Anasayfa / Genel / Ekran Videosu Çekme Nasıl Yapılır? Android – iPhone

Ekran Videosu Çekme Nasıl Yapılır? Android – iPhone

Ekran videosu çekme işlemi; sunum gerçekleştirmek, editleyeceğiniz bir videoya ekran görüntünüzü eklemek veya yalnızca oyun becerilerinizi uygulamak için kullanabileceğiniz bir özelliktir. Android ve iOS işletim sistemin sahip akıllı telefonlarımızda ise ekran videosu çekme için böylece çok seçenek bulunmakta.

Ekran kaydı alma işlemini telefonunuzda yüklü yerleşik araçlar ile ya da harici uygulamalarla gerçekleştirebilirsiniz. Oturmuş ekran videosu çekme arabulucu sadece Android 10 (Q) ve iOS 11 sürümlerini destekleyen cihazlarda bulunur. Önceki sürümleri destekleyen cihazlarınız için Google Play ’den ya da App Store ’dan başvuru indirmeniz gerekmektedir.

iPhone ekran videosu çekme işlemi nasıl yapılır?

iPhone

Adım #1: Ayarlar, Yoklama Merkezi, Denetimleri Özelleştir’e dokunun, Adım #2: Ekran Kaydı’nın yandaki simgeye dokunarak Ekran Kaydı özelliğini Yoklama Merkezi ’ne ekleyin. Adım #3: Ekranı daha alçak kısmından yukarı içten kaydırın ve Kontrol Merkezi ’ni açın. Eğer AssistiveTouch kullanıyorsanız, oradan da açabilirsiniz. iPhone X veya daha yeni iOS 12 yüklü iPhone’larda ya da iPad’lerde ekranın sağ üstteki köşesinden altında içten kaydırmanız gerekmektedir. Adım #4: Ekran kaydı simgesine dokunun ve kaydı başlatın. Alt kısımda yer alan mikrofon ikonuna tıklayarak mikrofonu açıp kapatabilirsiniz. Adım #4: Ekran kaydını önlemek için bitmiş Teftiş Merkezi’ni açın ve ekran kaydı simgesine dokunun, Adım #5: “Ekran kaydı durdurulsun mu?” penceresine onaylama vermeniz yeterlidir.

Android’de ekran videosu çekme işlemi nasıl yapılır?

Samsung S20 Ultra

Öncelikle yazının başında belirttiğimiz gibi yalnızca Android 10 güncellemesi ile yerleşik ekran videosu çekme aracını kullanabileceğinizi unutmayın. Android 10 güncellemesi alan telefonlarda ekran kaydı alma işlemi, telefonların hızlı işlemler menüsünden fener açılmak değin basit. Çünkü ekran kaydı alabileceğiniz ikonda çabuk işlemler panelinde yer alıyor.

Samsung Hızlı Ayarlar Menüsü

Süratli Ayarlar panelini ekranın üstünden aşağı dürüst kaydırarak açın. Sola kaydırın ve ekran kaydedici öğesine dokunun, hepsi bu dek. sonra önlemek için de ekranın köşesinde bulunan dur simgesine tıklamanız yeterli. Video otomatik olarak galeriye kaydedilir (Samsung marka akıllı telefon baz alınarak örneklendirilmiştir, ama tüm Android 10 destekli zeki telefonlarda ekran kaydı alabileceğiniz ikona süratli ayarlar paneliden ulaşabilirsiniz. Sadece süratli ayarlar menüsünde ikonun bulunduğu yer istikrarsızlık gösterebilir).

Samsung Ekran Kayıt Menüsü

Samsung, ekran kaydı aracını diğer Android 10 destekli zeki telefonlar ile kıyaslandığı vakit biraz daha ileri seviyeye taşıyor. Ekran videosu çekme özelliğine bir de üçüncü parti uygulamalardan bilinen olduğumuz, ön kamera vasıtasıyla yüzünüzü, aldığınız ekran kaydına ekleyebileceğiniz özelliği oturmuş aracının bünyesinde barındırıyor. Bu özelliği göstermek için kayıt esnasında ekranın köşesinde dur simgesinin yanında bulunan insana benzeyen ön kamera simgesine tıklamanız yeterlidir.

Android için ekran kaydedici uygulamalar önerge listesi:

ScreenCam Screen Recorder Mobizen Ekran Kaydedici Screen Recorder – No Ads Az Screen Recorder MNML Screen Recorder Google Play Oyunlar

ScreenCam Screen Recorder:

ScreenCam

Bilhassa düşük boyutlu ve telefonu yormayan bir tatbik istiyorsanız ScreenCam Screen Recorder uygulaması bütün size kadar. Az seçenek ile gayet stabil çalışan ve sade arayüze sahip uygulamanın en güzel yönlerinden birisi reklam olmaması.

ScreenCam Screen RecorderİNDİR

Mobizen Ekran Kaydedici: 

Editörlerin seçtikleri aralarında yer alan uygulama kuşkusuz Google Play Store üzerinde en fazla kullanılan ekran kaydedici uygulamalardan birisi. Çünkü toplamda 2 milyon kullanıcıdan yorum almış. Samsung ’un yerleşik ekran kaydı aracında olduğu gibi ön kameradan kendinizi çekerek, bu görüntüleri de ekran kaydına dahil edebildiğiniz uygulamadan arkadaki plana müzik dahi atabiliyorsunuz.

Mobizen Ekran Kaydedici- video kaydedici, captureİNDİR Mobizen (APK)İNDİR

Screen Recorder – No Ads:

Uygulamanın isminde de yer aldığı üzere bu dilekçe asla size reklam izlettirmeyeceğini temin ediyor. Yani kullanıcı olarak içiniz gizli ederek, yalnızca işinizi bakmak için indirebileceğiniz bir tatbik.

Screen Recorder – No AdsİNDİR Screen Recorder – No Ads (APK)İNDİR

EKSIK Screen Recorder:

AZ Screen Recorder ücretli bir sürümü de olduğu için listemizdeki öteki ekran kaydedici uygulamalardan ayrılıyor. Ama isteyen kullanıcılar uygulamayı sınırsız olarak ücretsiz kullanmaya da devam edebiliyor. Ücretli sürümünde bulunan en belirgin fark, ön kamera için ekran kaydı üzerinde bir çerçeve oluşturulabilmesi. Bu bilhassa tepki videoları için büyük bir fark yaratan özellik olarak göz çarpıyor.

AZ Screen Recorder – Video Recorder, LivestreamİNDİR AZ Screen Recorder (APK)İNDİR

MNML Screen Recorder:

MNML Screen Recorder

Bilhassa reklam ve tatbik içi alışveriş ile kullanıcıyı sıkmayan MNML Screen Recorder, açık kaynak kodlu bir uygulamadır. MNML ibaresi ‘ ’minimal ’ ’ kelimesinden gelmektedir. Zaten uygulamanın arayüzünde de minimallik esas dargın.

MNML Screen Recorder (Erken Erişim)İNDİR MNML Screen Recorder (APK)İNDİR

Google Play Oyunlar ile nasıl ekran kaydı yapılır?

Adım #1: Google Play Oyunlar uygulamasını açın. Adım #2: Ekran kaydı elde etmek istediğiniz oyunun simgesine dokunun. Adım #3: Sağ üstte yer alan kamera simgesine dokunun. Adım #4: Kullanım ekran kaydını hangi kalitede yerine getirmek istediğinizi soracak. Adım #5: Seçiminizi yaptıktan daha sonra kaydı açmak için kırmızı düğmeye dokunun.

Google Play Oyunlar

Telefonunuza ekran kaydı elde etmek için üçüncü parti bir uygulama indirmeden, hali hazırda yüklü gelen Google Play Oyunlar ile de ekran kaydı alabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın en büyük dezavantajı ekran videosu çekme özelliğini yalnızca oyun oynadığınız esnada kullanabilmeniz.

Google Play Ekran Kaydı

Google Play Oyunlar ile ekran videosu çekmek bu değin kolay. Son olarak uygulamanın en büyük avantajına gelecek olursak, bazı üçüncü parti uygulamalarda ücretli olarak sonunlan ön kamerayı ekran kaydına ekleme özelliği Google Play Oyunlar uygulamasında ücretsiz. Android için en iyi ekran kaydı alabileceğiniz harici uygulamalar hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi edinmek için derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

iPhone için ekran kaydedici uygulamalar teklif listesi:

Apple, birçok modellerinde oturmuş ekran kaydı arabulucu sunduğu için tüketici kadar özel bir talep yok. Özel istek olmamasının bir öteki sebebi de var olan uygulamaların benzer yerleşik araçta olduğu gibi iOS 11 ’den önceki sürümlerde kullanılamaması. Talep az olduğu için ise App Store ’da bulabileceğiniz güvenilir dilekçe sayısı fazla eksik. Biz yine de ekstra özellikleri ile gelen en popüler uygulamalardan ikisini sizler için listeledik.

Record it! Screen Recorder:

Record it!

iPhone ’un yerleşik ekran kaydı alma aracı ile birlikte çalışan Record it! uygulamasında ki tek hedef çoğu ekran videosu çekme amacıyla yapılmış diğer aplikasyonlar gibi tepki kamerası ve canlı yayın yapabilme özellikleri. Ama uygulamanın en büyük dezavantajlarından biri 480p üzeri kayıt almak istediğiniz süre sizden para istek etmesi.

DU Recorder: Ekran Kaydedicisi:

DU Recorder

Ekran kaydı ve canlı yayın yapabileceğiniz bir diğer başvuru formu olan DU Recorder, tüketicinin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiş. Kişiselleştirilmiş canlı yayından tutun da tepki videoları çekebileceğiniz çerçeve özelliğine kadar bütün uygulamaların birleşimi gibi görünen DU Recorder uygulamasında tabii oysa uygulama içerisi satın alımlar mevcut.

Yayıncılığın da etkisi ile bu tarz uygulamaların popülerliğinin her geçen gün artacağını düşünüyoruz. Android özellikle ekran videosu çekme ve yayınlama yapma konusu baz alındığı vakit bir tık daha iyi görünüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

8nm Ampere GA104 tabanlı NVIDIA GeForce RTX 3070 kart, GeForce RTX 2080 Ti’dan biraz daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir