Anasayfa / Genel / Dyson, İptal Edilen Elektrikli Aracının Detaylarını Paylaştı

Dyson, İptal Edilen Elektrikli Aracının Detaylarını Paylaştı

İngiltere merkezli elektrikli aygıt üreticisi Dyson, geçtiğimiz yıllarda iddialı bir karar almış ve elektrikli otomobil sektörüne gireceğini duyurmuştu. Yüz milyonlarca dolar değerinde olduğu söylenen bu projeyi geçtiğimiz ekim ayında rafa kaldıran şirket, bugüne kadar yalnızca çizimlerini gördüğümüz elektrikli otomobili öncelikle görücüye çıkardı.

Elektrikli süpürge üreticisi, geçtiğimiz çarşamba günü yapılan çevrimiçi etkinlikte elektrikli aracının dış tasarımını, kokpitini ve bazı özelliklerini kamuoyuyla paylaştı. Dilerseniz gelin milyonlarca dolar harcandıktan daha sonra iptal edilen Dyson imzalı bu elektrikli araca daha yakından göz atalım.

Dyson ’ın iptal edilen elektrikli aracı sektöre yeni bir solgun getirebilirdi:

Dyson elektrikli otomobil

Geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlayan Dyson, iptal edilen elektrikli otomobilin 536 beygir güç üretebileceğini ve 965 kilometre menzile sahip olduğunu belirtti. 0 ’dan 100 kilometreye sadece 4,8 saniyede çıkabileceği söylenen 2,6 ton ağırlığındaki elektrikli otomobil, piyasadaki rakiplerine kıyasla doğrusu gösterişli özellikler vadediyordu.

Bir otomobil üreticisinin ya da herhangi bir şirketin iptal edilen bir projeye uyarı çekmesi öyle de alışık olduğumuz bir durum değil. Peki, niçin Dyson böyle bir şey yapmaya karar verdi? Bu konuya dair konuşan Dyson sözcüsü, “Ekibin yapmış olduğu tüm bu muhteşem işin içten olduğunu düşündük. Ekip hâlâ başardığı şeyle kibir duyuyor” dedi.

Otomobilin 150.000 dolardan listelenmesi bekleniyordu:

Dyson

Dyson, elektrikli otomobil projesini rafa kaldırmadan önce projeye toplamda 600 milyon dolar harcamıştı. Toplamda 600 kişilik bir ekibin çalıştığı Dyson ’ın elektrikli araç projesinde, fabrikanın Singapur ’a kurulması planlanıyordu.

Ekim 2019’da iptal edilen elektrikli otomobilin, adi şartlar aşağı 2021 yılında müşterilerle buluşması bekleniyordu. Şirketin kurucusu James Dyson, sektöre yeni bir bitik katabilecek bu elektrikli araç için 150 bin dolar gibi bir fiyat etiketi öngörüyordu.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir