Anasayfa / Genel / Dünya’ya En Yakın Yıldız Proxima Centauri ’nin Yakınında İkinci Bir Gezegen Keşfedildi

Dünya’ya En Yakın Yıldız Proxima Centauri ’nin Yakınında İkinci Bir Gezegen Keşfedildi

Dünya’ya en yakın komşu yıldız, 4,2 ışık yılı uzaklıktaki minik ve kızıl bir cüce olan Proxima Centauri. Alpha Centauri grubu adı bahşedilen sistemin üçüncü üyesi olan yıldız, bize çok yakın olmasına rağmen çıplak gözle görülemiyor. 2016 yılında gökbilimciler Proxima Centauri’nin etrafında dönen bir yörüngeye sahip bir gezegen keşfetmişler ve buna ‘Proxima Centauri b’ adını vermişlerdi. Bu gezegenin varlığı takriben 2 hafta önce doğrulanmıştı.

Bilim insanları, Proxima Centauri’nin etrafında dolaşan bir gezegen daha keşfetmiş gibi görünüyor. ‘Proxima Centauri c‘ adı verilen bu yeni gezegen, nisan ayında yayınlanan bir makalede başta gündeme getirilmişti. Makalenin baş yazarı Fritz Benedict, Amerikan Gökbilim Cemiyeti’nin 236. toplantısında bulgusunun ayrıntılarını sundu. Güneş sisteminin dışındaki gezegenlerin birçok ‘transit yöntemi’ olarak adlandırılan bir yöntemle bulunuyor. Bu yöntemde, yıldızının önünden geçen gezegenin yıldızın ışığında azalmaya neden olması kullanılıyor.

Proxima Centauri c, radyal hız yöntemiyle keşfedildi

Proxima Centauri

Proxima Centauri gezegenlerini bulmak için kullanılan yöntemeyse radyal sürat adı veriliyor. Yıldızlar, gezegenlerinden fazla daha büyük kütleye sahip olsalar da, gezegenler gerçi yıldızlarının üzerinde bir kütle çekimi kuvveti uygulayarak onları kendilerine içten çekiyor. Radyal sürat yöntemi yıldızın bu çekmeye verdiği karşılığı ölçüyor ve bu ölçüm gökbilimcileri çok şey anlatıyor.

1999 yılında gökbilimciler Hubble Uzay Teleskobu’nun Fine Guidance Sensor 3’ünü (İyi Rehber Algılayıcı 3) Proxima Cenauri’yi (PC) astrometrik olarak hedeflemek için kullandılar. O zamanlar, gökbilimciler ilk gezegen PC b için 0,8 Jüpiter’lik bir kütle üstteki limiti oluşturmuşlardı. Yine yörüngede dönüş periyodu olarak da üstteki sınır olarak 1000 günden az bir zamanı belirlemişlerdi. Derhal, radyal hız bir diğer gezegenin daha varlığını ortaya çıkardı. PC c adı bahşedilen bu yeni gezegenin yörünge dönüş periyodu 1900 gün ve bilim insanları PC b’nin bütün verilerini bitmiş değerlendirdiler. 

Proxima Centauri

Bilim insanlarının hesaplamalarına tarafından yeni gezegen Proxima Centauri c, Dünya’dan takriben yedi kat daha büyük. aynı zamanda bazı ölçümlerde çeşitlilik olduğu anlaşılıyor. Örneğin Nature Adtronomy’den Paul Woods, PC c’nin Jüpiter’in beş katı büyüklüğünde olduğunu ileri sürüyor. Bu tutarsız ölçümlerin sebebinin gezegen adayının etrafının toz bulutu veya Satürn gibi bir halkayla çevrilmiş olması olabileceği düşünülüyor. Tüm bunlara karşın PC c’nin gerçek olduğu ve yeni bir komşu kazanmış olma ihtimalimizin yüksek olduğu da belirtiliyor.

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12'nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone 12’nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone cihazların tamirinin nispeten daha zor olduğunu belki duymuşsunuzdur. Görünüşe göre iPhone 12 için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir