Anasayfa / Genel / Dünya’ya En Yakın Yıldız Olan Proxima Centauri ’nin Yakınında Gezegen Olduğu Doğrulandı

Dünya’ya En Yakın Yıldız Olan Proxima Centauri ’nin Yakınında Gezegen Olduğu Doğrulandı

Dünya ’dan 4.2 milyar ışık yılı uzaklıkta bir yıldız olan Proxima Centauri, Güneş ’in sadece yüzde 12 ’si kadar bir kütleye sahip. Cenevre Üniversitesi’nden (UNIGE) araştırmacılar da dahil edinmek üzere milletlerarası bir bilim ekibi, son çalışmaları ile Proxima Centauri ’nin etrafındaki Proxima Centauri b adlı gezegenin varlığını doğruladı. 

Şili ’deki Very Large Telescope ’a monte edilen ESPRESSO adında bir spektrograf yardımıyla gözlemlenen gezegen, ilk kez Ağustos 2016’da Avrupa Güney Gözlemevi kadar keşfedilmişti. Proxima b’nin yaşamı destekleme potansiyelini inceleyen araştırmacılar, gezegenin muhtemelen Güneş Sistemi’ne en yakın hayat barındıran yer olabileceğini ileri sürmüşlerdi.

Proxima Centauri ’nin yörüngesindeki Proxima b, Dünya’ya en fazla eş gezegen olabilir

Proxima Centauri yıldız

UNIGE Fen Fakültesi Gökbilim Bölümü’nden Prof. Francesco Pepe, “Son 17 yılda yüzlerce öte gezegeni keşfeden HARPS spektrografının performansından çok memnunduk. ESPRESSO’nun daha da iyi ölçümler gerçekleştirmesi, bizim için fazla kayda değer. Yaptığımız buluş, 10 sene süren bir takım çalışmasının sonucu” dedi.

Dünya ’ya kıyasla yıldızına takriben 20 kat daha yakın olan Proxima b ’nin yaşanabilir bir gezegen olup olmadığı uzun zamandır tartışılıyor. Proxima b, biyobelirteç araştırması için ideal bir aday olmasına rağmen, bilim insanlarının yüzeyde yaşam olduğuna dair sağlam öngörülerde bulunabilmesi için daha o kadar fazla araştırma yapılması gerekiyor. 

Proxima b

bununla beraber araştırmacılar, gezegenin uzakta gelecekte robotik buluş araçlarınca incelebileceğini umuyor. Başlıca yıldızı bir kırmızı cüce olan Proxima b, neredeyse X ışınları ile dövülüyor. Gezegeni bu ölümcül ışınlardan koruyan bir atmosferin olup olmadığı ise büyük bir muamma. 

UNIGE Gökbilim Bölümü’nden analist Christophe Lovis, “Eğer burada atmosfer varsa, oksijen gibi yaşamın gelişimini destekleyen kimyasal elementler içeriyor mu? Hayat varsa, ne zamandır var? Tüm bu soruları, Proxima b göre yayılan ışığı saptamak için özel olarak üreteceğimiz RISTRETTO spektrometresi ve Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Şili’de yapı edeceği The Extremely Large Telescope (ELT) gibi enstrümanların yardımıyla cevaplamayı umuyoruz” dedi.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir