Anasayfa / Genel / Dünyanın İlk Kuantum Fazlı Süper Akım Pili Geliştirildi

Dünyanın İlk Kuantum Fazlı Süper Akım Pili Geliştirildi

Çağdaş çağda çoğalan kablosuz teknolojiyle birlikte piller, jurnal hayatımızın manâlı bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara değin kablosuz bütün cihazların gereklilik duyduğu enerjinin sağlanmasını karşılayan piller, son yıllarda elektrikli araçlarda da kullanılarak vasıta sektöründe da kayda değer bir yer tutmaya başladılar. 

Keşfedilen ilk pil olan Volta pili, kimyasal enerjiyi, elektronik devrelere güç verebilecek bir şekle dönüştürmeyi başarmıştı. Oysa geliştirilen yeni batarya teknolojisi, Volta pilinin çok ilerisinde bir batarya teknolojisi sunuyor.

kuantum fazlı pil

Kullanılan mevcut kuantum teknolojilerinin çoğunda devreler ya da cihazlarda süper geçirgen malzemeler kullanılır. Bu nesil malzemelerde akıntı, gerilim uygulamaya gereklilik duyulmadan akabilir. böylece böyle bir sistemde pillere gereklilik yoktur. Kuantum teknolojilerindeki bu akıma, herhangi bir enerji kaybı göstermedikleri için aşırı akımlar denir. 

Aşırı akımlar, bir voltajdan değil, kuantum devresinin dalga fonksiyonunun maddenin dalga doğası ile aracısız ilişkili olan faz farkından indüklenirler. Daimi bir evre farkı sağlayabilen bir kuantum cihaz, kuantum devresindeki süper akımları indükleyen bir kuantum aşama pili olarak görülebilir. 

kuantum fazlı pil

Yapılan çalışmada bilim insanları, önce dünyanın birincil kuantum fazlı pillerinin üretilmesini karşılayan bir teorik yaklaşma ortaya koydular. 2015 yılında üzeyinde çalışılmaya başlanan başlanan teorik çalışmanın sonucunda kuantum fazlı pillerinin oluşturulması için gereken özelliklere sahip teorik bir sistem ortaya çıkarıldı. Sistem, spin-yörünge eşleşmesi adı bahşedilen bir süper iletken ve manyetik malzemelerin bir kombinasyonundan oluşuyor.

Yapılan teorik çalışmanın ardından NEST-CNT Enstitüsü ’nden Francesco Giazotto ve Elia Strambini, sisteme uygun malzeme kombinasyonunu belirlediler. Belirlenen araç gereç kombinasyonuyla dünyanın birincil kuantum fazlı pili üretildi. 

kuantum fazlı pil

Dünyanın ilk kuantum fazlı pilinin çekirdeği n-katkılı InAs nanotelinden oluşturulurken, pilin kutupları yapay zeka süper geçirgen kablolardan oluşturuldu. Oluşturulan pil, sonra kapatılabilen bir harici manyetik alanla çok miktar edilebilecek şekilde geliştirildi. 

Dünyanın ilk kuantum fazlı piliyle ilgili incelemeler CFM tesislerinde bilim insanları tarafından devam ettiriliyor. Bilim insanları, üzerinde çalışma devam ettikleri kuantum fazlı pilin hesaplama, sezgi teknolojilerinin yanına tıp ve telekomünikasyonda bir ihtilal yaratabileceğini açıkladılar. 

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir