

Sony’nin The Last of Akıl oyunları için ayırdığı bütçeleri paylaşması pek mümkün değil, oysa uzunluklarına ve kalitelerine bakılırsa, bu oyunlara ne dek çok masraf yapıldığını tahmin edebiliyoruz. Layden, bu modeli sürdürülebilir olarak görmüyor ve stüdyoların gelecekte mahsul yapımı ile ilgili planlarını daha iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünüyor.

Layden, gamesindustry.biz’e yaptığı açıklamada, “Bu modelle ilgili sorun sürdürülebilir olmaması. Gelecek nesilde bu sayıları alıp ikiyle çarpıp büyüyebileceğinizi düşünmüyorum. Kendimce oyun sektörü arkasına yaslanmalı ve kendine ‘Pekala, ne yapıyoruz? İzleyici beklentisi nedir? Hikayemizi anlatmanın en iyi yolu nedir?’ sorularını sormalı.” biçiminde konuştu.

the last of us part 2

The Last of Hafıza’ın satmak fiyatı ve maliyeti arasındaki uçurumdan misal veren Layden, “Bu işe başladığımdan beri fiyatı 59,99 dolar, ama oyunların maliyeti on kat arttı. Fiyat noktasında esneklik yoksa ve maliyet hattında büyük bir dalgalanma varsa, model daha kuvvet ülkü gelir. Kendimce yeni nesil bu iki zorunluluğun çarpıştığını görecek.” diye ekledi.

Eski PlayStation patronu son olarak, 5 sene baştan başa çalışıp 80 saatlik bir oyun yerine getirmek yerine 3 sene çalışıp 15 saatlik bir oyun yapmanın daha akılcı olacabileceğini öne sürdü.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir