Anasayfa / Genel / Erken Çocukluk Döneminde Otizm Şiddetinin Değişebildiğini Belirten Araştırma

Erken Çocukluk Döneminde Otizm Şiddetinin Değişebildiğini Belirten Araştırma

UC Davis MIND Enstitüsü göre çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, otizmli kız çocukları, otizmli erkek çocuklarına göre otizm semptomlarında daha pozitif azalma ve daha eksik çoğaltma gösteriyorlar. ABD’de her 54 çocuktan 1’inde otizm görülürken, erkek çocuklarda otizm görülme sıklığı kız çocuklarına göre 4 kat artı.

Erken çocukluk dönemi beynin kayda değer ölçüde büyüdüğü ve öğrenme ve gelişme için kritik olan yetenekleri geliştirdiği bir dönem olarak oldukça tartma taşıyor. Bu dönemde, otizm spektrum bozukluğu (ASD) tanısının elde edilmesi de bir hayli tipik ve bu rahatsızlığa müdahale için de en uygun dönem. Daha önceki araştırmalarda, çocukluk döneminde otizmin şiddetindeki değişime ilişkin birbiriyle aykırı bulgular elde edilmişti. Genel kanı, otizm şiddetinin ömür boyu sürdüğü yönündeydi.

Otizm şiddeti değişebiliyor

Otizm

Otizm Fenom Projesi (APP) dahilinde çalışmaya katılan 125 çocuğun (89 erkek, 36 kız) geçirdiği değişimlere ilişkin sonuçlar 14 Mayıs’ta Journal of Autism and Developmental Disorders dergisinde yayınlandı. Çalışmada erken çocukluk dönemindeki belirti şiddetindeki değişimler ve bu değişimleri tetikleyen potansiyel faktörler değerlendirildi.

Çalışmaya katılan çocuklar, kuvvet metamorfoz puanlarına kadar sınıflandırıldı. Bu derecelendirme şöyle yapıldı: Eksilen Zor Grubu (yüzde 28,8); Durağan Baskı Grubu (yüzde 54,4) ve Artan Zorlama Grubu (yüzde 16,8). Çalışmanın kilit bulgularından biri, çocuklarda görülen semptomların yaşla birlikte değişebileceğiydi. Daha açık söylemek gerekirse, çocuklar gelişebiliyor ve daha iyi ışık halkası gelebiliyordu. 

Çalışmanın önde gelen üyelerinden Profesör David Amaral, 6 yaşındaki otizmli çocukların 3 yaşındaki hallerinde yaşadıkları semptomlara göre yüzde 30 daha eksik şiddetli belirti gösterdiklerini keşfettiklerini söyledi. Bir Takım çocukların daha artı semptom gösterdiğini kabul eden Amaral, ‘Maalesef şu anda kimin iyiye gideceğini ve kimin daha şiddetli otizm semptomları göstereceğini ve öbür müdahalelere gereklilik duyacağını tahmin etmek olası değil’ ifadelerini kullandı. 

Çalışmadaki 7 çocuk (4 kız, 3 erkek), önemli gelişmeler kaydederek ASD olarak sınıflanamayacak semptomlara sahip oldu. öte taraftan çalışmaya katılan kız çocuklarının erkeklere kadar bilişsel, sosyallik ve pratik iletişim yetenekleri konusunda daha iyi gelişimsel sonuçlar elde ettiği görüldü. Çalışmaya kadar, erken çocukluk döneminde kız çocuklarının otizm şiddetinin, erkek çocuklara kadar daha eksik olduğu saptandı.

Hakkında admin

Check Also

ABD'dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya'da Ortaya Çıktı

ABD’dekine Benzer Bir Monolit, Bu Sefer Romanya’da Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta sizlere aktardığımız biz haberimizde, ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir