Anasayfa / Genel / Emniyet Araştırmacıları, ABD ’de Kullanılan Seçim Yazılımında Açık Buldu

Emniyet Araştırmacıları, ABD ’de Kullanılan Seçim Yazılımında Açık Buldu

Araştırmacılar, Seattle merkezli Democracy Live kadar geliştirilen OmniBallot sistemine dair bir rapor yayınladı. Rapora kadar oy sistemi, ayrıca Democracy Live çalışanları tarafından ayrıca de dıştan oy kullanan kişinin bilgisayarına kolayca müdahale edilebilmesine sebep olan bir açığa sahip. Sistem, hemen denizaşırı askeri birlikler ve sivil vatandaşlar için ulaşılabilir durumda. Koronavirüs salgını sebebiyle sistemin gelecekte daha artı birey için erişilebilir olması bekleniyor.  

Araştırmacılar, kötü niyetli kişilerin Democracy Live ’ın ağına kolaylıkla ulaşabileceğini ve bu durumun sistemin kullandığı Amazon, Google ve Cloudflare gibi üçüncü parti hizmet ağlarıyla altyapı için de geçerli olduğunu açıklama ediyor. MITOS ’den Michael Specter ise saldırganların seçim sonuçlarını hiçbir iz bırakmadan değiştirebileceğini ve yetkililerin bu konuda hiçbir şey yapamayacağını düşünüyor. Michigan Üniversitesi ’nden Alex Halderman, bu cins risklerin defalarca için olduğunu ve hiçbir teknolojinin bu duruma engel olamayacağını belirtiyor.  

Seçim yazılımındaki güvenlik açığı her şeyi değiştirebilir:

ABD seçimi

New York Times tarafından gündeme getirilen rapor, tercih güvenliği konusundaki soruları beraberinde getirdi. Ilk Olarak Amerika Birleşik Devleti olmak üzere dünya genelinde sürekli koronavirüs salgını, seçimlerin internet üzerinden yapılmasına karar verilmesinde büyük bir etkiye sahip. Bunda vatandaşların oylarını bedenen kullanmaları durumunda virüsü daha artı yayılma riskinin de etkisi büyük. Bu duruma ilave olarak bir takım eyaletlerin oyları elektronik posta aracılığıyla kabul etmesi de gündemdeki öteki konulardan biri.  

Bilgisayar uzmanları, internet üzerinden oy kullanılmasının tehlikesiz bir usul olmadığı konusunda ısrarcı. Raporda internetten oy kullanım konusu üzerinde durulan diğer kayda değer noktaysa oyların adi oy makinalarında olduğu gibi teftiş edilip doğrulanamayacak olması. Sisteme belirlenmiş standartlar getirilmezse bu durumun emniyet ve mahremiyet konusunda büyük sorunlara yol açacağı iddia ediliyor.  

Hakkında admin

Check Also

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

Facebook Hisseleri Bir Günde Yüzde 6 Değer Kaybetti

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook’un hisseleri, gün içerisinde yaklaşık %6 düşüş yaşadı. Gün içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir