Anasayfa / Genel / Erken Normalleşme Teksas’ı Vurdu: Hastanelere Rekor COVID-19 Başvurusu

Erken Normalleşme Teksas’ı Vurdu: Hastanelere Rekor COVID-19 Başvurusu

Çin Insanlar Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan daha sonra tüm dünyaya yayılan ve şu belli başlı kadar 408.482 kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını sürerken normalleşme çabalarının dürüst olup olmadığı da tartışılıyor. ABD’nin normalleşme adımlarına erken başlayan eyaletlerinden olan Teksas’ta COVID-19 hastalarının sayısının zirve yaptığı açıklandı.

Teksas Eyalet Sıhhat Hizmetleri Departmanı göre yapılan açıklamaya göre hemen Teksas çapındaki hastanelerde yatan COVID-19 hastası sayısı 1.935‘e yükseldi. Bir önceki hastanede yatan hasta sayısı zirvesiyse 5 Mayıs gününde 1.888 hastayla yaşanmıştı. Karantina önlemlerini 30 Nisan’da tüketen Teksas, 1 Mayıs’tan itibaren de bazı işletmelere faaliyetlerine devam etme izni vermişti. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine kadar koronavirüs Teksas çapında 75.400‘ün üstünde kişiye bulaştı.

Testlerin pozitif çıkma oranı da yükseldi:

COVID-19

Teksas’taki COVID-19 testlerinin pozitif çıkma oranı, mayıs ayının sonuna doğru %4,27‘ye dek gerilemişti. Şimdiyse bu oranın %7,55‘e yükseldiği belirtiliyor. Hastaneye yatış oranı artarken hâlâ 1.600’ün üstünde yoğun bakım yatağının manâsız olduğu ve 5.800’ün üzerinde solunum cihazının kritik durumdaki hastalar için kullanılmaya hazırlanmış bulunduğu kaydediliyor.

Bir Takım bulaşıcı hastalık uzmanları, bir eyaletin normalleşme performansını takip etmek için hastaneye yatış sayılarının deneme verilerinden daha iyi bir bilgi olacağını düşünüyor çünkü deneme verileri kaç tane testin yapıldığına tarafından iniş ya da çıkış gösterebiliyor.

Teksas covid-19

Teksas’ta 8 Mayıs günü kuaför salonları, belirtilen kısıtlamaları yerine getirmeleri koşuluyla açılmıştı. Spor salonları, olmayan imal tesisleri ve ofisler, %25 kapasiteyle niyetlenmek kaydıyla 18 Mayıs’ta faaliyetlerine başlamıştı. Eyalet sonradan da barların %25 ve restoranların %50 kapasiteyle açılmasına izin verdi. Uzmanlar, kapalı ortamlarda yüzlerini kapatmayan ırk ve hava dolaşımının azlığı sebebiyle virüsün yayılımının artabileceğine dikkat çekiyorlar. 

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir