Anasayfa / Genel / Dünyanın En Güçlü Kuantum Bilgisayarının Oluşturduğu Açıklandı

Dünyanın En Güçlü Kuantum Bilgisayarının Oluşturduğu Açıklandı

Teknoloji şirketleri, dinç kuantum bilgisayarlar oluşturmak için bir süredir yarış halindeler. Kuantum bilgisayar geliştirme yarışında yer alan şirketlerden Honeywell, dünyanın en dinç kuantum bilgisayarını oluşturduğunu açıkladı. 

Honeywell ’den dün yapılan açıklamada, bugünün süper bilgisayarlarının geleceği olabilecek “dünyanın en yüksek performansa sahip kuantum bilgisayarının” geliştirildiği belirtildi.

Honeywell ’in kuantum bilgisayarının gücü, kuantum hacminden geliyor

kuantum bilgisayar Honeywell

Honeywell ’in “Dünyanın en yüksek performansa sahip kuantum bilgisayarının” gücü, yüksek kuantum hacminden geliyor. Kuantum hacmi, kuantum bilgisayarların performansını karakterize etmek için ortaya çıkarılmış metriktir.

Kuantum bilgisayarın geliştiricisi olan Honeywell, yeni kuantum bilgisayarın 64 kuantum hacmine sahip olduğunu açıkladı. Honeywell, yeni kuantum bilgisayarının kuantum hacminin sektördeki en yakın alternatifin iki katı dek olduğunu belirtti. 

kuantum bilgisayar Honeywell

Honeywell ’in açıklamasında yer alan “sektördeki en yakın alternatif” sözleri IBM ’in kuantum bilgisayarını işaret ediyor. IBM, geçtiğimiz dönemde 32 kuantum hacmine sahip bir kuantum bilgisayar geliştirdiğini açıklamıştı. 

Geliştirilen kuantum bilgisayar hakkında izah etme yapan Honeywell ’in yöneticisi Tony Uttley, kuantum bilgisayarın dünyadaki en yüksek performanslı kuantum bilgisayar olduğu değerlendirmesinin bir kere daha altını çizdi. Uttley, koronavirüs pandemisinin ortaya çıkardığı aksaklıklara karşın Honeywell ekibini kuantum bilgisayar hedefine ulaşmayı başardığını da sözlerine ekledi. 

Kuantum hacmi ilk olarak 2017 yılında IBM kadar ortaya atıldı

kuantum bilgisayar Honeywell

Kuantum hacmi, 2017 yılında IBM tarafından kuantum bilgisayarların bilgi operasyon gücünü değer biçmek için alternatif bir metrik olarak ortaya atıldı. Kuantum hacminin ortaya atılmasından önce kuantum bilgisayar geliştiren şirketler, kaliteden egemen olarak süper bilgisayarların kuantum bitlerinin sayılarıyla yarışıyorlardı. 

Kuantum bit sayısının yerine bir değer biçme yöntemi olarak ortaya atılan kuantum hacmi, belirli bir sistemin kararlılığı, hataya eğilimi ve programlama kolaylığı da dahil elde etmek üzere bir dizi önemli özelliği etkiliyor. 

kuantum bilgisayar Honeywell

Olağan 1 ve 0 şeklindeki ikili basamakların tersine kübitler tekrar tekrar binme ve birbirine bağlanabilme gibi birçok özelliğe sahiptir. Parçacık ölçeğinde fiziğe özgü bu özellikler, kuantum bilgisayarların potansiyel olarak daha yüksek işlem gücüne erişmesini sağlar. 

Kuantum bilgisayarlar üstünde çalışan cümbür cemaat kuantum hacminin faydalarına ikna olmuş yok. Texas Üniversitesi ’nde kuantum bilgisayar bilimcisi olan Scott Aaronson, mart ayında yayınladığı bir blog yazısında Honeywell ’in niyet metriğinin doğru yönde atılmış bir adım olmakla beraber amaç metriğin bilgisayarın öteki özelliklerini gölgede bırakmaması gerektiğini söylemişti. 

Honeywell, kuantum bilgisayarda yapılacak işlemler için Microsoft ’la ortaklık kurdu

kuantum bilgisayar Honeywell

Kuantum bilgisayar hakkında açıklama yapan Honeywell, Microsoft ’un bulut bilgi operasyon birimi Azure hakkında Microsoft ’la yaptıkları ortaklık doğruca müşterilerinin kuantum bilgisayarı kullanabileceklerini açıkladı. Bu ortaklık doğruca Honeywell ’in müşterileri, kuantum bilgisayara sahip olmadan da işlemlerini uzak yapabilecekler. 

Honeywell ’in kuantum bilgisayarıyla bir egzersiz gerçekleştiren JPMorgan Chase Ar-Ge Laboratuvarı ’nın genel müdürü ve araştırma sorumlusu Marco Pistoia, bankanın kredi riski simülasyonları ve geliştirilmiş sahtekarlık tespitini içeren araştırmalar için Honeywell ’le yaptıkları iş birliğinden bahsetti. Pistoia, “Böyle kuvvetli bir cihaz üzerinde çalışmaktan ve Honeywell ’deki kuantum veri teorisi ekibiyle meslek birliği yapmaktan coşku duyuyoruz” dedi. 

IBM de bu sene kuantum hacmi 64 olan bir kuantum bilgisayar duyuracak

kuantum bilgisayar Honeywell

Kuantum bilgisayarlar üstünde egzersiz yapan IBM de bu yıl içinde kuantum hacmi 64 olan bir kuantum bilgisayar piyasaya süreceklerini açıkladı. IBM ’den yapılan açıklamada, “Daha geniş kuantum bilişim topluluğunun kuantum hacmi metriğini benimsediğini bakmak heyecanlandırıcı” dedi. 

64 kuantum hacmine sahip kuantum bilgisayar geliştirmeyi başaran Honeywell de önümüzdeki yıllarda kuantum bilgisayarlar için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.Honeywell ’den yapılan açıklamada, önümüzdeki beş yılda kuantum hesaplama gücünü 10 kat artırılacağı açıklandı. 

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir