Anasayfa / Genel / En İyi Senaryoya Sahip Oyunlar

En İyi Senaryoya Sahip Oyunlar

Oynadığımız oyunların ara sıra bizi derinden etkiler. İçinde bulunduğumuz karakterle özdeşleşiriz. Karakterlerin hepsinin kendine has bir hikayesi vardır. Kimisi bir savaştan, kimisi ölümden sonraki hayattan, kimisi de bir bilim insanının hayat hikayesinden esintiler sunar. Hepsinin gerisinde hikaye ise herkese ayrı şeyler anlatır. Oyun tarihinin en senaryoya, yani olayın özüne inen hikayelere sahip yapımları da böyledir.

Bugün bizi ve bütün oyuncuları deriden etkileyen hikayelerin ve bölümlerin perde arkasını aralıyoruz. Oyun dünyasının güzel karakterlerini içinde barındıran oyunların senaryoları arasından, en iyi senaryoya sahip oyunları sizin için listeledik. Listemizde, defalarca kez oynadığınız ve hikayesine ilk önce rastlayacağınız oyunların olması fazla mümkün.

En iyi senaryoya sahip oyunlar

En iyi senaryoya sahip oyunlar:

Alan Wake, 2012 Gone Home, 2013  The Last of Zihin, 2013 Assassin’s Creed: The Ezio Collection Death Stranding, 2019 Star Wars: Knight of the Old Republic, 2003 The Witcher serisi Half-Life serisi Horizon Zero Dawn, 2017 Beyond: Two Souls, 2013 Mass Effect 2, 2011 Inkar Dead Redemption serisi BioShock serisi Silent Hill 2, 2001 Call of Duty: Çağdaş Warfare serisi Soma, 2015 Grand Theft Auto (GTA) serisi Tomb Raider: Lara Croft serisi Metal Gear Solid serisi Battlefield serisi Max Payne serisi Spec Ops serisi God of War serisi Fahrenheit, 2005 Mafia serisi

Alan Wake:

Yıl: 2010 Platform: Xbox 360 ve PC Nesil: Aksiyon

Alan Wake, gerilim hikayeleri yazar ancak son zamanlarında kalemi körelmiş bir yazardır. Alan Wake, Stephen King ve David Lynch ’in en iyilerinden ilham alır. Oyunun konusu, Bölge Wake’in eşi Alice ile birlikte Bright Falls, Washington’da geçirdikleri tatil esnasında eşinin kaybolması ve onun ardındaki büyüyen gizemli olayların çözülmesini ve Bölge’ın bu sırada yazdığı fakat hatırlamadığı bir romanındaki karakterlerin canlanması ve bu karakterlere dair halüsinasyonları görmesini içermektedir.

Her iyi roman yazarı gibi Alan da kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak, onu tüketmek isteyen gölgelerle savaşmak için ışığı kullandığından sembolizmi ciddiye alır. Yüzen kelimeler, onun düşmanı olduğunda işler daha da ilginçleşir. Bölge, neyin gerçek olup olmadığından katiyen belirlenmiş değildir, ancak sadece karısını çok sevdiğinden emindir. Bunun bile karısını görmek için yeterli bir sebep olabileceğini düşünür.

Gone Home:

Sene: 2013 Platform: PC, PS4, Xbox One, Linux and Mac Nesil: Macera

Yurt dışında uzun bir dönem yaşayıp sonradan evine dönen genç bir kızın canlandırdığı karakteri oynuyorsunuz. Oysa geri döndüğünde evdeki kimseyi bulamayan genç kız, bir arayışa doğru sürüklenir. Mektupları ve notları okuyarak, evdeki nesnelerle etkileşime geçerek herkesin nereye gittiğini bulmaya çalışıyor. Duygusal bir hikayesi olan ve hatta bazı yerlerde birazcık korkutucu etkileri olan bir hikayesi var.

The Last of Hafıza:

Yıl: 2013 Platform: PS4 Tür: Serüven

The Last of Zihin serisinin ikinci oyunu 19 Haziran’da çıkış yaptı, oysa öykü açısından 2013’te çıkan ilk oyuna kıyasla oldukça yavan bir anlatısı vardı. Bu nedenla Last of Fikir Part II ya da bütün çabuk yerine sadece birincil oyuna listede yer verdik. Tüm dünyayı etkileyen bulaşıcı bir hastalığın kol gezdiği bu ilk oyun, oyuncuyla hissi tahvil kuran pek fazla sahneye sahip.

İnsanlara bulaşan hastalık, kişinin beynini birkaç saat içerisinde etkilemektedir. Hatta kişiyi barbar bir yaratığa dönüştürmektedir. Rahatsızlık nedeniyle insanlığın büyük bir kısmı ölmüş olduğundan hayatta kalan ırk, askerler kadar korunan karantina bölgelerinde ya da bu alanların haricen farklı gruplar halinde yaşamlarını sürdürmektedir.

Assassin’s Creed: The Ezio Collection:

Yıl: 2016 Platform: PS4, Xbox Nesil: Serüven

Assassin’s Creed serisinin en başarılı üçlemesi olan The Ezio Collection serisi, Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed Brotherhood, Assassin’s Creed Revelations oyunlarını kapsıyor. Ezio Auditore da Firenze isimli çapkın bir İtalyan olan karakterin çocukluktan gençliğe, suikastçılıktan tarihin akışını değiştiren bir lidere dönüşümünü izliyoruz. 

İlk oyun Assassin’s Creed 2; Ezio’nun anıları, ailesinin siyasi bir komploda tutulduğu ve babası ve erkek kardeşlerinin asıldığı 15. yüzyıldaki Rönesans esnasında başlar. Ezio’nun Rönesans dünyasını keşfi ve savaşlarının konu alındığı hikayede; suikastçıların saptama ettiği dünyanın manyetik alanındaki soruna tanıklık ediyoruz. Yaşanan bir güneş patlaması ise seriyi ikinci oyuna taşıyor.

Serinin üçüncü oyunun büyük bir bölümü, çoğumuzun hiç de yabancısı olmadığı bir yer olan İstanbul’da, Osmanlı İmparatorluğu vaktinde geçiyor.  Ayasofya, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi ve Kız Kulesi gibi bilinen mekanlar hiç kuşku yok oysa Türk oyunculara etkili bir ambiyans yaratmaktadır. Revelations, Ezio Üçlemesi olarak adlandırılan serinin final oyunu olduğu için de özel bir oyundur.

Death Stranding:

Yıl: 2019 Platform: PS4, PC Tür: Aksiyon

Death Stranding, kıyamet sonrası meydana gelen bir dünyada ve yakın zamanda geçiyor. Büyük Patlama veya göktaşı düşmesiyle oluşan bir yıkım ardından, hayatta kalmaya çalışan insanların hikayesi oyuna aktarılmış. Bildiğimiz dünyayla aralarında uçurumlar olan bir dünyadan laf ediliyor. Büyük felaket ve başkalaşım sonucu büyüyen doğa üstü olayları ve iyice anlamlandıramadığımız bir takım acayip şeyler ortaya çıkıyor.

Bahsettiğimiz doğa üstü olayların temeli ise Death Stranding (Ölüm Kıyısı). Vefat Kıyısı için bir koridor, ölümle yaşam arasındaki ince çizgi diyebiliriz. Hepimizin bir kıyısı, bağlı olduğu haller vardır. Bu da Kiral Varlıkları ortaya çıkardığı gibi farklı kıyıların kapısını açmış oluyor.

Star Wars: Knight of the Old Republic

Yıl: 2003 Platform: Xbox, PC, Mac, iOS, Android Cins: Aksiyon

Star Wars serisindeki İmparatorluğun (Galactic Empire) henüz kurulmadığı, ama yakın dönemi kapsayan zamanda yaşananlara şahitlik ediyoruz. Altın çağını yaşayan Cumhuriyet (The Republic), Mandalorian ’larla yaşadığı sorunun yanı sıra Sith ’lere aleyhinde da çaba vermektedir. Darth Revan ’ın yaşayan en son öğrencisi olan Darth Malak, Cumhuriyet ’e karşı hain saldırılar düzenlemektedir. Bu dev savaşta, Cumhuriyet adında savaşan bir askeri yönlendirirsiniz. Bir Jedi filosunda, Bastila Shan ’ın gemisinde görevli bir kişilik canlandırırsınız. 

Taris gezegenindeki savaşta Sith ’lere karşı verdiğiniz mücadeleyi kaybedersiniz gemiden kaçmanız gerekir. Carth Onasi adındaki asker ile gemiden kaçarsınız, Taris gezegenine düşersiniz. Yapacağınız her hareketin galaksinin geleceğini değiştirebilmesi, oyun epeyce geniş kapsamlı hazır. Bu bölümden sonrasıysa oyunun kaderi iyice oyuncunun elinde.

The Witcher serisi:

The witcher

Sene: 2007, 2012, 2015 Platform: PS4, PC, Xbox Cins: Serüven

Genetik olarak geliştirilmiş ve özel yeteneklerle harmanlanmış olan Rivialı Geralt’ın hikayesini anlatan Witcher serisinin ilki, üç bambaşka senaryoyla şekillenmiştir. Bu yollar; Scoia’tael ile ittifak gerçekleştirmek, Elfler ve öteki insan olmayanlar grubuyla yapılan gerilla hür savaşı, Yanan Gül Tarikatı ile ittifak yerine getirmek veya Witcher tarafsızlığıyla kalarak hiçbiriyle anlaşmamak.

Serinin ikinci oyunu Assassins of Kings ’te ise Rivialı Geralt, Mavi Şeritliler olarak tanıdık Temerya özel kuvvetlerinin komutanı Vernon Roche göre bir hapishanede; Temerya kralı Foltest suikastı ile ilgili sorguya alınır. Geralt, muhafız olarak devir yaptığı sırada Foltest’ın ölümüne sebep olan olayları anlatır. Foltest, çocuklarını bulduğu sırada âmâ bir insan kılığındaki bir suikastçı kadar öldürülür.

The witcher

Olaydan sonra ansızın kaçan suikastçı Geralt’ı Foltest’ın cesediyle bir başına bırakır. Geralt, Temerya askerleri göre yakalanıp kralın katili algısına yenik düşürülür. Savunmasını dinledikten sonradan Roche, Geralt’ın günahsız olduğuna karar verir ve cezaevinden kaçmasına destek eder.

The Witcher serisinin üçüncü oyunu, ikinci oyunun sonunda yaşanan olayların üzerinden altı ay ardından başlayarak devam eder. Geralt’ın hafızası yerine gelir ve gerisinde kayıp aşkı Yennefer’ı aramaya koyulur. Gerisinde Ciri’yi geri getirmek için Emhyr var Emreis’den bir kontrat alır, fakat bunun karşılığı hiç de basit değildir. Ciri’nin arkasından Wild Hunt vardır. Oyunun sonunda Ciri, Witcher olur. The Witcher serisi, epeyce iyi bir kurgu üzerine gelişmiştir.

Half-Life serisi:

Sene: 1998, 1999, 2004, 2005, 2006, 2007, 2020 Platform: Xbox, PC, PS3, PS4 Tür: Aksiyon

1998’de başlayan Half Life serüveni, Opposing Force, Blue Shift, Half-Life 2, Deathmatch, Lost Coast, Episode One, Episode Two ve son olarak Alyx ile devam etti. Çabuk, kapışmalara sahne olan büyüleyici atmosfere sahip bir yerde devam ediyor. 

Serinin en sevilenlerinden Half-Life 2, ilk oyundaki Black Mesa kazasından 20 sene daha sonra, City 17 ’de geçmektedir. City 17 ’nin içerisindeki bir trende, G-Man, Gordon Freeman‘ı uyandırır ve oyun orada başlar. Freeman oyunun başında çoğu yere yerleştirilmiş ekranlarda, Wallace Breen‘i City 17 hakkında konuşurken görür ve Dr Been, oyunun ilerleyen zamanlarında dünya yöneticisi olarak atanır.

Son oyun Half Life: Alyx ise Half Life 2’nin 5 yıl öncesinde geçmektedir.  Combine, Alyx Vance ve babası Eli’ı yakalamıştır. Direniş üyesi Russell Alyx’i kurtarmayı başarır ve ona Combine’ın babasını sorguya çekmek için Nova Prospekt’e götüreceğini söyler. Oyunun sonundaki sahnede Gordon’ın ekranına geçilir. Half-Life 2: Episode Two’daki Combine, süper portalinin yıkımından sonradan Gordon, Direniş’in White Forest üssünde bilinci yerine gelirken görülür. 

Horizon Zero Dawn:

Yıl: 2017 Platform: PC, PS4 Tür: Aksiyon

Horizon Zero Dawn, Guerrilla Games kadar geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment göre yayınlanan bir aksiyon oyunuydu. Ilk Olarak çoğu soruyla kafanızı kurcalayan Horizon Zero Dawn, Aloy ’un güçlü kadınlık teması ve anaerkil toplumları taşıyan yapısından bahsediyor.

Oyun dünyasının belki de en iyi manzaraları eşliğinde geçen hikayede, Dünya’nın gerçekte korkutucu olmayan sonundan bahsediyor. Aloy ’un başından geçen maceraları meraklı gözlerle oynayarak bölümleri tamamlamanız isteniyor.

Beyond: Two Souls:

Sene: 2013 Platform: PC, PS4, PS3 Tür: Aksiyon

Holywood’un ünlü oyuncusu Ellen Page’in canlandırdığı kişilik Jodie’nin, ölümden sonra ne olduğunu araştırmasını konu alan Beyond: Two Souls, Jodie Holmes’ün 8 – 23 yaşları arasında, toplamda 15 sene birlikte olduğu Aiden’in kendini anlamlandırmasını konu alıyor.

Aiden, Jodie’nin küçük yaşlarından beri onunla birlikte olan olağanüstü bir varlık. bununla birlikte oyunda Nathan Dawkins, Cole Freeman, Ryan Clayton karakterleri de yer alıyor. Oyunun hikayesinin ne kadar başarılı olduğu konusundaki yorumlarda da çoğumuz hemfikiriz.

Mass Effect 2:

Sene: 2011 Platform: Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation 3 Nesil: Aksiyon

Mass Effect 2, yönettiğimiz şahsiyet olan Shepard ’ın hem kendi canını ayrıca de Normandy ’yi kaybettiği, umulmadık bir saldırı ile başlıyor. Shepard ’ın öneminin farkında olan Illusive Man isimli esrarengiz bir karakterin komutasındaki Cerberus organizasyonu, Lazarus Projesi ’ni aktive ederek Shepard ’ı hayata döndürmeyi başarıyor.

Illusive Man ve Cerberus ’un tek amacının galaksinin ve insanlığın geleceğini kurtarmak olduğunu öğrenen ve yeni bir açılış yapmış olan Shepard, Normandy’nin kopyası olan Normaldy SR-2 ile insan kolonilerine yapılan saldırıları incelemekle görevlendiriliyor. Peşinde karakterinizle birlikte yeni bir maceraya atılıyorsunuz.

Red Dead Redemption serisi:

Red Dead Redemption

Yıl: 2010 Platform: PS3, Xbox 360 Nesil: Aksiyon

1911 yılında ABD-Meksika sınırında geçen birincil Inkar Dead Redemption oyununun başlıca karakteri eski bir çete üyesi olan John Marston ’dur. John Marston ’un eşi ve oğlu devlet ajanları göre kaçırılır. Ajanlar, John ’a; eskiden mensubu olduğu çetenin lideri olan Bill Williamson ve Javier Escuella ’yı yakalaması karşılığında ailesini teslim edeceğini söyler. Çaresiz kalan John, eski ahbabı olan Williamson ’u yakalamak için New Austin ’e içten yola çıkar. Williams ’un adamları kadar vurulan John, öylece bir kenara atılır.

MacFarlane adındaki bir çiftçi tarafından kurtarılan John, ailesi için savaşmaya devam eder ve Meksika ’ya içten hareket eder. Ailesine kavuştuktan bir süre daha sonra, Edgar Ross, çetesiyle birlikte John ve ailesinin yaşadığı çiftliğe başat yapar. John, ailesini bir cet bindirerek onların kaçmasına destek eder. Oysa acımasız Edgar Ross ve adamlarına direnemez ve oracıkta öldürülür.

Red Dead Redemption

John ’un oğlu Jack, olaylardan 3 yıl sonra babasının intikamını edinmek için Blackwater ’a içten gitgide artarak Edgar Ross ’a aleyhinde intikam almaya çalışır. Meksika sınırına yakın bir dere kıyısında yaşamış Edgar Ross, ördek avladığı sırada karşılaştığı Jack ile düelloya tutulur. Jack bu düellodan galip çıkar. Babasının intikamını alır ve yoluna koyulur.

Red Dead Redemption 2’de ise Western kasabası olan Blackwater’da fena sonuçlanan bir soygundan daha sonra, Arthur Morgan ve Van der Linde çetesi kaçmak zorunda kalır. Federal ajanlar ve ülkenin en iyi ödül avcıları umutlarla peşlerine düşerken, çetenin hayatta kalabilmek için Amerikan topraklarında soygun, hırsızlık ve dövüş gerçekleştirmek zorunda kalır. Derinleşen bölünmeler çeteyi parçalara ayırma tehdidi doğururken, Arthur kendi idealleri ile kendisini büyüten çeteye sadakati arasında bir seçim yapar.

BioShock serisi:

Yıl: 2007, 2009, 2013 Platform: PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC, Mac, Linux. Cins: Aksiyon

Bioshock ’un hikayesi 1960 yılında oyunun karakteri olan Jack ’in uçağının okyanusa düşmesiyle başlıyor. Uçaktan yalnızca Jack kurtuluyor ve denizin altındaki Rapture isimli şehri keşfediyor. Bu şehrin kurucusu Andrew Ryan adında bir iş adamıdır. Ryan, Sovyetler Birliği ’nden Amerika ’ya kaçmış ve oradaki zorlama ve çürümüşlüğü yakından görmüş birisidir.. 

Andrew Ryan adlı meslek adamınca yapılan şehir halkı bir ütopya dünyasını barındırır. ADEM adlı süper insan güçler karşılayan bir plazmidin keşfi şehrin sonunu hazırlar. Jack ise buradan bir kaçış arar. Hikâye Ayn Rand’ın objektivizm düşüncesi üstüne kuruludur. George Orwell gibi yazarların etkilerini de barındırır. Bu oyunu, System Shock adlı oyunun devamı olarak nitelendirirsek hatalı söylemiş olmayız.

BioShock serisi

BioShock 2 oyunu, serinin birinci oyunun devamı özelliğinde. Sualtı, distopya kenti Rapture içinde geçen oyunun hikayesi ilk oyundan 8 yıl sonrasında gerçekleşiyor. Big Daddy (Koca Baba) olan Subject Delta’yı denetçi kullanıcılar, silahları ve kalıtımsal modifikasyonu kullanarak kentin psikodeli insan nüfusu olan mutantlar (splicer) ile savaşmakla görevlendirilmekte.

BioShock Infinite’de ise takvimler 1912 Temmuz’unu gösterdiğinde başlar. Booker DeWitt, bir bayan ve bir erkek tarafından Maine kıyısındaki bir deniz fenerine bırakılır. Booker, kapısında sadece “kızı bize getir, ve borçlarını sil” yazan deniz fenerine girer. Burada, onu Columbia’ya gönderecek roketi bulur ve oyunun hikayesi başlar.

Silent Hill 2:

Sene: 2001 Platform: PS2, PS3, Xbox, Xbox 360, PC. Cins: Macera

Silent Hill 2 ’de anlatılan hikaye anlatıcılığının kendine has, garipliklerle dolu bir kurgusu var, ayrıca bu öykü; sembolizmden etkilenmiş bir hikayedir. Her şey gizemli bir aşk hikayesi olarak başlar ve James Sunderland isimli bir kişilik, bir mektup aldıktan daha sonra karısını arar. Olaylar basık ve kapalı mekanlarda gelişir. Hikayenin sözlü anlatımı ise James Sunderland ’in ne nesil bir adam olduğu konusunda sizi şüpheye düşürebilir.

Oyundaki her iğrenç yaratık, James Sunderland ’in bükülmüş ruhunun ve suçluluklarının bir yansımasını temsil ediyor. Oyunun dört ayrı sonu bulunuyor ve bu sonu yaptığınız kontrollerle siz belirleyebiliyorsunuz.

Call of Duty: Modern Warfare serisi:

Yıl: 2007 Platform: PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3, PC, Mac, Wii, Nintendo DS Tür: Aksiyon

Yüzbaşı John Price ve arkadaşları, mümkün III. Dünya Savaşı’na karşı dünyanın öbür bölgelerinde elini taşın altına sokar. Rus merkezli çeteler göre yönetilen terör örgütleri taşın en büyüğüdür. Call of Duty: Çağdaş Warfare serisi, ardından gelen 3 oyunla birlikte tarihe geçer. 

Soma:

Yıl: 2015 Platform: Xbox One, PS4, PC, Mac Nesil: Bilim Kurgu

İşlerin hatalı gittiği bir sualtı araştırma tesisinde nasıl yaralandığını anlamaya çalışan Simon Jarrett’in macerasına şahit oluyoruz. Soma, gizlilik ve bulmacaları içinde barındırıyor. Gerilim adamakıllı hikayeye ve kurgulara bağlı. Bu bakımdan hayatta kalma, bulmaca ve kurgu üzerine hazır bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Grand Theft Auto serisi:

Sene: 1997, 1999, 2001, 2002, 2004, 2008, 2013 Platform: PlayStation, Xbox 360, PC. Nesil: Aksiyon / Macera

GTA, GTA II, GTA III, GTA Vice City, GTA San Andreas, GTA IV ve son olarak GTA V… Tüm hikayeler sokak yaşantısı üzerine kuruludur. Nitekim, GTA ve GTA II de basit olarak bu şekilde tasarlanmıştır. GTA III ise Claude, Catalina ve Miguel, Liberty City’de bir banka soymayı planlarlar. Bu öykü ile birlikte GTA serisi tavan yapar. 

Ardından gelen GTA Vice City,  Liberty City’nin üç büyük mafya ailesinden birine mensup olan Sonny Forelli’yi ve arkadaşı olan Tommy Vercetti’nin başından geçen olayları konu alır. GTA San Andreas, Carl Johnson, Los Santos’da üç kardeşi ve annesi ile yaşadığı bir ortamda gelişir. Çete savaşlarını konu bölge GTA San Andreas, başından tüm belaları def eden Johnson ailesiyle sonunu bulur. 

GTA V

GTA V’in konusunda ise Michael De Santa, 9 sene önce Trevor ve Franklin ile bir banka soygununa girişir. Başarısız sonuçlanan girişimin arkasında Michael, ismini değiştirir ve yeni bir hayata başlar. Michael, karısını tenis antrenörüyle yakalar onları öfkeyle malikanesine dek kovalar. Hıncını alamayan Michael, malikaneyi antrenörün başına yıkar. Fakat malikanenin reel sahibi Meksikalı uyuşturucu kralı Martin Madrazo ’dur.

Michael üstündeki baskıdan kurtulmak ve borçlarını ödemek için yeni bir soygun planlar, bir kuyumcu dükkanını soyar. Haber bütün şehre yayılır. Trevor, bu işi eski dostu Michael ’ın yaptığını anlar ve işin gerçeğini araştırmaya başlar. Uzun zaman sonradan bir araya gelen Michael, Trevor ve Franklin üçlüsü; FIB namına, rakibi olan IAA ’yı bozguna uğratmak için çalışmaya başlarlar. Bu başlangıç, tehlikeli geçecek bir süreci alevlendirir.

Lara Croft ve Tomb Raider serileri:

Yıl: 2015 Platform: Xbox One, PS4, PC, Mac Tür: Bilim Kurgu

Oyun dünyasının en köklü karakterlerinden birisi olan Lara Croft üzerine fiilen ne yazsak eksik. Çiz romanlar ve sinema dünyasındaki yeri de farklı… Kazıbilimci Lara’nın hikayesi 2000’li yıllarda bir dizi Lara Croft: Tomb Raider oyunu ile işlendi. Gerisinde 2013’te bütün hikayeyi tekrar anlatan devrimsel Tomb Raider serisi başladı ve yeni seri de yaklaşık 3 oyun sürdü.

Metal Gear Solid:

Metal Gear Solid

Sene: 1998 Platform: PS1, PC Nesil: Aksiyon

Metal Gear serisinin üçüncü oyunu olan Metal Gear Solid’in konusu askeri bir çarpışmadır. Oyunda adı geçen teröristler, istedikleri 1 Trilyon dolar ve Big Boss’un geninin kendilerine verilmediği takdirde Beyaz Saray’a nükleer bomba fırlatabileceklerini söylerler. Oyunun devamındaki hikayeyse bu nükleer füze krizinin civarda gelişir. Time kadar 2012 yılında yayınlanan “bütün zamanların en inanılmaz 100 video oyunu” listesinde 45. sırada yerini aldı.

God of War serisi:

Sene: 2005, 2007, 2010, 2018 Platform: PS3, PS4 Cins: Aksiyon

God of War’un 2018’de çıkan yeni oyununa kadar gördüğümüz tüm hikayeleri Yunan mitolojisi üzerine kurgulanmıştı. İkinci oyun Sparta’daki olaylardan sonraki süre diliminde geçiyordu. Son oyunda ise Kratos ’un yolu İskandinavya bölgesine düşüyor ve karşılaştığı insanlar da yöre halkı oluyor. İskandinav mitolojisinin altı konumunu (Alfheim, Helheim, Jötunheim, Midgard, Muspelheim, Niflheim) oyuncularla tanıştırıyor. Oğlu Atreus ile yaşamını sürdüren Kratos, “güya tanrı” olduğunu oğlundan bir sır gibi saklıyor ve onu hayatın güçlüklerine karşı savaşmaya hazırlıyor.

God of War serisinin ana üçlemesi; God of War I, God of War II, ve God of War III ve God of War IV olmasına rağmen 2013 çıkışlı Ascension da bunlar arasında yer alır. Oyunun IV. serisinde tekrar Kratos konu edilmiştir. Kratos ve oğlu Atreus, küllerinden baştan doğmak için zirveye ulaşmayı hedefler.

Battlefield serisi:

Battlefield serisi

Sene: 2002 (birincil çıkış) Platform: PS2, PS3, PS4 PC, iOS, Mac OS, Xbox Tür: Aksiyon

Serinin ilk oyunlarında II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı konuları ele gücenmiş ama daha sonralarda konu, modern savaşa taşınmıştır. Battlefield serisi, popüler oyunlar aralarında daima yerini almış bir oyun olmuş ve defalarca oyun piyasasında istek görmüştür. Battlefield V, altı başlıca bölümden oluşur ve II. Dünya Savaşı’nı konu edinir.

Max Payne serisi:

Max Payne

Yıl: 2001, 2003, 2012 Platform: PC, PS3, PS4, Xbox Nesil: Aksiyon

Çabuk, boğucu bir havada geçer ve tedirgin olan New York sokaklarında eziyet çeken bir polisin iç ve dış çatışmalarını yansıtır. Max Payne 2’de 1.500 dek suçluyu öldürmüş olan Max Payne, Inner Circle’ın lideri Alfred Woden’ın araya girmesiyle canice almadan, beraat eder. 2 yıl sonradan DEA’dan istifa edip canice masasında dedektif olarak atama alır. Bu süre dahilinde başından geçen olaylardan fazla etkilenir.

Max Payne 3, Max Payne 2’den dokuz sene sonrasında geçer. Max sevdiklerini kaybetmenin verdiği ızdırapla birlikte az daha hayata küsmüştür. Alkole ve sancı kesicilere bağımlı bir yaşam süren Max, NYPD’den emekli olduktan sonra yalnız yaşamaya karar verir ve New Jersey’e tekrar taşınır. Arkasından gelen meslek teklifiyle beraber Brezilya’da Sao Paulo’ya taşınır. Başından geçen güç olayları burada da devam eder.

Spec Ops serisi:

Spec Ops

Yıl: 1998 (birincil sürüm) – 2012 (son sürüm) Platform: PC, PS3, Xbox Nesil: Aksiyon

God of War’ın bu oyununa kadar gördüğümüz hikayeleri Yunan mitolojisi üstüne kurgulanmıştı. Bu oyunda ise Kratos ’un yolu İskandinavya bölgesine düşüyor ve karşılaştığı halk müziği da yöre halkı oluyor. İskandinav mitolojisinin altı konumunu (Alfheim, Helheim, Jötunheim, Midgard, Muspelheim, Niflheim) oyuncularla tanıştırıyor. Oğlu Atreus ile yaşamını sürdüren Kratos, “sözde tanrı” olduğunu oğlundan bir giz gibi saklıyor ve onu hayatın güçlüklerine aleyhinde savaşmaya hazırlıyor.

Fahrenheit:

Yıl: 2005 Platform: PS4, PC, iOS, Android Cins: Aksiyon

Çok dağıtılmış ve her duyguyu yaşatabilen bir senaryoya sahip olan Fahrenheit, içerisinde; aksiyon, serüven, psikoloji, dehşet gibi seçenekler barındırıyor. Oyunun senaryosu, Byron Preiss Görsel Yayınları himayesinde çalışan Len Neufeld kadar yazılmıştır. Oyun başlangıçta 2005 yılında piyasaya sürülmüştür.

Eski İtfaiyeci Guy Montag bir kaçaktır, amirini öldürmek ve kaçak kitaplarını araklamak için suç oluşturan işlemektedir. İtfaiyecilerin sıkıyönetimine yol açarak ülke çapında yararsız bir savaş başlatmasını konu alır. Yeraltı edebiyatının bir ajanı olan Montag, New York’a gider.

Fahrenheit

Misyonu 42. Cadde’de yoğun şekilde korunan New York Kütüphanesi’ne girmek olacaktır. Kitapları yaktı ve içindekileri tescil altına aldı. Sıradaki görevse, kayıtların Underground’ın data ağına yüklenmesidir. Yol her tarafında, onu isyana özendirme eden genç kadın Clarisse’nin hala hayatta olduğunu keşfeder.

Sonunda, Montag Merkez Kütüphanesi’ne girip Clarisse ile buluşabilir. Evraklar bulunur ve veri ağında bütün dünyadaki direnç hücrelerine iletilir. Montag ve Clarisse, detaylı literatür koleksiyonunu kurtarırıp zafer kazanırken, son kaset gönderildikten sonraki gelişmeler hikayenin sonunu belirliyor.

Mafia II:

Sene: 2010 Platform: PC, PS3 Tür: Aksiyon

Oyun 1950’li yıllarda San Francisco ve New York baz alınarak tasarlanmış Empire Bay adındaki bir kurgu şehirde geçmektedir. Önceki oyundaki; Thompson M1928, Colt 1911 ve pompalı tüfek bu oyunda da görülmekte. MP40 ve M3 Grease Gun gibi yeni İkinci Dünya Savaşı silahları ve MG42 de oyunda yer almaktadır.

İlk oyunun devamı niteliğinde olan Mafia II’nin başlıca karakteri, 1925 yılı Sicilya doğumlu olan ve daha bir çocukken ailesiyle Amerika ’ya göç etmiş olan Vito Scaletta‘dır. Rüyalarındaki Amerika ’ya kavuştuğunda şanssızlıklar peşini bırakmamıştır.

Zorlama şartlarda yaşayan ailesiyle birlikte artan Vito, hemen şimdi bir öğrenciyken en yakın arkadaşı Joe Barbaro ile bir kuyumcu soyarken polis tarafından yakalanır ve çantayı Joe ’ya atarak onun çanta ile kaçmasını sağlar. Vito hapise girer, daha sonra İkinci Dünya Savaşı esnasında cepheye gönderilir.

Hakkını yiyemeyeceğimiz kibir tablosu:

Life is Strange The Walking Dead serisi Undertale Dying Light serisi Dead Space serisi  Metro serisi NFS Most Wanted NFS Carbon Detroit Become Human Dishonored Uncharted serisi Until Dawn Legacy of Kain serisi Among the sleep Heavy Rain

Listemizde üst sıralara yazdığımız oyunların yanında ekleyebileceğimiz, “yiğidin hakkını yiğide ver” sözünden yola çıkarak oluşturduğumuz bir liste daha hazırladık. Bu listede de hakkınız yiyemeyeceğimiz oyunlardan oluşan “gurur tablosu” listemiz.

Life is Strange:

Sene: 2015 Platform: PC, PS3, PS4, Android, iOS Nesil: Aksiyon

Life Is Strange, 2013’ün ekim ayında geçmektedir ve Arcadia Bay kasabasında, Oregon’da bulunan Blackwell Akademisi 12. derslik öğrencisi Maxine Caulfield’ın anlatılarını konu almaktadır. Oyun Max’in büyük bir anafor göre yıkılan bir deniz fenerinin yanına gözlerini açmasıyla başlar. Uyandıktan bir süre sonra yaşadığı olaylar neticesinde, bir anda geçmişe döner ve zamanı geriye sarabildiğini fark eder.

The Walking Dead serisi:

Yıl: 2012, 2013, 2016,2018 Platform: PC, PS3, PS4, Android, iOS, Xbox Cins: Aksiyon

Oyun çizgi romandaki gibi Georgia’da geçer lakin oradakinden bambaşka olarak karakterlerin birçok hayalidir. Üniversite profesörü ve ceza mahkümu Lee hapishaneye götürülürken araba kaza yapar ve takviye için yakınındaki bir binaya gider. Burada küçük bir kız olan Clementine ile tanışır ve onu koruyacağına söz verir.

Oyun, çoğu karakterin yer alması üstüne kuruludur. Çabuk oyunlarının tamamı büyük bir kullanıcı ilgisine sebep olmuştur. Bu yüzden kibir tablomuza girişi en ön sıralardan yapmaktadır.

Undertale:

Sene: 2015 Platform: PC, PS4, Linux Cins: Aksiyon

Tobby Fox tarafından tasarlanan, ahali ve yaratıklar arasındaki savaşı konu alan Undertale, insanların bu savaştan şampiyon çıkması ve canavarları yeraltına hapsetmesinin gerisinde yaşanan olayları konu edinir. Oyunun kullanıcı tepkileri başlıca olumludur. Undertale, hakkını yiyemeyeceğimiz oyunlar arasında.

Dying Light serisi:

Yıl: 2015 Platform: PC, PS3, PS4, Xbox Tür: Aksiyon

İki oyundan oluşan bu süratli, her ne değin sağlam altyapılı bir hikaye barındırmıyor olsa da mevcut hikayeyi ön plana taşıyan unsurlara yer verdiği için listemize antre yapıyor. Karantina ve zombi temalarının iyi işlendiği Dying Light serisi, bu yönüyle kibir tablomuzun oyunlarından biri olmayı adalet ediyor. Serinin ikinci oyunu ertelendiği için demin piyasaya sunulmadı.

Dead Space serisi:

Dead Space serisi

Sene: 2008, 2011, 2013 Platform: PC, PS3, Xbox Nesil: Aksiyon

Isaac Clarke, 50 yaşında bir makina mühendisidir ve maden araştırma gemisinde, “Necromorph” denilen bir ufo türüyle yüzleşirken sevgilisini bulmaya çalışırkenki süreçte başından geçen olayların anlatıldığı Dead Space serisi, kibir tablomuza girmeye hak şampiyon oyunlardan oluyor.

Metro serisi:

Metro serisi

Sene: 2010, 2013, 2019 Platform: PC, PS3, PS4 Cins: Aksiyon

Dmitry Glukhovsky ’nin Metro adlı kitabını konu alan Metro 2033 ’ün hikayesi 2013 yılında başlıyor. O sene meydana gelen nükleer savaş dünyayı mahvetmiş ve milyarlarca insanın hayatını almış. Savaştan etkilenen yerlerin başında da Rusya ve çorak topraklara dönmüş Moskova var. Serinin ikinci oyunu Metro: Last Night’ta ise kıyamet sonrası bir gelecekte geçmektedir. Artyom ve Karaderililerin arasındaki hikayeyi anlatmaktadır.

Serinin üçüncü oyunu olan Metro Exodus, Artyom’un hikayesini devam ettirmekte ve Moskova’nın dışına taşımaktadır. Üçüncü seride evlenmiş olarak yansıyan Artyom, daha yerleşik bir karakteri yansıtıyor ancak serinin ilk iki oyununa kadar üçüncü oyun, daha arkadaki planda yer alıyor.

NFS Most Wanted:

Yıl: 2005 Platform: PC, Xbox Tür: Yarış

Yarış ve sürat tutkunlarının sevdiği oyunlardan biri olan NFS Most Wanted, modifiyeli bir BMW M3 GTR ile Rockport adında bir şehirde geçer. Oyun, modifiye temasının içinize dek işleyeceği bir ortamda geçer. Karakterler aralarında Mia, Rog, Razor, Cross yer alır. Hikayenin sonunda Mia, oyuncuya şehirden kaçması için gerekli direktifleri verir.

NFS Carbon:

Yıl: 2006 Platform: PC, PS3 Cins: Aksiyon

NFS serisinin oyunlardan biri olan NFS Carbon, Sergeant Cross, Rockport City‘deki kovalamacasını konu alır. Hikayenin sonundaysa kişilik, Darius ile yarışır ve Darius’u mağlup eder. 2006 çıkışlı bir oyun olan NFS Carbon, gurur tablomuzda kendine yer buluyor.

Detroit Become Human:

Yıl: 2018 Platform: PC, PS3 Cins: Aksiyon

Detroit Become Human, çoğu karakterin yer aldığı, birinin ölümünün arkasından diğer şahsiyet üzerinden devam edilen bir oyun. Oyunun senaryosu oyuncu tercihlerine kadar çeşitlilik gösterir. Oyuncu, vicdan azabı duyduğu bir durumda senaryoyu belirtilen zamanlarda geri alabilir. Soruşturmacı polis Connor, Kara ve Markus isimli android karakterler oyunun esas karakterleri arasındadır.

Baş karakterler olan Connor ve Markus, Bryan Dechart ve Jesse Williams tarafından canlandırılmıştır. Gamespace’de iyi bir puanın sahibi olan Detroit Become Human, gurur tablomuz listesinde hakkını yiyemeyeceğimiz oyunlar aralarında yer alıyor.

Dishonored:

Sene: 2012 Platform: PC, PS3, PS4, Xbox Tür: Aksiyon

Arkane Studio göre geliştirilen Dishonored, bölüm görevlerinin yer aldığı bir oyundur. 19. yy sonundaki Londra ve Edinburgh şehirlerinden ilham alınarak öykü oluşturulmuştur. Oyun, birçok ödüle değerinde görüldü ve bizim de kibir tablomuzda yer aldı.

Uncharted serisi:

Uncharted serisi

Yıl: 2007 – 2017 Platform: PC, PS3, Android, iOS Nesil: Aksiyon

Birinci oyun, bir gazeteci kız, karakterin yol arkadaşı ve oyun karakterinin başından geçen, bulmacalarla dolu bir yolu anlatır. Uncharted 2 ise bir hazinenin ardındaki Topkapı Sarayı’nda geçer. Uncharted 3, efsanevi şehri bulmak için yaşanan olayların anlatıldığı, öteki iki oyundan daha fazla hikayeye odaklanılan bir oyundur.

Serinin öteki oyunlarından biri olan Uncharted 4, kasabalar, binalar, kaba doğalar dahil birçok farklı ortamda gelişir. The Lost Legacy veya bildiğimiz adıyla Uncharted Kayıp Miras oyunu, düşmana karşı bahşedilen bir savaşı konu almaktadır. Her ne dek Uncharted’dan daha iyi hikayeler olsa da kibir tablosuna ekleyebileceğimiz oyunlardan birisi olmayı adalet eden bir senaryoya sahip.

Until Dawn:

Yıl: 2015 Platform: PS4 Tür: Macera

Senaryosu oyuncu tercihleriyle oluşan bir mod olan Until Dawn, oyunun başlangıcında kelebek etkisini anlatır. Oyunda Hannah hariç bütün karakterler teftiş edilebilirdir. Oyuncuların yapacağı ve 20’den fazla olan öbür süreklilik sonlarıyla birlikte senaryosu kaliteli bir oyundur. 2015’te yapılan Global Game ödüllerinde en iyi korku oyunu seçildi.

Legacy of Kain serisi:

Legacy of Kain serisi

Sene: 2010 Platform: PC, PS3 Nesil: Aksiyon

Görsellik konusunda her ne değin eleştirilse de Legacy of Kain, devamlılık olarak bir böylece sağlam. Bir intikam hikayesinin anlatıldığı oyunda, kendisine karşısında yapılanları içinde sindiremeyen ve gözünü doyumsuzluk bürümüş bir karakterin hikayesinin anlatıldığı oyun, program metni açısından sahiden derinlik barındırıyor ve oyunseverleri heyecanlandırıyor.

Among the sleep:

Yıl: 2014 Platform: PC, PS4 Nesil: Serüven

2 yaşındaki bir bebeğin doğum gününü kutladığı esnada karşılaşılan “Ayı Teddy”, iyi kalpli ve arkadaş canlısıdır. Bebekle birlikte güzel vakit geçirirler. Fakat bir gün, bebek uyurken üstün bir zorlama, onu karanlık bir dolabın içine sürükler. Dolap, öbür bir dünyaya açılır ve gizem dolu bir macerayı konu edinir. Oyun, GameRankings sitesinde 100 üzerinden 62 puan almıştır.

Heavy Rain:

Yıl: 2010 Platform: PC, PS3, PS4 Nesil: Aksiyon

Heavy Rain, dört bambaşka karakterin denetim edilebildiği interaktif bir oyundur. Seçtiğiniz her karakter, hikayenize alt olarak gelişir. Oyunda birden pozitif sahne yer almaktadır. Oğlu Jason’ın onuncu doğum gününü kutladıktan sonradan Ethan Mars (Pascal Langdale) ve ailesi alışverişe gider. Jason ve Ethan’a araba çarpar; Jason ölür ve Ethan altı aylık komaya girer. Arkasında çoğalan olaylarda dedektifliğin de yer aldığı Heavy Rain, listemize bu nedenle giriş yapmış oluyor.

Hakkında admin

Check Also

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Çok uzun yıllar boyunca internet kullanıcıları hemen her platforma üye olmak için ayrı ayrı oturum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir