arama

Erişilemeyen Adadaki Uçamayan Kuşların Sırrı Çözüldü

Erişilemeyen Adadaki Uçamayan Kuşların Sırrı Çözüldü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • skyhan skyhan
  • 1 Star
    Loading...
Evet, sahiden de erişilemeyen ada diye bir yer var ve burada gerçekte de uçamayan kuşlar yaşıyor. O kuşların oraya nasıl gittiği sorusunun cevabı ise sonunda bulunmuş olabilir.

Ne zaman Jurassic Park dense benim aklıma bağrı açık Jeff Goldblum’un “Life Finds a Way” deyişi aklıma geliyor. Doğrusu de yaşam, devam etmenin bir yolunu daima buluyor. Bunu erişimin adeta imkansız olduğu bir adada uçamayan kuşlarla nasıl yaptığı ise bir muallaktı. 

1873’ten beri insanların yaşamadığı bir ada olan Erişilemeyen Ada, Güney Atlantik kıyılarında bulunan sönmüş bir volkan adası. MMORPG’lerde oyuncular çıkmasın diye fazla dikey yapılan yamaçlara benzeşen yamaçları olan bu ada, asıl karaya epeyce uzaktan. Adanın en hakim canlı türü ise uçamayan, minik bir su tavuğu türü. Onların oraya nasıl gittiği ise muamma idi. 

Şimdiye değin daima, adanın bir kara köprüsü ile ana karaya yan olduğu ve bu kuşların yürüyerek buraya geldikleri düşünülüyordu. Martin Stervander isimli analist ve ekibi ise bu kuşlardan iki tanesini yakalayıp incelemeyi başardı. 

Araştırmacıların yaptıkları analizler sonucunda bu kuşların, Güney ve Kuzey Amerika’da yer alan bir takım diğer uçabilen su tavuğu türleri ile ortak atadan geldikleri ortaya çıktı. Olasılıkla kilometrelerce uçtuktan sonra buraya konmuş olan bu birincil ecdat daha sonra geri dönmeye yiğitlik edemediler veya üşendiler. 

Bölgede su tavuklarını avlayacak bir memeli değil, yemiş ve meyve fazla, bölgedeki güveler bile uçma yetisine sahip değil. Topraktan da bol miktarda haşere ve solucan çıkıyor. Haliyle, bu su tavukları süre içerisinde daha uzun gagalı, daha dayanıklı ve zeminde daha zinde bireylere evrilmişler. Bunun sonucu olarak da uçma yetenekleri evrimde kaybolmuş. Adada şu nada 5,600 civarında kuşun yaşadığı varsayım ediliyor.

Kaynak : https://www.inverse.com/article/50521-inaccessible-island-rail-evolution