Anasayfa / Genel / Elon Musk, Starship’in İlk Yüksek İrtifa Uçuşu İçin Hedeflerini Düşürdü

Elon Musk, Starship’in İlk Yüksek İrtifa Uçuşu İçin Hedeflerini Düşürdü

Elon Musk’ın CEO’luğunu üstlendiği özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, kısa mesafeli iniş ve kalkışları içeren Starship testlerinde artık sona yaklaştı. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan CEO Musk, SN8 Starship prototipinin yaklaşık bir hafta içerisinde bitirilmesinin planlandığını ve ilk yüksek irtifa uçuşuşunun gerçekleştirileceğini söylemişti.

Yüksek irtifa uçuş testi için ilk etapta 60.000 fit (18,3 kilometre) gibi bir hedef belirleyen Elon Musk, bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda testlerin 50.000 fit (15,3 kilometre) seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti. SpaceX’in hedeflerini düşürmesine yol açan şeyin ne olduğu bilinmiyor.

SN9 prototipi önümüzdeki ay geliyor:

Starship SN8

Starship projesine dair yeni gelişmeleri de paylaşan ünlü milyarder, roketin koni burun ve kanatlarının önümüzdeki hafta içerisinde ekleneceğini, SN9 prototipinin ise önümüzdeki ay geleceğini bildirdi. Daha önceki SN5 ve SN6 Starship prototiplerinin üzerinde gerçek bir burun yerine simüle edilmiş bir ağırlık bulunuyordu ve uçuşu yönlendirecek kanatlar yer almıyordu.

Bununla birlikte SN5 ve SN6 olarak bilinen iki tam boyutlu Starship prototipinde yalnızca tek bir Raptor motora yer veren SpaceX, SN8’de bu sayıyı 3’e çıkarmayı planlıyor. Bu motorların, SN8 prototipini hedeflenen yüksekliğe çıkarması bekleniyor.

SpaceX, ilk olarak şubat ayının başlarında yüksek irtifa uçuşu yapmak için izin istemişti. 50.000 fitlik bir yükseklik o kadar iddialı olmasa da SpaceX, Starship’in kısa zıplamalardan daha fazlasını gerçekleştirebileceğini göstermek istiyor. Eğer işler planlandığı gibi gider ve yüksek irtifa testi başarılı olursa SpaceX, tamamen işlevsel bir geliştirmeye oldukça yaklaşmış olacak.

Starship’in son haline geldiğinde, 6 motorlu ve 100 yolcu kapasiteli bir uzay gemisi olması amaçlanıyor. 28 motorlu ‘Super Heavy’ roketiyle uzaya fırlatılması planlanan mekik, NASA’nın Ay, Mars ve derin uzay keşif projelerinde de kullanılacak.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir